S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

YATIRIM ŞİRKETİ BERNSTEIN ALPHABET VE ALIBABA'NIN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Bernstein, rekabet arttıkça kenara çekilme zamanının geldiğini söylüyor.

Firma Pazartesi günü teknoloji devini Outperform'dan Market Perform'a düşürdü ve hedef fiyatını hisse başına 125 $ olarak belirledi - bu da önümüzdeki yıl için yaklaşık %6'lık bir büyümeyi temsil ediyor.

GOOGL
$175.90 -$0.50 -0.28%
Capital Structure
Market Cap
2.2T
Enterpr. Val.
2.2T
Valuation
P/E
26.7
P/S
6.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Yapay zekanın yükselişi Alphabet'in Ocak ayından bu yana hisselerini %31'den fazla yükseltmesine yardımcı oldu. Ancak Bernstein'ın not indirimi, bir gün önce benzer endişeleri dile getiren UBS'in benzer bir hamlesini takip etti.

Analist Mark Shmulik, "Manşetler yapay zekaya odaklanmış olsa da, perakende medyadan artan rekabet, Meta'ya geri dönen bir hisse kayması ve evet, Gen AI'nın yakın vadeli arama büyümesini sınırlayan bazı baskılar görüyoruz" diye yazdı.

Shmulik, Alphabet $GOOGL-0.3% 'nin üretici yapay zekayı ana arama işiyle birleştirmek için çok fazla zorluyor olabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi. "Google'ın jenerik yapay zekayı temel arama sonuçlarına entegre etme konusundaki agresif çabası, arama reklamcılığı fiyatları üzerinde kısa vadeli bir hava cebi yaratabilir" dedi.

Analist, Alphabet'in kârını sınırlayabilecek bir diğer konunun da değerlemesi olduğunu söyledi.

Shmulik, "Birçok yatırımcı (ve satıcı) için Google hisseleri sıcak bir kucaklamayı andırıyor," dedi. "Yine de, arada bir, Google hisseleri, tıpkı bugün olduğu gibi, dengeli bir risk-ödül oranı ve Google hisselerinin Kasım ayının en düşük seviyelerinden +%40 yükselmesini sağlayan temelleri hızla yakalayan bir anlatı ile adil bir şekilde değerlenmiş görünüyor. Kenara çekilmenin zamanı geldi."

Bernstein, "düşük büyümenin devam edeceği" endişesiyle Alibaba'nın notunu düşürdü

Bernstein'a göre, Alibaba $BABA-1.9% 'nın düşük büyümesi daha önce düşünülenden daha uzun vadeli bir rüzgar olabilir.

Firma Salı günü Alibaba hisselerini Outperform'dan Market Perform'a düşürdü. Ayrıca fiyat hedefini de hisse başına 130 dolardan 98 dolara düşürdü. Bernstein'ın yeni tahmini, Pazartesi günkü kapanış fiyatı olan 85,47 $'dan yaklaşık %15'lik bir artış anlamına geliyor.

"Alibaba'yı bir yıl önce, hissenin sürekli olarak düşük büyümeyi iskonto ettiği ve yeniden açılmanın daha iyi bir kategori karışımı yoluyla büyümeyi desteklemeye yardımcı olacağı temelinde yükselttik. O zamandan bu yana, Alibaba hisseleri bir aralıkta işlem gördü - ancak ucuz bir şekilde değerlenmeye devam ederken, sürekli düşük büyüme artık agresif bir ayı vakası olarak hareket etmiyor," dedi analist Robin Zhu.

Zhu, Alibaba'nın düşük kullanıcı etkileşiminin ötesinde başka zorluklarla da karşı karşıya olduğunu ekledi ve tüccarların yatırım getirisini vuran tüccar kalabalığından kaynaklanan daha yüksek arama maliyetlerine işaret etti.

Zhu, "Alibaba'nın kullanıcı zamanı ve katılımı için harcama yapma kararı, para kazanma ve çekirdek FCF [serbest nakit akışı] oluşturma konusunda soru işaretleri yaratıyor" dedi.

Bu arada Zhu, Alibaba'nın hisse senedinin nispeten ucuz kaldığını, bunun da şirketin geçen yılki not artışını desteklediğini, ancak artan rekabetin hisse geri alımları ve hisse başına kazancın artırılması gibi çabalarla karşı konulamayacak kadar güçlü bir güç olabileceğini belirtti.

BABA

Alibaba

BABA
$79.06 -$1.52 -1.89%
Capital Structure
Market Cap
186.1B
Enterpr. Val.
1.3T
Valuation
P/E
18.0
P/S
1.4
Dividends
Yield
0.2%
Payout
0.0%

"Alibaba'nın hisse senetleri orta derecede değerli kalmaya devam ediyor ve geri alımları, FY23'ün sonunda hisse sayısının yıllık bazda %2,4 azalması anlamına geliyor," dedi. "Bununla birlikte, geleceğe uzun bir süre var ve e-ticaret ana akımındaki rekabet sorunu çözülmeden düşük katsayıların ve mütevazı hisse başına kazanç artışının sürdürülebilir hisse fiyatı performansı sağlayabileceğine ikna olmadık."


No comments yet