S&P 500 ^GSPC 5,311.37 +0.15%
Nvidia NVDA $949.14 +2.63%
Tesla TSLA $174.64 -1.59%
Microsoft MSFT $425.03 +1.15%
Alphabet GOOG $178.72 +0.81%
Apple AAPL $191.22 +0.71%
Amazon AMZN $183.61 -0.59%
Meta META $469.47 -0.52%

Şirketlerdeki hisse senedi bölünmeleri, bu konu hakkında konuşalım.

Burhan Yılmaz
29. 6. 2023
5 min read

Geçenlerde bir başka olası hisse bölünmesinden bahseden bir makaleye rastladım ve bunun hakkında gerçekten çok fazla konuşulmadığını düşünüyorum. Bir yatırımcının bakış açısından, bunu ilk günlerimde yaşadım ve olumlu karşıladım, sadece küsuratları değil, şirketin bir hissesini alabiliyordum. Tabii ki, yatırımcılar üzerinde başka etkileri var mı?

Hisse senedi bölünmesiolarak da bilinen hisse senedi bölünmesi, halka açık bir şirketin piyasa değerini veya devam eden faaliyetlerini etkilemeden hisse senedi fiyatını ve tedavüldeki hisse sayısını değiştirmesine olanak tanıyan bir olaydır. Bu, şirketin hisse senedi fiyatını kısmi hisse alımına erişimi olmayan yatırımcılar için nominal olarak daha uygun hale getiren (yani, bir ileri hisse senedi bölünmesi) veya şirketin hisse senedi fiyatını büyük bir borsada listelenmeye devam etmesini sağlamak için artıran (bir ters hisse senedi bölünmesi) kozmetik bir değişikliktir.

Son 3 yılda, Temmuz 2021'de Nvidia $NVDA+2.6%, Haziran 2022 başında Amazon, Ağustos 2022 sonunda Alphabet $GOOG+0.8%, $GOOGL+0.7% ve Tesla $TSLA-1.6% gibi birçok tanınmış ve büyük şirket bu hamleye başvurdu. Hisselerini bölen şirketler Wall Street'te daha iyi durumda. Asıl soru, bölünecek bir sonraki hisse senetlerinin hangi şirketler olacağı? Aşağıdaki dört şirket mantıklı adaylar gibi görünüyor:

Broadcom. $AVGO+1.3%

AVGO

Broadcom

AVGO
$1,413.59 $18.30 +1.31%

Broadcom muhtemelen en çok yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılan kablosuz çipleri ve aksesuarlarıyla tanınıyor. 5G altyapısının ve daha yüksek indirme hızlarının yaygınlaşmaya devam etmesinin, işletmeleri ve tüketicileri kablosuz cihazlarını yükseltmeye ikna etmesi bekleniyor. Wall Street'in 2023'te dikkatini çeken şey ise Broadcom'un veri merkezleri ve araçlarda oynadığı rol. CEO Hock Tan'a göre, bağlantı ve veri merkezi erişim yongalarındaki nispeten istikrarlı büyümeye ek olarak, şirketin hisseleri bu yıl yapay zeka türevi yongaların satışlarının iki katına çıkarak yaklaşık 1 milyar dolara ulaşacağı umuduyla yükseldi.

Chipotle Mexican Grill, $CMG-0.7%

CMG
$3,191.16 -$22.26 -0.69%

Chipotle hisseleri, şirketin 2006'daki 22 dolarlık ilk halka arzından bu yana %9.189 artış gösterdi ve hiçbir zaman hisse senedi bölünmesi yaşanmadı. Restoranları sadece günlük olarak hazırlanan en taze yiyeceklerle çalışmaya gayret eden şirket, sebzelerin çoğunun yerel kaynaklı olmasını ve kullanılan etin sorumlu bir şekilde yetiştirilmesini sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir. Tüketiciler son yirmi yılda daha sağlıklı/organik gıdalara yönelmiştir ve Chipotle'ın başarısı bu eğilimin gücünün bir kanıtıdır. 2018 yılında tüketicilerin siparişlerini dijital olarak verebilmelerinin bir yolu olarak Chipotlane'leri tanıttılar, bu bugün istisnai bir durum olmayacaktı, ancak Chipotlane üç yıl sonra özellikle dijital siparişleri işlemeye yönelik ilk dijital mutfaklarını takip etti. Sürekli çift haneli satış büyümesi ile Chipotle açıkça bir şeyleri doğru yapıyor.

AutoZone $AZO+0.4%

AZO
$2,927.84 $10.34 +0.35%

Bir sonraki hisse senedi bölünmesi olabilecek üçüncü şirket otomobil parçaları zinciri AutoZone'dur. Şirket en son Nisan 1994'te hisse senetlerini bölmüştür. O zamandan beri hisse senedi fiyatı yükseliyor. Bu kadar uzun süredir en iyi performans gösteren şirket olmasının en önemli nedenlerinden biri sermaye geri dönüş programıdır. Temettü vermemesine rağmen AutoZone'un yönetim kurulu agresif bir hisse geri alım programına yetki vermiştir. Şirket 1998 yılından bu yana (hisse senetlerini geri satın almaya başladığı ilk yıl) 32,8 milyar $'a eşdeğer 153,6 milyon adet adi hisse senedini geri satın almıştır.

Costco $COST-0.1%

COST
$794.92 -$0.89 -0.11%

Costco, Ocak 2000'den bu yana hisselerini bölmedi ve o zamandan bu yana mükemmel getiriler sağladı. Costco'nun uzun vadeli ortalamanın üzerindeki performansının faydası, satın alma gücü ve üyeliğe dayalı işletme modeliyle ilgili olabilir. Toplu satın alma, yani daha düşük birim maliyetleri kullanıyorlar ve bunları daha sonra üyelerine daha düşük fiyatlar şeklinde aktarabiliyor ve mağazalarına yeni üyeler çekmek için kullanabiliyorlar. Üyelik modeli de başarının bir nedeni. Şirket sattığı gıda ürünlerinden çok küçük marjlar elde ederken, müşterilere ve işletmelere sattığı yıllık üyeliklerden büyük marjlar elde ediyor. Bu yıllık ücretler Costco'nun çoğu perakendeciyi fiyat konusunda alt edebilmesini sağlıyor. Hisse senedi bölünmesi daha da küçük yatırımcıları çekmek için birebir olabilir.

Bir şirketin hisse senedine böyle bir şey yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz ya da umursamıyor musunuz, çünkü her iki durumda da, değer yüksek olduğunda, küsuratlar küçük sermayelerle bile zaman içinde bu şirketlere yatırım yapmamızı mümkün kılıyor. İkinci ve üçüncü şirket hakkında ne düşünüyorsunuz, bu ikisini ilk kez bugün okudum? 😊

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.