Kdyby vás zajímalo, proč se včera většina akcií zelenala a $AAPL+0.5%, $MSFT-0.8%, $GOOG+0.1% a $AMZN-0.2% klesaly, tak tady je důvod 👇

AAPL

Apple Inc.

AAPL
$174.79 $0.86 +0.49%
Capital Structure
Market Cap
2.7T
Enterpr. Val.
2.8T
Valuation
P/E
29.3
P/S
7.1
Dividends
Yield
0.5%
Payout
15.8%

Index Nasdaq 100 bude podle oznámení rebalancován tak, aby se snížila velká váha několika málo firem v indexu. V reakci na to klesly akcie společností jako Apple, Microsoft, Amazon nebo Alphabet o 1-2%, protože jejich váha v indexu se pravděpodobně sníží. Změny budou provedeny 24. července.

K rebalancování dochází většinou z několika důvodů:

- Udržení správného zastoupení firem v indexu.

- Omezení vlivu individuálních firem. Žádná firma by neměla tvořit příliš velkou část indexu.
- Dodržení předem dané metodiky. Indexy mají jasně definovaná pravidla pro výběr a váhy firem, která je třeba dodržovat.¨

- Minimalizace nákladů pro investory. Rebalancování umožňuje investorům držet portfolia kopírující index bez nutnosti každodenních zásahů.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Super díky za info :) já doufám, že půjdou dál dolů a dostanou se na příjemná čísla pro nákup ;)

Díky za zprávu, o tomhle slyším poprvé a nevěděl jsem, že je něco takového možné. Včera jsem si říkal, co se děje.

Není za co děkovat, samotnému mi to přišlo zajímavé a myslel jsem si, že to bude lidi zajímat 😁

Také jsem o tom včera ale nakonec nepsal protože za dobu co investuji jsem to nezažil ještě nejspíše. Každopádně z delšího hlediska tedy může to znamenat další pokles kvůli tomu, nebo to bylo jen včera? Protože jak jsem četl a uvádíš také, nemělo by to mít prý vliv na cenu nějak nebo na společnosti samotné? Jinak díky za info. 😉 A myslím, že něco v tom smyslu už chtělo, protože ty indexy opravdu teď moc neodpovídají hodnotě z pohledu všech firem. Dá se vůbec to nějak udělat? … protože stejně ty firmy jako Apple atd s obrovskou tržní kapitalizaci tam budou a těch dalších cca 90 v nasdaq, nebo 490 sp500 na ně nedosáhnou.

*o tom četl, tam mělo být. 🙈😂

Další pokles je velmi pravdepodobný. Rebalancovat budou všechny kopirujici ETF a i další fondy které jsou nějak navazany musí prodávat. Na straně prodeje zřejmě vznikne významný přetlak.

Vidím to úplně stejně, ted jen otázka v jaké míře budou osekávat.

Samozřejmě, že to bude mít i vliv na společnosti samotné, dojde k odlivu kapitálu z těchto firem, ale řekl bych že je to vlastně "NEfundamentální" změna, čiže super příležitost na nákup při případném poklesu. Dřív nebo později se do těchto firem postupem času ty prachy zase nalijou...

Pro mě to 1-2% není úplně lákavé abych hned běžel nakupovat. Pokud ale budou rebalancovat další a vytvoří to slevy, tak proč ne.

Krátkodobě to může vyvolat výkyvy na trhu, ale dlouhodobě by to nemělo mít výraznější dopad. Samozřejmě by mohlo jít o jiný scénář, kdyby se přidávali fondy a další k rebalancu.

Přesně tak.