S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Miłego piątku,

Ci, którzy mają już jedną lub więcej z największych inwestycji... dzieci. Czy podejmujecie jakieś decyzje inwestycyjne dla nich? (lub będziecie ;) Dla nas, jak dotąd, robimy tylko Port, gdzie można założyć konto dla dziecka z dorosłym zarządzającym nim do czasu ukończenia przez dziecko 18 lat. I robimy tam DCA w ETF, plus zajmujemy się również prezentami w ten sposób, a może grosz za kartę raportu, gdzie dziecko zdecydowało, gdzie je zainwestować :)


Dla mnie trzeba to poruszyć na dwóch poziomach - inwestowanie w coś (typowo jak płacenie za studia) - tutaj powiedziałbym dziecku o tym w odpowiednim momencie (generalnie kiedy będzie to istotne), jak do tego doszło i że też powinno zacząć to powoli robić, że to się opłaci w dłuższej perspektywie (a płacąc za studia, bezpośrednio wzbudzić poczucie przydatności). Tutaj głosowałbym za MSCI all world.

Jeśli jest to portfel do przekazania i "cieszenia się nim", byłbym bardziej wybredny i zdecydowałbym się na bardziej dynamiczne inwestycje, ze zrozumieniem, że przekażę go dziecku w wieku 18 lat ze świadomością, czy jest do tego dojrzałe psychicznie w tym czasie, w przeciwnym razie dopiero wtedy, gdy wejdzie na rynek pracy i doświadczy pierwszych trudności życiowych (jako rodzaj hej, rozumiem, że twoje pokolenie ma trudniej niż nasze, więc tata o tym pomyślał...).

Spodziewam się tego za jakieś dwa/trzy lata, ale to będzie jedna z łatwiejszych rzeczy przy dzieciach :).

Rozumiem :) Nie sprowadzam tego do niczego konkretnego, ale już teraz patrzymy na wszystko razem i pozwalamy im uczyć się wszystkiego od razu i uświadamiać sobie wartość pieniędzy tak bardzo, jak to możliwe.

Niestety, byłem dość rozczarowany kosztami portu. Wabią niskimi opłatami, a następnie nie pozwalają kupić konkretnego ETF, ale w zależności od wybranej strategii łączą około 6 funduszy, co daje około 1.6%pa

Zgadza się. Jakiej opcji używasz?

Cóż, nie znalazłem jeszcze nic innego, ale zaraz po 18 prawdopodobnie zacznę szukać gdzie indziej.

Myślę, że świetny sposób na edukację, uczenie dziecka od najmłodszych lat rzeczy związanych z finansami i światem inwestycji, kciuki w górę dla mnie, na pewno będę ćwiczyć coś podobnego i pozwolę procentowi składanemu grać na ich korzyść.

Super :)

Kiedy będę miał dzieci, na pewno rozważę inwestowanie dla nich. Najlepszą opcją dla mnie jest DCA w ETFy tak jak piszesz + założyłbym dla nich jakiś portfel akcji z akcjami bulechips.

Super :)

Naprawdę podoba mi się prezent w postaci akcji. W przyszłości być może będę chciał w ten sposób motywować także moje dzieci. Jeśli zobaczą, że mają w tym swoje pieniądze, spodziewałbym się, że będą tym zainteresowane.

Zwłaszcza gdy rośnie, lubią to:D tu jest gorąco, teraz podrożała Misha (cena lodów Misha).

To miłe, więc wkrótce będzie to Magnum. 😁