S&P 500 ^GSPC 5,235.48 -0.60%
Nvidia NVDA $1,105.58 -3.72%
Microsoft MSFT $414.67 -3.38%
Alphabet GOOG $173.56 -2.16%
Meta META $467.05 -1.54%
Amazon AMZN $179.32 -1.48%
Tesla TSLA $178.79 +1.48%
Apple AAPL $191.29 +0.53%

Krásný pátek,

vy, co už máte ať už jednu nebo více těch největších investic..děti. Řešíte nějak investice pro ně? (nebo budete řešit ;) U nás zatím frčí jen Portu, kde se dá založit účet dítěti s tím, že ho spravujete dospělák než dítěti bude 18. A frčíme tam DCA do ETF, plus takto řešíme i dárky a nebo třeba peníz za vysvědčení, kdy si dítě určilo, kam ho investuje :)

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Také máme na to Portu :)

Super

Za mě se tohle musí řešit ve dvou rovinách - investování na něco (typicky třeba na zaplacení studia) - zde bych o tom ve správný čas dítěti řekl (vesměs v momentě, kdy by to bylo aktuální), jak se k tomu došlo a že by to mělo začít dělat pomalu taky, že se to dlouhodobě vyplatí (a tím zaplacením studia rovnou navodit pocit užitečnosti). Zde bych volil MSCI all world.

Pokud se pak jedná o portfolio na předání a “užij si to”, tak bych byl vybíravější a volil klidně více dynamické investice, s tím že to dítěti v 18 předám i s vědomostmi, pokud na to v tu dobu bude mentálně vyzrálé, jinak až při nástupu do zaměstnání a prvních obtížností v životě (jako takový dárek ve stylu hele, chápu, že to vaše generace má těžší než ta naše, tak táta na to myslel…).

Čeká mě to cca do dvou/tří let, ale tohle bude jedna z těch jednodušších věcí u dětí :).

Rozumím :) já to na něco konkrétního nemám, ale koukáme na vše už spolu ať se rovnou vše učí a co nejvíce si uvědomí hodnotu peněz.

Tak jsem nad tím přemýšlel, ale k ničemu konkrétnímu jsem nedošel. Byť se našeho puberťáka snažím zasvětit do investic a obchodování, tak to má celkem na háku. Mají nějaké krypto a uvažuju o tom, že bych jim založil TopStock od ČS, aby si zvykli na odhazování peněz a volatilitu trhu. Prostě spíš výukově…

Panebože jen ne do bankovních fondů, ty poplatky a neschopnost dlouhodobě překonávat trh je od investování spíš nadobro odradí. Rovnou ETF.

je to jedna z možností, jak to psát přímo na RČ děcka a ne nějakou obezličkou přes vlastní účty. V podstatě jinou neznám. Vy ano?
Netvrdím, že to je nějaký zázrak. Psal jsem, že to je spíš z výukových důvodů, aby viděli, jak se cena hýbe oběma směry. Až budou investovat, aby nebyli na nervy z toho, když budou krátkodobě v mínusu. 
Ale co jsem si našel TOP STOCK, tak je v absolutní výkonnosti od založení (08/2006) na 253% a SPX na 245%. Samozřejmě poplatky v tom udělají bordel.

Od 2003 investujem do podielových fondov. Takže skúsenosti je viac ako dosť. Vtedy všeak veľmi nebola iná možnosť. Je to príšerne trahe, ťažkopadne. Posledných 8 rokov som investoval už len do akciových podielových fondov a doplnkovo do realitných. Aktuálne všetko čo mám dlhodobu výkonnosť menšiu ako 15% presúvam do akcií rastových alebo dividendových a do ETF,  ktoré držím dlhodobo. Časť tiež do ETF (Finax)

Já jedu Portu, lepší možnost jsem zatím nenašla. Také mají poplatky, ale menší než bankovní fondy. Je to pro děti hezky přehledné :) naše dítko, tam má přístup a projíždí si to a třeba teď v rámci vysvědčení si mohl vybrat, co udělá s penězi a investoval je v rámci Portu, tam kam chtěl :)

Jde tam mít i prvních 90 dní bez poplatku, pokud budete teprve zakládat účet. Stačí využít link od kamaráda a nebo můžete mů https://www.portu.cz/?reference=novakovak9D28 pak budeme mít oba 90 dní bez poplatků :)

Na meno detí neinvestujem, lebo ako 18 ročný nebude vedieť “rozumne “ naložiť s vybudovaným portfóliom. Keď uznám za vhodné budú postupne preberať časti portfólia aby sa naučili nadobudnuté portfólio spravovať.

Rozumi, nase ditko si prave proklikava svuj ucet na portu a vypada to alespon ted, ze se o to zajima, ale tezko rict, jak to bude mit v 18ti

Vnučkám som založil u seba investičné úcty. Je to zmes podielových fondov a XTB. Včera bol správny čas (vysvedčenie) na prívklad.

Super :)

Portu mě bohužel docela zklamalo svou nákladovostí. Nalákají na nízké poplatky a pak vám nedovolí nakoupit konkrétní ETF, ale podle zvolené strategie to poskládají z cca 6 fondů, kde vám to pak dohromady vyjde na cca 1,6%pa

To je pravda. Jakou moznost vyuzivate vy?

No zatím jsem nic jiného nenašel, ale hned po 18 to pak začnu asi řešit jinde.

Možná se pletu, ale není roční nákladovost u dětského účtu 0,25%?

+ TER pro 6x ETF

Skvělý způsob výchovy si myslím, učit dítě od malička věci o financích a o světě investic, palec nahoru za mě, rozhodně budu něco podobného praktikovat i já a nechávat složené úročení hrát pro jejich prospěch.

Super :)

Až budu mít děti, tak investice pro ně rozhodně řešit budu. Nejlepší varianta mě přijde DCA do ETF jak píšete + bych jim založil nějaké akciové portfolio s bulechips akciemi.

Super :)

Máme taky portu pro ratolest. Nepravidelně k tomu kupuju 1OZ stříbrnou mince. Do budoucna má připravenou nemovitost. Až začne více vnímat, chci ji se vším pořádně seznámit.

Super. 1OZ minci akorát neznám. Nemovitost mame taky investiční, jen teda v jiném městě, chtěla bych poresit i nějakou blíž v budoucnu

Mince o váze 1 unce od světových mincoven. Maple leaf, Kangaroo, Philharmoniker apod...

Dárek ve formě nějaké akcie se mi moc líbí. V budoucnu bych třeba takto také chtěl své děti motivovat. Když uvidí, že v tom mají své peníze, tak bych očekával, že se o to budou zajímat.

Hlavně když to roste, to se jim líbí:D u nás frčí, teď to vyrostlo o Míšu nahoru (cena zmrzliny Míša )

To je krásné, tak za chvíli to bude Magnum. 😁