S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Önümüzdeki 2 yıl içinde 5 kat kazanma potansiyeline sahip 3 hisse senedi

Halil Toprak
25. 6. 2023
6 min read

Büyük teknoloji firmalarından daha küçük piyasa değerine sahip bazı hisse senetleri daha fazla hareket etme eğilimindedir. Bununla kastedilen, fiyatlarını hareket ettirmek için çok daha az şey gerektiğinden, bu başlıkların daha fazla oynaklığıdır. Bir hisse senedinin 2 yıl içinde bu kadar değer kazanması için yıllık ortalama büyüme oranının yaklaşık %124 olması gerekir. On yıllar boyunca yıllık ortalama borsa kazancı %10'a yakındır. On yılda beş kat artış yine de piyasa ortalamasını aşar çünkü yılda yaklaşık %17,5'lik bir büyümeden bahsediyoruz. Rakamlar yüksektir ve bu nedenle %100 doğru da olmayabilir. Öyle olsa bile, geçmişte birkaç şirket bunu daha kısa sürede yapmayı başardı, bu yüzden bugünün 3 hisse senedine bir göz atalım.

1. Paycom Yazılım $PAYC+0.6%

Paycom Software, insan kaynakları (İK) yönetimi ve bordro hizmetleri için yazılım çözümleri sunan bir Amerikan şirketidir. Platformları, kuruluşların işe alma, çalışan verileri, zamanlama, bordro, izin ve diğer İK işlemleriyle ilgili süreçleri basitleştirmesine ve otomatikleştirmesine olanak tanır.

Paycom Software, iş ilanı, aday bulma, iş başvurusu yönetimi ve iş sözleşmelerinin elektronik olarak imzalanmasını sağlar. Ayrıca işverenlerin vardiya programları oluşturmasına, çalışanların katılımını izlemesine, molaları ve izinleri yönetmesine ve zaman çizelgeleri ve bordro özetleri oluşturmasına olanak tanır.

APTV

Aptiv PLC

APTV
$81.71 -$0.60 -0.73%

Paycom Software kısa süre önce yaklaşık 19,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı, bu nedenle beş kat büyüme yaklaşık 100 milyar dolar anlamına geliyor. Bu makul bir rakam mı? Borsada her şey mümkün - yeter ki önümüzdeki beş yıl içinde %22'ye yakın yıllık büyüme beklentilerini aşsın.

Hisse senedi, beş yıllık ortalaması olan 20'nin oldukça altında olan 12 'lik son fiyat-satış oranı ve yine beş yıllık ortalamasının oldukça altında olan 42'ye yakın ileri fiyat-kazanç (F/K) oranı ile gerçekten de değerinin altında görünüyor

Şirket, ilk çeyrek satışlarının yıldan yıla %28 ve GAAP net gelirinin %30 artmasıyla iyi büyüyor. Son 12 aydaki gelirler yılbaşından bugüne %75 art arken, hisse başına kazanç (EPS) iki kat tan fazla arttı.

Şirketin büyümek için bolca alanı var ve yurtdışına açılıyor. CEO Chad Richison şunları kaydetti:"Otomasyona ve kullanımı kolay HCM çözümlerimize olan talep artmaya devam ettikçe, yeni müşterilerden gelen büyük gelir artışı ve artan marjlarla 2023 yılının ilk çeyreği sonuçlarımız mükemmeldi..."

2. Aptiv $APTV-0.7%

Aptiv, otomotiv endüstrisi için yenilikçi sistemler ve bileşenler geliştirmeye ve üretmeye odaklanmış küresel bir teknoloji şirketidir. Ürünleri ve teknolojileri araç güvenliği, bağlanabilirlik ve elektrifikasyona odaklanmaktadır. Aptiv başlangıçta Delphi Automotive'in bir parçasıydı, ancak 2017'de ayrı bir şirket oluşturmak üzere ayrıldı.

