S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Analistler, temettü şirketinin değerinin çok altında olduğunu söylüyor

Halil Toprak
30. 6. 2023
5 min read

İlginç bir temettü her şey demek değildir. Şirketin gelecekte büyüme potansiyeline sahip olup olmadığına bakmak da önemlidir. Bu nedenle yatırımcılar genellikle değeri düşük şirketleri ararlar ki bu da kolay olmayabilir. Ancak analistler şimdi bir tanesini işaret ediyor.

Chevron Corporation, merkezi San Ramon, Kaliforniya'da bulunan çok uluslu bir Amerikan enerji şirketidir. Petrol endüstrisinin en büyük şirketlerinden biridir. Chevron petrol ve gaz üretimi, petrol rafinasyonu ve kimyasal ürünlerin üretimine odaklanmaktadır. Dünya çapında üretim tesisleri, petrol ve gaz kuyuları, rafineriler ve işleme tesisleri işletmektedir. Chevron'un 50'den fazla ülkede hammadde ve üretim operasyonları bulunmaktadır.

CVX

Chevron

CVX
$159.97 -$1.17 -0.73%

Petrol ve gaz üretimi ya geleneksel derin su sondajı ya da daha modern hidrolik çatlatma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Chevron'un ABD, Afrika, Asya ve Latin Amerika'da operasyonları bulunmaktadır. Chevron dünya çapında 16 rafineri işletmekte ve yakıt ve diğer petrokimya ürünleri satmaktadır.

Ayrıca endüstriyel, tarımsal ve tüketici kullanımı için etilen, propilen ve solventler gibi bir dizi kimyasal üretmektedir.

Chevron'un satışları 234 milyar dolardır. COVID-19 salgını ve düşük enerji talebi Chevron'un son yıllardaki sonuçlarını önemli ölçüde etkiledi. Ve analistlere göre, $CVX-0.7% şu anda değerinin altında.

Nisan ayında Scotiabank, şirketin genel performansını vurgulayarak hisse senediüzerindeki tavsiyesini Satın Al'a yükseltti ve ayrıca hisse senedi üzerindeki hedef fiyatını 200 dolara çıkardı.

Şu anda tüm tahminler mevcut fiyatın üzerinde.

Chevron Corporation şu anda üç ayda bir temettü ve %3,75 temettü verimi sunuyor.

Şirketin ana faaliyet alanı, kazançlarının ve nakit akışlarının çoğunun elde edildiği madencilik operasyonlarıdır. Rafineriler, petrokimya tesisleri ve benzin istasyonları, pandemi sırasında olduğu gibi enerji fiyatlarının düşmesi durumunda daha çok bir güvenlik ağı görevi görüyor.

Chevron'un maden çıkarma ve işleme tesisleri, dünya çapında enerji ürünleri alıp satan pazarlama ekipleri ve enerji altyapısı tarafından destekleniyor.

Chevron, enerji üreticileri için elverişli bir yıl olan 2022'de kârının çoğunu madencilik faaliyetlerinden elde etti. Şirket 37,6 milyar dolarlık serbest nakit akışı bildirdi. Bu akış, temettü ve hisse geri alımları şeklinde hissedarlara yapılan 17 milyar dolarlık ödemeyi karşılamaya yetti.

FCF $CVX-0.7% 30 milyar $ sınırının oldukça üzerindeydi

Dolayısıyla, Chevron'un upstream operasyonlarından gelen organik serbest nakit akışı, enerji emtia fiyatları uygun olduğunda hissedar ödemelerini tamamen karşılamaya devam etmektedir. Ancak, petrol ve gaz fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı hassas olan madencilik operasyonları daha risklidir.

Ancak pembe gözlüklere dikkat edin. Analistler Permian Basin'deki güçlü ekonomik potansiyeli ve maliyet avantajlarını överken, ana varlığı. Sağlıklı bir bilanço ve 2020'den bu yana borçlardaki azalma, iyileşen bir finansal pozisyondan bahsediyor.

Ancak yatırımcılar Chevron'u satın alırken her şeyden önce gelecekteki fiyat görünümünü göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca, Suudi Arabistan ve Rusya arasında petrol üretimi konusunda yaşanan son gerginlikler belirsizlik yaratıyor.

Buna ek olarak Chevron, Colorado, Weld County'deki en büyük operatörlerden biri olan PDC Energy'yi devralmayı planlıyor. PDC Energy, diğer bazı petrol şirketlerinin bölgeye çektiği olumsuz ilgiden kaçındı. Ancak piyasanın "Colorado iskontosu" ya da küçük şirket iskontosundan kaçınmayı başaramadı.

Piyasa, birleşme haberine olumlu tepki vererek, piyasanın prim talep etmediği birkaç yılın ardından petrol satın almalarına yönelik tutumda bir değişikliğe işaret etti.

PDC Energy'nin düşük değerlemesi ve yüksek potansiyele sahip bir bölgedeki güçlü varlık portföyü nedeniyle Chevron'a başlangıçtan itibaren büyük faydalar sağlayacaktır. Bu durum, Chevron'un satın alma işlemini hissedarları için cazip hale getirmek için ödemesi gereken yüksek primi dengelemeye yardımcı olacaktır. Dolayısıyla mevcut değerleme Chevron'un yetenekli bir ekibe ve cazip varlıklara indirimli olarak erişmesi için bir fırsat yaratıyor.

Chevron, sektördeki şirketler arasındaki değerleme farklılıkları göz önüne alındığında, PDC Energy'yi satın almanın kolay olduğu bir zamanda satın aldı. Bu durum, söz konusu farklılıkların devam etmesi halinde gelecekte daha fazla satın almanın beklenebileceğini göstermektedir.

PDC'nin varlıklarının çoğu, madencilik işini destekleyen ve iyi büyüme beklentileri sağlayan Weld County'de yer almaktadır. PDC'nin Delaware Nehri bölgesinde de mülkleri bulunmaktadır. Madencilik satın alımlarında kârlar genellikle beklenenden daha yüksektir. Bunun nedeni üretkenliği ve kârlılığı artıran teknolojik ilerlemelerdir.

Şu anda Chevron, elverişli endüstri koşullarından diğer birçok şirketten daha fazla yararlanmaktadır. Bu da Chevron'u birçok yatırımcı ve analist için cazip bir yatırım haline getiriyor. Ana risk, elverişli endüstri koşullarının uzun süre devam etmeyebileceğidir. Bu nedenle, Chevron mevcut değerleme farkından yararlanabilir, ancak koşullar değişirse, bir sorun olabilir

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.