S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

ABD-Hindistan ilişkileri yeni bir döneme girdi.

22 Haziran Perşembe günü Joe Biden ve Hindistan Başbakanı Nerendra Modi Beyaz Saray'da düzenlenen ortak akşam yemeğinde bir araya geldi.

Son zamanlarda Hindistan hakkında konuşuyoruz ve orada potansiyel olduğuna katılıyorum. Tek tek hisse senedi almamız zor, belki de gerçekçi olmasa da, en azından bu bölgeye giren piyasa için iyi bir haber. Dün birlikte yeni teknoloji ve savunma anlaşmalarına kadeh kaldırdık.

Modi, ABD Kongresi'nin ortak oturumunda yaptığı konuşmada, "Hindistan ve ABD yarı iletkenler ve mineraller konusunda birlikte çalıştığında, dünyanın tedarik zincirlerini daha çeşitli, daha esnek ve daha güvenilir hale getirmesine yardımcı oluyor" dedi. "Yüzyılın başında savunma işbirliğine yabancıydık ama şimdi ABD bizim en önemli savunma ortaklarımızdan biri haline geldi." Sözlerine şunları da ekledi

Ancak makalede bunun bir ittifak olmadığı ve bölgedeki diğer ülkelerin Washington ile olan ilişkilerinden çok farklı olacağı uyarısında bulunuluyor.

Örneğin General Electric F414 motorlarının Hindistan'da üretilmesi ve ABD Donanmasına ait gemilerin Hindistan tersanelerinde onarılması için ilk anlaşmalar yapıldı. Taraflar ayrıca uzay ve yapay zeka alanlarında işbirliği yapmayı ve dayanıklı maden tedarik zincirleri sağlamak için birlikte çalışmayı kabul ettiler.

Bu çerçevede her iki taraf da sektörler arasında inovasyon öngörüyor. Ayrıca, Dünya Ticaret Örgütü'nde devam eden 6 anlaşmazlığın sona erdirilmesini de içeren ticari ilişkilerini geliştirme isteği.

Muhtemelen çok şaşırtıcı değil, ABD her zaman yapabildiği yere girmeye çalıştı ve Çin ile çok iyi yapamazlarsa, neden komşuları denemesinler. 😁 Siyasetten hiç anlamam ama bu biz yatırımcılar için kesinlikle iyi bir haber çünkü bundan faydalanacak şirketler mutlaka ortaya çıkmaya başlayacaktır. Siz ne düşünüyorsunuz?


No comments yet