@kaizy

Když se podíváte na čísla shrnující investiční kariéru Warrena Buffetta, je to vskutku působivé čtení. Buffett se do čela Berkshire Hathaway $BRK-A $BRK-B dostal v roce 1965. Tehdy valuace společnosti oceňovala jednu akcii firmy na nějakých 19 $. Úspěch, kterého Věštec z Omahy v čele tohoto dnešního konglomerátu dosáhl, asi nejlépe ilustruje fakt, že dnes si akcii třídy A společnosti můžete pořídit za 425 000 $! A jeho výnosy se stávají ještě působivější, když k nim připočtete výplaty dividend, které za všechny ty dekády nasbíral.

 

 

I jeho dnešní portfolio tvoří z velké části akcie, které nabízejí dividendy, jelikož jde očividně o oblíbený benefit, který Warren u svých pozic rád vidí. Následující tři akcie všechny vyplácejí dividendy a najdete je v akciovém portfoliu Berkshire. Hlavně jde ale také o trojici, která má dlouhodobě našlápnuto k řadě dalších výher, díky čemuž rozhodně mají na to, aby se ucházely o místo ve vašem portfoliu.

 

Verizon $VZ


Kdo říká, že Warren Buffett není technologický investor? Poté, co se Buffett tomuto sektoru dlouhá léta vyhýbal, investoval nyní miliardy do technologických společností, včetně vlastnictví 3,8 % všech akcií Verizon Communications. Při současných cenách má pozice Berkshire hodnotu téměř 9 miliard dolarů.

 

Dividenda společnosti Verizon byla v minulosti podceňována. Přestože má šťavnatý výnos 4,5 %, mnoho příjmových investorů dávalo přednost větší 7% výplatě, kterou poskytuje jeho telekomunikační konkurent AT&T $T. To se však brzy změní.

 

Začátkem tohoto roku AT&T oznámila, že oddělí svou divizi WarnerMedia a sloučí ji s Discovery, přičemž k rozdělení dojde příští rok. V důsledku toho společnost snižuje svou dividendu. Tento krok sice může odblokovat hodnotu pro AT&T, ale zároveň činí Verizon relativně atraktivnějším pro příjmové investory v oblasti telekomunikací.

 

Buffett je hodnotový investor a $VZ mu rozhodně vyhovuje. Společnost se v současné době obchoduje na 10,3násobku forwardového zisku oproti 22,3násobku u indexu S&P 500. Výnos společnosti Verizon ve výši 4,5 % je třikrát vyšší než výnos benchmarkového indexu a investoři očekávají, že v září bude oznámeno další zvýšení dividend, které bude pokračováním série zvyšování výplat, k nimž dochází každoročně od roku 2006.

 

Akcie $VZ mají samozřejmě svá rizika. Růst příjmů je obtížný a tržby v roce 2020 byly nižší než v roce 2015. Společnost má značnou expozici vůči podnikání v oblasti pevných telefonních linek a kabelové televize a značný převis dluhu, jehož většina pochází z emise ve výši 49 miliard USD, kterou podnikla v roce 2014 za účelem odkupu 45% podílu společnosti Vodafone ve společnosti Verizon Wireless.

 

Navzdory tomu je dividenda $VZ bezpečná. V loňském roce společnost vygenerovala více než 20 miliard dolarů volného peněžního toku, což je více než dvojnásobek vyplacené dividendy. Výplatní poměr tak představuje pohodových 50 %. Předvídatelné podnikání společnosti Verizon založené na předplatném zajistí, že se investoři mohou těšit na dividendy (a jejich zvyšování) i v příštích letech. Warren Buffett a Berkshire poznají silnou společnost, když ji vidí.

 

Mastercard $MA


S dividendovým výnosem na úrovni 0,5 % při posledních cenách investoři, kteří hledají výnos, Mastercard často přirozeně přehlížejí. Paradoxně se této společnosti mohou vyhýbat i růstoví investoři, kteří předpokládají, že s tržní kapitalizací nad 358 miliard dolarů jsou její růstové dny u konce.

