S&P 500 ^GSPC 5,303.41 +0.68%
Tesla TSLA $179.78 +3.48%
Meta META $475.53 +2.09%
Nvidia NVDA $1,059.52 +2.07%
Apple AAPL $190.23 +1.79%
Alphabet GOOG $176.57 +0.86%
Microsoft MSFT $430.34 +0.78%
Amazon AMZN $180.44 -0.34%

Podsumowanie wiadomości z ostatnich kilku dni w USA.

Recesja, recesja, recesja. Słyszymy to w kółko, nawet jeśli zatkamy uszy. Ostatnio często to słyszę, więc zobaczmy, jak wygląda sytuacja. Ostatnie wypowiedzi strategów ekonomicznych.

Joseph Little, globalny główny strateg w HSBC Asset Management: "Scenariusz nadchodzącej recesji będzie bardziej przypominał recesję z początku lat 90-tych, a naszym głównym scenariuszem jest spadek PKB o 1-2%".

Główny strateg JPMorgan Chase Marko Kolanovic: "Spodziewamy się trudniejszych warunków dla akcji... biorąc pod uwagę spowalniającą gospodarkę i prawdopodobną recesję rozpoczynającą się w 4Q23/1Q24".

Seth Klarman, dyrektor generalny Baupost Group: "Celem Fed jest zmniejszenie temperatury w gospodarce, a jednym ze sposobów na to jest wywołanie pewnego rodzaju recesji... więc może to być początek 2024 roku".

Teraz dane ekonomiczne z USA pokazały odporną gospodarkę, która przy odrobinie szczęścia może ostatecznie przeciwstawić się tym prognozom -->.

Zaufanie konsumentów wzrosło bardziej niż oczekiwano, osiągając najwyższy poziom od stycznia 2022 r.; odsetek respondentów spodziewających się recesji spadł o cztery punkty procentowe (choć nadal jest wysoki, na poziomie 69,3%).

Rynek mieszkaniowy, który jest zazwyczaj pierwszym wskaźnikiem spowolnienia, również wykazał zaskakującą siłę. Sprzedaż nowych domów w maju wzrosła o 12,2% w porównaniu z kwietniem - ekonomiści spodziewali się spadku o 1,2%. Ceny domów wzrosły o 1,3% miesiąc do miesiąca w kwietniu, zgodnie z indeksem Case-Shiller, uważnie obserwowanym wskaźnikiem.

Popyt na dobra trwałe, które są zazwyczaj dużymi zakupami, takimi jak telewizory i sprzęt transportowy, które wymagają długoterminowych płatności, przyspieszył w maju o 1,7%. To szybciej niż kwietniowy wzrost o 1,2% i znacznie więcej niż szacowany przez Dow Jones spadek o 1%.

Wszystkie te dane pokazują, że amerykański konsument nie poddaje się jeszcze wyższym stopom procentowym i (pozornie) słabszym perspektywom gospodarczym. A jeśli oczekiwania głównego stratega inwestycyjnego Chrisa Senyeka z Wolfe Research, że "amerykański konsument będzie motorem nr 1 perspektyw gospodarczych" okażą się słuszne, to siła konsumentów może pozwolić amerykańskiej gospodarce odbić się od recesji, pomimo wielu głosów.

^GSPC

S&P 500

^GSPC
5,303.41 $35.57 +0.68%

Spokojnie, jeśli ktoś ma dość mieszanych komunikatów, niech traktuje je z przymrużeniem oka. Kiedy spadniemy, ciesz się wyprzedażami i kupuj zniżki. W międzyczasie 😁 Wspaniale jest widzieć zielone miesiące od początku roku. Z drugiej strony, nawet jeśli rynek wykazuje siłę, należy uważać na kupowanie na szczytach. Osobiście zachowuję się tak, jakbym jeszcze nie sprzedawał zysków i trzymał. W tej chwili nie kupuję zbyt wiele, tylko małe zakupy spółek takich jak $DIS+0.9% $O-0.2% $WPC-1.0% $ENB+0.7% lub $CVS+0.1%, a następnie znajduję ładnie wyrzeźbione akcje z Top10 Buffetta, takie jak $BAC+1.5% lub $OXY+0.0%, gdzie również rozważam zakup. Jednak, jak już wspomniano tutaj, należy uważać na sektor REIT, w którym powierzchnie biurowe są silnie reprezentowane. Życzę miłego dnia i czekam na Wasze opinie. 😊


Firmy, które wymieniłeś, są w sprzedaży od dłuższego czasu. Myślę, że nie mam nic przeciwko tej sytuacji, po prostu będę kupował taniej. Kupiłem dziś kolejne $PFE+0.4%. Dzięki za podsumowanie!

Dokładnie, myślę, że te wymienione są teraz do kupienia, chociaż spodziewam się większego spadku po podwyżce stóp, ale nie nowych minimów. $PFE+0.4%, przyznam, że już w to nie wchodzę. Wcześniej również przyciągały mnie spółki tego typu tylko ze względu na Covid-19, ponieważ osiągnęły na nim ogromny zysk. Kupiłem w ten sposób $NVAX+2.9% i obawiam się, że już nie wrócę przynajmniej do zera, to chyba mój największy błąd, a spadek na którym siedzę to niecałe 100$. Jeśli chodzi o $PFE+0.4%, właśnie usłyszałem coś o tym, że zatrzymali jakiś lek, nad którym pracowali. A te konkretne firmy, moja opinia jest taka - kiedy mają lekarstwo, to wybuch. Jeśli go nie wymyślą, to tylko strata.

Nie znam spółki $NVAX+2.9%, ale wygląda paskudnie. Pfizer zatrzymał lek na odchudzanie, ale już pracują nad alternatywą, która powinna pojawić się pod koniec roku, miejmy nadzieję, że tym razem zadziała. Jednak nawet bez tego leku będę szczęśliwy, mając je w swoim portfelu.

Jestem tego samego zdania, tyle że w tej chwili kupuję akcje. Tech ale albo stopniowo wyprzedaję albo po prostu trzymam. Tak jak piszesz, jeśli idziemy w dół to kupujemy dobrze, jeśli nie to cieszymy się jeszcze większymi zyskami. Tylko nie daj się nabrać na medialne komunikaty "recesja, krach nadchodzi" i tym podobne.

Dokładnie, cieszę się, że jest tu naprawdę świadoma grupa ludzi. 👍

Nie trzymałbym się tych przewidywań zbyt mocno, patrząc wstecz na rok 2022, przewidywania na ten rok są absolutnie błędne i tym razem też nie będą miały racji.

Po prostu nikt nie ma kryształowej kuli. Poczytam strony, ale potem i tak wyrobię sobie własne zdanie i tak powinno być, bo tu też mi się podoba, śmiem twierdzić, że wszyscy tu już wiedzą, że owszem, dzielimy się opiniami, poradami i ewentualnie wskazówkami, ale nie jest to bezpośrednia rekomendacja inwestycyjna, bo i tak nikt nigdy nie wie dokładnie co będzie jutro. 😁