Aptiv, dünyanın dört bir yanındaki araçlara yenilikçi teknolojiler getirmek için otomotiv üreticileri ve diğer otomotiv ortaklarıyla birlikte çalışmaktadır. Amacı, geleceğin daha güvenli, daha çevreci ve bağlantılı araçlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

APTV

Aptiv PLC

APTV
$81.71 -$0.60 -0.73%

CEO Kevin Clark,"Aptiv, yeni nesil aktif güvenlik, otonom araçlar, akıllı şehirler ve bağlanabilirliği başlatacak bir teknoloji şirketidir. Müşterilerimizin en zorlu sorunlarını bir start-up ruhu ve yaratıcılığıyla çözme konusunda onlarca yıllık deneyime sahibiz."

Aptiv hızla büyüyor ve ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 artışla 4,8 milyar dolarlık rekor GAAP geliri, rekora yakın rezervasyonlar ve bir önceki yılın aynı dönemine göre iki katına çıkan net gelir elde etti.

Bu, çip kıtlığı ve enflasyon kaynaklı sorunlara rağmen gerçekleşti. Aptiv'in müşterileri arasında General Motors, Ford Motor Company, Tesla ve Stellantis (Jeep ve Dodge markalarının sahibi) ile birlikte yaklaşık 20 diğer büyük otomobil üreticisi yer alıyor.

Aptiv'in piyasa değeri son zamanlarda 27 milyar dolardı, bu nedenle beş kat artış yaklaşık 135 milyar dolar anlamına geliyor. Hisse senedi, beş yıllık ortalama olan 1,9'un gerisinde 1,5'lik fiyat-satış oranı ve beş yıllık ortalama olan 27'nin altında 23 'lük ileri F/K ile son seviyelerde değerinin altında görünüyor.

3. Redfin $RDFN-4.7%

Redfin, gayrimenkul alım satımında yenilikçi bir yaklaşıma odaklanan bir emlak şirketidir. Redfin, kullanıcıların mevcut mülklere göz atmasına, bir emlakçı bulmasına, fotoğrafları ve sanal turları görüntülemesine, fiyat bilgisi almasına ve daha fazlasına olanak tanıyan çevrimiçi bir platform ve mobil uygulamalar sağlar.

Redfin, mülk sahiplerinin evlerini veya dairelerini çevrimiçi platformu aracılığıyla satmalarına olanak tanır. Mülklerin görünürlüğünü ve pazarlanabilirliğini en üst düzeye çıkarmak için profesyonel fotoğrafçılık, çevrimiçi reklamcılık ve pazarlama desteği sunar.

RDFN
$6.48 -$0.32 -4.71%

Redfin' in hisseleri 2021'in başındaki enyüksek seviyesinden yaklaşık %90 düştü, ancak geleceği hakkında iyimser olmak için pek çok neden var.

Bir kere, Redfin'in hisseleri 0,6 'lık son fiyat-satış oranı ile beş yıllık ortalama olan 3,2 'nin oldukça altında bir değere sahip. Emlak piyasası, kısmen enflasyon ve yüksek faiz oranları nedeniyle şu anda durgun. Ancak bunların geçici sorunlar olması muhtemeldir ve piyasa geri döndüğünde Redfin bunu atlatabilir.

İlk çeyrek sonuçları, mevcut zorlu piyasa ortamı nedeniyle kazançlarda büyük bir düşüşe işaret etti. Şirket ayrıca bir yıl öncesine kıyasla beklenenden daha az bir düşüşle 61 milyon dolar net zarar etti. Zarar 90 milyon dolar. Yönetim, şirketin 2023 yılı sonuna kadar kârlı olmasını bekliyor.

Bu bir finansal danışmanlık işi değildir. Kamuya açık verileri sunuyorum ve bu durumlarda kendimin nasıl davranacağına ilişkin görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım risklidir ve herkes kararlarından sorumludur.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.