 

Myslím, že investoři z obou táborů dělají chybu, když $MA vynechávají. Jednoduše řečeno, díky svému rozsahu a síle značky se tato stálice může v příštích desetiletích svézt na masivní vlně růstu digitálních plateb po celém světě.

 

Mastercard má vůči konkurenci vybudovaný obrovský ekonomický příkop ve své důvěryhodné a dobře známé platební síti, která jí dává obrovskou výhodu síťového efektu. Mít vztah - ať už jako držitel karty, akceptující obchodník nebo banka, která vydává Mastercard - vám dává přístup k dalším dvěma skupinám. A čím více z nich je partnerem $MA, tím více ostatních do této sítě chce mít přístup. To je obrovská výhoda.

 

Tento ekonomický příkop je důvodem, proč akcie společnosti Mastercard od svého vstupu na burzu trvale překonávají index S&P 500 v téměř každém tříletém, pětiletém i desetiletém období a pravděpodobně jej budou překonávat i nadále. To je také pravděpodobně důvod, proč je Mastercard v portfoliu Berkshire Hathaway.

 

A poslední věc: výnos je sice nízký, ale růst dividend je neuvěřitelný. Zde je údaj o tom, o kolik se od svého zavedení zvýšila, čímž mimochodem celkové výnosy $MA zvýšila o dalších 570 %:

 

Zdroj: YCharts

 

To je hodně šťávy z relativně nízkého dividendového výnosu, který je podpořen neuvěřitelným růstem.

 

Apple $AAPL


Společnost Apple, největší akciová pozice Berkshire, je na neuvěřitelném vzestupu. Za posledních deset let dosáhla celkového výnosu zhruba 675 %, přičemž zisky byly podpořeny vysokými prodeji hardwaru a působivým růstem v oblasti softwaru a služeb. Ve světle tohoto raketového růstu není bezdůvodné se ptát, zda má technologický gigant ještě nějaký prostor pro další velký růst.

 

Tržní kapitalizace $AAPL již dosahuje úctyhodných 2,45 bilionu dolarů a je na vrcholu žebříčku nejhodnotnějších společností světa. I když relativní růst bude s rostoucí velikostí společnosti přirozeně obtížnější, Apple má stále bezkonkurenční postavení v odvětví spotřební elektroniky. Technologie budou v každodenním životě běžného člověka stále důležitější a Apple má fantastickou pozici, aby naplno využil některé z největších nově vznikajících technologických trendů na světě. 

 

Telefony a tablety této společnosti budou hrát velkou roli při nástupu éry sítí 5G, které umožní výrazně vyšší rychlost stahování a odesílání dat a umožní používat nové druhy softwarových aplikací. Apple bude pravděpodobně také lídrem v oblasti rozšířené reality (AR). Síťová technologie nové generace pomůže připravit půdu pro nový hardware a softwarové aplikace rozšířené reality a současné vedoucí postavení společnosti $AAPL v oblasti mobilních a přenosných počítačů naznačuje, že pokud se rozšířená realita prosadí, bude tato společnost pravděpodobně jedním z největších vítězů.

 

Dividendový výnos společnosti dosahuje zhruba 0,6 %, a to navzdory letům silného růstu výplat, a proto může být překvapením, že dividenda společnosti Apple vykazovala v dřívějších dobách mnohem vyšší výnos. Vezměme si, že akcie v roce 2013 po určitou dobu přinášely výnos více než 2,6 %. Od roku 2012, kdy Apple začal vyplácet dividendu, zvýšil její výplatu o 132,5 %, ale tržní zhodnocení kapitálu vysoce předstihlo růst výplaty. Nemusíte se obávat. Technologický lídr by měl být schopen i nadále vykazovat silný růst zisku a zvyšovat výplatu dividendy a dlouhodobí investoři se pravděpodobně dočkají silných, působivých výnosů z akcií. Minimálně Warren si tím zřejmě je více než jistý.

 

*Toto není investiční doporučení, investujte pouze na základě vlastní důkladné analýzy. Akcie patří k rizikovým aktivům.

zdroj

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Bulios doporučuje
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@czechinvestingbot 11M

Autor @kaizy má karmu 3288 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@kryptomaniak 11M

Díky díky díky :-)

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