S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Bu temettü şirketi dev bir yatırımcı tuzağına dönüşebilir. Nelere dikkat etmeli?

Çetin Tilki
27. 6. 2023
6 min read

Telekom sektörü uzun zamandır temettü yatırımcıları arasında popüler. Özellikle de yüksek ve düzenli temettüleri ve işin nispeten istikrarlı yapısı nedeniyle. Ancak bir oyuncunun başı dertte.

AT&T Inc. mobil ve sabit hat hizmetleri, geniş bant internet, kablo TV, akış hizmetleri, yeni nesil ağ geliştirme ve araştırma ve kurumsal BT çözümleri gibi çok çeşitli hizmetler sunan bir Amerikan telekomünikasyon ve medya şirketidir.

Şirketin kökleri 1885 yılında kurulan ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk telefon ağlarını kuran ve işleten American Telephone & Telegraph adlı bir şirkete dayanmaktadır. Bugün AT&T 100 milyondan fazla mobil müşteriye sahiptir ve 22 milyon eve sabit hat hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca HBO, Warner Bros. ve CNN gibi medya şirketleriyle olan ilişkisi nedeniyle eğlence ve medya sektöründe de güçlü bir konuma sahiptir.

T

AT&T

T
$17.47 -$0.03 -0.17%

AT&T yalnızca son müşterilere hizmet sağlamaya odaklanmakla kalmayıp, işinin önemli bir bölümünü hibrit bulut yönetimi, ağ oluşturma, siber güvenlik, IoT ve veri analitiği dahil olmak üzere çok çeşitli BT hizmetleri sunduğu kurumsal müşterilere odaklamaktadır.

Dünya çapında 250.000'den fazla çalışanı bulunan şirket, 112 milyar doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en büyük telekomünikasyon ve medya şirketlerinden biridir. Şirket, hem işletmelere hem de son müşterilere en geniş hizmet portföyünü sunmaya devam etmek için 5G ve optik ağlar gibi yeni nesil ağların araştırma ve geliştirilmesine her yıl milyarlarca dolar yatırım yapmaktadır.

Büyük zorluk

Nispeten iyi karlılığa ve güçlü bir işletme ve sermaye harcama programına rağmen AT&T bu yıl piyasanın ve rakiplerinin önemli ölçüde gerisinde kaldı. Hisse senedi fiyatı, beklenenden daha zayıf serbest nakit akışı nedeniyle %15'ten fazla düştü ve bu da bu yıl için 16 milyar dolarlık serbest nakit akışı hedefinin tutturulmasındaki risklere ilişkin endişeleri artırıyor . Bu durum AT&T'nin temettü ödeme kabiliyetine zarar veriyor. Amazon'un mobil hizmetler pazarına gireceğine dair spekülasyonlar, AT&T'nin bunu reddetmesine rağmen fiyatı daha da düşürdü.

FCF 16 milyar hedefinin altında

Sonuç olarak, hisse senedinin temettü verimi %7'ye geri döndü. Hisse senedi, yatırımcıların nakit akışı ve temettülerle ilgili endişeleri nedeniyle kısa vadede baskı altında kalsa da, AT&T'nin temel faaliyetleri güçlü ve konjonktürel bir gerilemeye karşı dirençli olmaya devam ediyor. AT&T, bağlantı sağlamada kilit bir rol oynamaya devam ediyor ve rekabetçi kalabilmek için fiyatlandırmayı ihtiyatlı bir şekilde yönetiyor. Üç aylık kazançlardaki artış bunu kanıtlıyor.

Yaklaşık %7 temettü getirisi ve durgunluğa rağmen dirençli iş modeliyle AT&T hissesi, kısa vadeli zorluklara rağmen getiri odaklı yatırımcılar için cazip bir uzun vadeli seçeneği temsil ediyor.

AT&T, olumsuz makroekonomik koşullara rağmen ilk çeyrekte beklentileri aşarak 16 milyar ABD doları tutarındaki serbest nakit akışı beklentisini teyit etti. Müşteri tabanı da rakiplerinden daha hızlı büyüyor. Bu da AT&T'nin iş temellerinin güçlü olduğunu gösteriyor.

Ancak piyasa, Verizon $VZ-0.9% veya T-Mobile $TMUS-0.3% ile karşılaştırıldığında AT&T'nin değerini hala düşük görüyor. Karşılaştırılabilir veya daha iyi büyüme ve kârlılık beklentilerine sahip olmalarına rağmen. Bu durum, hisse senedinin zayıf performansının, AT&T'nin mevcut temettüsünü sürdürmek için yeterli nakit akışı yaratma kabiliyetinden şüphe duyan olumsuz yatırımcı duyarlılığından hala etkilendiğini gösteriyor.

AT&T bu yıl yeniden temettü ödeyebileceğine dair kanıt sunabilirse, hisse senedinin değerini olumlu yönde etkileyebilir. Özellikle de Fed'in faiz oranlarını artırmayı yavaşlatması ya da durdurması beklenirken, bu durum AT&T hisselerinin büyümesini destekleyecektir. Bu durumdatemettü verimi rekabetçi seviyelere gerileyecektir.

Bank of America konferansında AT&T CFO'su Pascal Desroches 5G'deki büyüme, ağlar ve şirketin serbest nakit akışı hakkında konuştu. En önemli çıkarım, ikinci çeyrekte faturalı müşteri kazanımının beklenen 476.000'den daha az, 300.000 aralığında olacağıydı. Bu küçük bir rakam olmasa da, piyasa oldukça eleştirel bir bakış açısına sahip.

AT&T son çeyreklerde 424.000 ile 928.000 arasında yeni abone alımı gerçekleştirdi. Bu büyüme yavaşlıyor gibi görünüyor - tıpkı rakiplerininki gibi. Ön ödemeli telefonları içeren mobilite segmenti, işletmenin en büyük parçası ve gelirlerin %68'ini oluşturuyor. Ancak, gelir artışı son zamanlarda çok ılımlı seyretmektedir.

Yani mevcut durum şu: Her şey tek bir şeye bağlı. $T-0.2%, AT&T'nin serbest nakit akışı hedefini karşılama ve temettüleri sürdürme yeteneğini göstermelidir. O zaman hisse senedi değeri muhtemelen yükselecek ve durum istikrara kavuşabilecektir.

Borçlar düştü

AT&T kısa süre önce borcunu azaltmak için bazı birimlerini ve stratejik işletmelerini sattı. DirecTV birimindeki %30 hissesini 7,1 milyar dolara sattı. WarnerMedia'yı 40,4 milyar dolar nakit karşılığında elden çıkardı. Şimdi AT&T'nin 2018 yılında 600 milyon dolara satın aldığı siber güvenlik birimi için bir alıcı aradığı bildiriliyor.

AT&T böylece 2022 yılında net borcunu yaklaşık 24 milyar dolar azaltmayı başardı. Şirket 2025 yılına kadar borcunu yaklaşık 100 milyar dolara düşürmek istiyor.

Borcun azaltılması, AT&T'nin temettüsünü sürdürmesi ve fiber optik ve 5G ağlarında büyümeye devam etmesi için kilit öneme sahip. Bu nedenle şirket, stratejik olarak önemli sektörlerden çıkmak anlamına gelse bile bazı varlıkları sattı. Ancak bu, borcun azaltılmasına yardımcı oluyor ve önemli olan temettüyü korumak ve ağ geliştirmeye odaklanmak olmaya devam ediyor.

Sizce $T-0.2% ile işler nasıl yürüyecek? Piyasa aşırı tepki verdi mi?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.