S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

7'nin üzerinde temettü veren 2 ilginç temettü şirketi

Çetin Tilki
30. 6. 2023
5 min read

Temettü şirketleri yatırımcılar için çok ilgi çekicidir. Gerçekten yüksek getiri sağladıklarında daha da ilgi çekici olurlar. Ancak yüksek getirili ilginç şirketleri bulmak o kadar kolay değildir.

OneMain Holdings $OMF-0.6%

OneMain Holdings, Inc. bağımsız bir kişisel kredi şirketidir. Şirket, 50 ABD eyaletinin tamamında OneMain Financial adı altında faaliyet göstermektedir ve 24 eyalette bir şube ağına sahiptir. Şirket 2015 yılında Springleaf Holdings, Inc. ve OneMain Financial Holdings, Inc. şirketlerinden kurulmuştur. Orijinal şirket 1912 yılında kurulmuştur ve bugün 44 ABD eyaletinde 1.500'den fazla şubeye sahiptir.

OMF
$48.05 -$0.30 -0.62%

OMF, müşterileri için düşük ve orta faiz oranları ve uygun koşullarla bireysel krediler sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Şirket ayrıca kredi kartları, sigorta ve yatırım ürünleri gibi diğer finansal ürünler de sunmaktadır.

2015 yılında şirket yeniden yapılanmaya gitmiş ve ana şirketi Citigroup'tan ayrılmıştır. O zamandan beri ayrı bir şirket haline geldi ve kendi kimliğini ve markasını kazandı. One Main Holdings 2018 yılında, piyasadaki büyümesinin ve istikrarının bir kanıtı olarak S&P 500 endeksine katıldı.

Finansal hizmetler şirketi OneMain Holdings, 2029 yılında vadesi dolacak 500 milyon dolarlık yeni yüksek getirili %9'luk tahvil ihraç etmeyi planlıyor. Bu borç arzı, şirket tarafından sağlanan temettüye alternatif olarak gelir yatırımcılarını hedefliyor.

Temettü şimdiye kadar oldukça vahşi oldu. Kaynak

OneMain Holdings, ilk çeyrekte gelirlerinde artış olduğunu ancak beklenmedik kredi temerrüt zararları için ayrılan karşılıktaki artış nedeniyle kazançlarında düşüş olduğunu bildirdi. Bu durum, mevcut ekonomik durum göz önüne alındığında kredi geri ödemelerinin karşılanmasında olası bir soruna işaret etmektedir.

OneMain için en büyük risk, ekonomide bir gerileme ya da işsizlikte bir artış olması durumunda kredi kayıplarının artmasıdır. Özellikle son iki yılda verilen krediler daha yüksek bir risk teşkil etmektedir. Kârdaki düşüşe rağmen, OneMain şu anda yükümlülüklerini geri ödemek için yeterli nakit akışına sahiptir. Ancak, kârlılığı ve yüksek temettü ödeme kabiliyeti ekonominin durumuna ve kredi kayıplarının seviyesine bağlıdır.

Yüksek tahvil getirilerine rağmen, OneMain Holdings'e yatırım yapmak oldukça risklidir, özellikle de şirket kredi tahsilat istikrarını koruyamazsa ve yüksek karşılıklar karlılığını yok ederse.

Verizon $VZ-1.0%

Verizon Communications, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcılarından biridir. Bağlı ortaklıkları aracılığıyla, hücresel ve sabit telefon hizmeti işletmekte, internet hizmeti ve kablolu televizyon sağlamaktadır. Şirket, yatırımcılar için güvenilir ve cazip bir temettü geliri kaynağı olarak bilinmektedir.

VZ

Verizon

VZ
$39.36 -$0.38 -0.96%

Verizon 1984'ten beri üç ayda bir temettü ödemektedir. ABD'deki en kaliteli temettü ödeyen şirketlerden biri olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda Verizon, 2016'dan bu yana yıllık ortalama %3'ten fazla olmak üzere üç aylık temettü ödemesini istikrarlı bir şekilde artırmıştır. Mevcut temettü oranı %7'nin biraz üzerindedir. Bu nispeten yüksek getiri birçok gelir yatırımcısını cezbetmektedir.

Verizon istikrarlı ve artan temettüsüyle biliniyor. Kaynak

Yatırımcıları Verizon hisselerini uzun vadede elde tutmaya çeken şey, güçlü pazar konumu ve istikrarlı nakit akışı yaratma kabiliyetidir. Verizon yaklaşık 120 milyon mobil müşteriye sahiptir ve ABD'deki en büyük sabit internet sağlayıcılarından biridir. Bu, temettü ödemelerini ve büyümeyi karşılayan kâr ve nakit akışını sürekli olarak üretmesine olanak tanır. Temettü ödemeleri şu anda şirketin net gelirinin yaklaşık yarısını tüketiyor.

Verizon'a yönelik riskler arasında, özellikle T-Mobile gibi operatörlerden kaynaklanan artan rekabet yer alıyor. Bu şirketler müşterileri daha düşük fiyatlarla cezbediyor ve bu da Verizon'un satışlarını artırıyor. Ancak bu rekabete rağmen Verizon hala güçlü bir müşteri tabanına sahip ve yönetim temettüyü korumaya ve artırmaya kararlı.

Daha önce de belirtildiği gibi, Verizon uzun yıllardır kesintisiz olarak temettüsünü artırıyor ve bunu kazanç ve serbest nakit akışıyla iyi bir şekilde karşılıyor. Bu, rakiplerinden çok daha iyi bir başlangıç pozisyonu, özellikle de AT&T'nin bu yıl uzun süredir devam eden temettüsünü kesmek zorunda kaldığı düşünüldüğünde.

Hisse başına temettü ile hisse başına serbest nakit akışına baktığınızda, Verizon'un temettüsünün iyi bir şekilde desteklendiği daha da netleşiyor.

Verizon'un serbest nakit akışı hızla artıyor. Kaynak

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.