S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Wróżbita z Omaha znów stawia: znalazł prawdziwą wartość w tej akcji technologicznej

Niewiele wydarzeń wywołuje takie poruszenie jak nowy zakup legendarnego inwestora Warrena Buffetta. Prezes konglomeratu Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0% ujawnił pod koniec tygodnia swój najnowszy dodatek do portfela i ku zaskoczeniu inwestorów, są to akcje technologiczne. Buffett i spółka z pewnością nie stronią od posiadania akcji technologicznych, czego oczywistym przykładem jest Apple $AAPL+0.2%.

Berkshire zajęło dużą pozycję w HP

Amoże na początek małe podsumowanie i zobaczenie, kim są najwięksi inwestorzy stawiający na akcje HP: link TUTAJ

Wiele osób skusi się na zakup akcji HP, aby naśladować Buffetta, ale świadomi inwestorzy powinni zawsze badać fundamenty spółki przed zainwestowaniem kapitału w transakcję - w końcu to właśnie robi sam Wyrocznia z Omaha.

Cena jest taka, jaką się płaci...

Luźno cytując stary cytat Benjamina Grahama : Cena jest tym, co płacisz, ale wartość jest tym, co faktycznie otrzymujesz. Ile więc zapłaciło Berkshire i co tak naprawdę dostało?

Trudno jest dokładnie określić, ile firma zapłaciła w momencie zakupu, ale Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0% ujawniło w raporcie z 6 kwietnia, że posiada 120,95 mln akcji HP $HPQ-1.0%. W tym samym dniu wartość pozycji Berkshire w HP wynosiła około 4,2 mld USD i stanowiła około 11% udziałów. Wielkość pozycji wynosząca prawie 121 mln akcji może wydawać się ogromna, ale w rzeczywistości jest to skromna pozycja dla Berkshire.

Nie wszyscy jednak są zachwyceni perspektywami HP na przyszłość. Na przykład, Erik Woodring z Morgan Stanley $MS-1.4% wyraził obawę, że "wydatki na komputery osobiste i sprzęt komputerowy znajdą się pod presją w miarę poprawy podaży i normalizacji popytu po dwóch latach wzrostu powyżej trendu".

Co sprawiłoby, że Buffett i Berkshire staliby się największym udziałowcem HP?

https://youtu.be/2-7iRkxd_is

Najprawdopodobniej kluczowym słowem jest tu"wartość": jeśli preferujesz stosunek ceny do sprzedaży (P/S), to HP wynosi 0,7 (stosunek poniżej jednego jest często uważany za dobrą wartość).

Inną miarą Buffetta są wolne przepływy pieniężne (FCF), a HP wyraźnie wyróżnia się pod tym względem. W ciągu ostatnich pięciu lat firma osiągała średnie wolne przepływy pieniężne na poziomie prawie 4 mld USD rocznie.

Mówiąc o zwrocie kapitału akcjonariuszom, przyszła roczna stopa zwrotu z dywidendy HP w wysokości 2,6% może nie sprawić, że z dnia na dzień staniesz się miliarderem jak Warren Buffett. Jest to jednak przysłowiowy lukier na torcie, a Buffett jest znany z tego, że lubi spółki wypłacające dywidendy.

Pewny zakład

Pomimo decyzji Buffetta, inwestowanie w starszą firmę z branży sprzętu komputerowego może wydawać się niewygodne. Ponadto, udział Berkshire jest stosunkowo niewielki, a pogląd Woodringa na normalizację popytu na komputery PC nie może być ignorowany.

Mimo to inwestycja Berkshire w HP coś mówi. Poczucie wartości jest legendarne i istnieją dowody na poparcie tezy o byczym nastawieniu na podstawie okazyjnego zakupu. Choć HP może wydawać się nudne, inwestorzy powinni rozważyć pójście w ślady Warrena Buffetta i nabycie akcji HP do swojego portfela.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, lecz moja opinia. Wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Przygotowując ten artykuł, korzystałem z analizy analityka Davida Moadele.


No comments yet