S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Podziały akcji w spółkach, porozmawiajmy o tym.

Marek Wronski
29. 6. 2023
5 min read

Niedawno natknąłem się na artykuł, który mówił o kolejnym możliwym podziale akcji i myślę, że tak naprawdę nie mówi się o tym zbyt wiele. Z perspektywy inwestora doświadczyłem tego na początku mojej kariery i odebrałem to pozytywnie, mogłem sobie pozwolić na udział w spółce, a nie tylko na ułamki. Oczywiście, czy ma to jakieś inne skutki dla inwestorów?

Podziałakcji, znany również jako split akcji , to wydarzenie, które umożliwia spółce notowanej na giełdzie zmianę ceny akcji i liczby wyemitowanych akcji bez wpływu na jej kapitalizację rynkową lub bieżącą działalność. Jest to kosmetyczna zmiana, która albo sprawia, że cena akcji spółki jest nominalnie bardziej przystępna dla inwestorów bez dostępu do częściowych zakupów akcji (tj. podział akcji w przód), albo zwiększa cenę akcji spółki, aby zapewnić, że pozostanie ona notowana na głównej giełdzie (odwrócony podział akcji).

W ciągu ostatnich 3 lat kilka znanych i dużych firm uciekło się do tego posunięcia, takich jak Nvidia $+1.6% NVDA-2.0%, w lipcu 2021 r., Amazon, na początku czerwca 2022 r., Alphabet $ GOOG+1.1%, $ GOOGL+1.1% i Tesla $ TSLA+1.6%, pod koniec sierpnia 2022 r. Firmy, które dzielą swoje akcje, są lepsze na Wall Street. Pytanie brzmi, które spółki będą następnymi, które podzielą swoje akcje? Następujące cztery wydają się logicznymi kandydatami:

Broadcom. $AVGO-1.2%

AVGO

Broadcom

AVGO
$1,395.29 -$16.84 -1.19%

Broadcom jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swoich bezprzewodowych chipów i akcesoriów używanych w smartfonach nowej generacji. Oczekuje się, że ciągłe wdrażanie infrastruktury 5G i szybsze prędkości pobierania zachęcą firmy i konsumentów do modernizacji urządzeń bezprzewodowych. Tym, co przyciąga uwagę Wall Street w 2023 r., jest rola, jaką Broadcom odgrywa w centrach danych i pojazdach. Oprócz stosunkowo stałego wzrostu w zakresie łączności i chipów dostępowych do centrów danych, akcje spółki wzrosły w tym roku w nadziei, że sprzedaż chipów opartych na sztucznej inteligencji podwoi się do około 1 miliarda dolarów, według dyrektora generalnego Hocka Tana.

Chipotle Mexican Grill, $ CMG+2.1%

CMG
$3,213.43 $67.55 +2.15%

Akcje Chipotle wzrosły o 9 189% od czasu pierwszej oferty publicznej spółki w wysokości 22 USD w 2006 r. i nigdy nie doszło do podziału akcji. Firma, której restauracje starają się pracować tylko z najświeższą żywnością przygotowywaną codziennie, dokłada wszelkich starań, aby większość warzyw pochodziła z lokalnych źródeł, a mięso było hodowane w sposób odpowiedzialny. W ciągu ostatnich dwóch dekad konsumenci zaczęli skłaniać się ku zdrowszej/ekologicznej żywności, a sukces Chipotle jest świadectwem siły tego trendu. W 2018 r. wprowadzono Chipotlane jako sposób na cyfrowe składanie zamówień przez konsumentów, co dziś nie byłoby niczym wyjątkowym, ale Chipotlane pojawił się trzy lata później wraz z ich pierwszą cyfrową kuchnią specjalnie przystosowaną do przetwarzania zamówień cyfrowych. Przy stałym dwucyfrowym wzroście sprzedaży, Chipotle wyraźnie robi coś dobrze.

AutoZone $AZO+0.6%

AZO
$2,917.50 $16.51 +0.57%

Trzecią spółką, która może dokonać kolejnego splitu akcji jest sieć AutoZone. Po raz ostatni podzieliła ona swoje akcje w kwietniu 1994 roku. Od tego czasu cena akcji rośnie. Jednym z kluczowych powodów, dla których AutoZone od tak dawna osiąga najlepsze wyniki, jest program zwrotu kapitału. Chociaż AutoZone nie oferuje dywidendy, rada dyrektorów AutoZone zatwierdziła agresywny program odkupu akcji. Od 1998 r. (pierwszego roku, w którym spółka zaczęła odkupywać swoje akcje) odkupiono 153,6 mln akcji zwykłych, co stanowi równowartość 32,8 mld USD.

Costco $COST+0.3%

COST
$795.81 $2.74 +0.35%

Costco nie dzieliło swoich akcji od stycznia 2000 r. i od tego czasu przynosiło znakomite zyski. Długoterminowe ponadprzeciętne wyniki Costco mogą być związane z jego siłą nabywczą i modelem operacyjnym opartym na członkostwie. Firma stosuje zakupy hurtowe, co oznacza niższe koszty jednostkowe, które może następnie przenieść na swoich członków w postaci niższych cen i wykorzystać do przyciągnięcia nowych członków do swoich sklepów. Model członkostwa jest również powodem sukcesu. Firma generuje niewielkie marże na sprzedawanych produktach spożywczych, ale zrzuca duże marże na rocznych członkostwach sprzedawanych klientom i firmom. Te roczne opłaty sprawiają, że Costco może podcinać ceny większości detalistów. Podział akcji może być właśnie tym, co przyciągnie jeszcze więcej mniejszych inwestorów.

Co sądzisz o takim podziale akcji danej spółki, czy może jest ci to obojętne, ponieważ tak czy inaczej, gdy wartość jest wysoka, ułamki pozwalają nam pozwolić sobie na inwestowanie w te spółki przez długi czas, nawet przy niewielkim kapitale. A jakie jest Twoje zdanie na temat drugiej i trzeciej spółki, czytałem o nich dzisiaj po raz pierwszy? 😊

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.