S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Deutsche Bank ostrzega przed kolejnym spadkiem rynku o ponad 20% w 2023 r.

Deutsche Bank wywołał we wtorek poruszenie, gdy jego ekonomiści, jako pierwsi z głównych analityków Wall Street, stwierdzili, że gospodarka amerykańska wkrótce wpadnie w recesję.

Rynek niedźwiedzia

"Dwa wstrząsy, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach - wojna na Ukrainie oraz rosnąca inflacja w Stanach Zjednoczonych i Europie - skłoniły nas do znacznego obniżenia prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. Obecnie spodziewamy się recesji w Stanach Zjednoczonych i recesji wzrostowej w strefie euro w ciągu najbliższych dwóch lat".

napisali ekonomiści Deutsche Bank pod kierownictwem Davida Folkerts-Landau i Petera Hoopera w 68-stronicowej nocie do klientów

Deutsche Bank postrzega rynek w następujący sposób:

  • Utrzymuje prognozy z typową korektą recesyjną o 20% na koniec 2023 r.
  • Prognozy popytu i podaży akcji na ten rok wskazują, że akcje powinny być dobrze wspierane przez silny napływ kapitału, powrót pozycjonowania do poziomu co najmniej nieco powyżej neutralnego oraz wykup akcji.
  • Wsparcie to powinno zacząć się zmniejszać wraz z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego w drugiej połowie przyszłego roku.
  • Widzi on pewien, ale ograniczony wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej na zyski w Europie oraz ożywienie w zakresie mnożników.
  • W 2023 roku spodziewa się, że rynki akcji utrzymają się na dobrym poziomie do lata, ale zanim USA wpadną w recesję, oczekuje korekty akcji o typowe 20% na początku recesji, a następnie osiągnięcia najniższego poziomu w połowie okresu i powrotu do poprzednich poziomów.

Klientom może być łatwiej przełknąć 20% spadek cen akcji, gdy nazywa się go "korektą". Na wypadek gdyby jednak doszło do nieporozumienia, spadek o 20% jest bardziej popularnie nazywany rynkiem niedźwiedzia.

Deutsche Bank

Co robić?

Nie oszukujmy się, recesja jest mało prawdopodobna, ale tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie. W poszczególnych latach wielu inwestorów przewidywało taką korektę, która nie nastąpiła, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie, jest bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później do niej dojdzie (owszem, na początku roku mieliśmy korektę, ale nie była ona bliska temu, co przewidywano, i możliwe, że będzie większa).

Recesje i rynki niedźwiedzia zdarzają się. Tak właśnie jest w przypadku inwestowania na giełdzie, ale należy wystrzegać się bezkrytycznych prób dostrzeżenia czasu na rynku (tzn. kupowania na samym dole i sprzedawania na górze). Jest to bardzo trudne nawet dla prawie wszystkich profesjonalnych inwestorów.

Nie oznacza to, że nie można czerpać zysków ze spadków i wzrostów. Niektóre z największych krótkoterminowych zysków na rynku występują w okresach podwyższonej zmienności. Niestety, ci, którzy źle oceniają czas na rynku, tracą możliwość osiągnięcia znacznych zysków, co może spowodować nieodwracalne szkody w długoterminowych zyskach.

https://www.youtube.com/watch?v=uhknjrYIH8E

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet