Toto slibné odvětví čeká v příštích letech finanční injekce v hodnotě 370 000 000 000 $

Ve Washingtonu bývá v létě normálně relativně klid. Zákonodárci však místo toho, aby využili prázdnin, pokračují ve schvalování některých velmi zajímavých zákonů a rozpočtových plánů. Mám samozřejmě na mysli návrh zákona o infrastruktuře v hodnotě 1 bilionu dolarů a rozpočtový plán na rok 2022 v hodnotě 3,5 bilionu dolarů.

 

Oba plány sice prošly již Senátem, a přestože stále existují určité překážky, které brání jejich uzákonění, tyto překážky se však každým dnem zmenšují. Stále více se zdá, že oba zákony nakonec podepíše i prezident USA Joe Biden a příští rok budou konečně uzákoněny.

 

 

Jaké to bude mít důsledky?

Je jich mnoho. Mluvíme o výdajích ve výši 4,5 bilionu dolarů v ekonomice, jejíž hrubý domácí produkt se pohybuje těsně nad hranicí 20 bilionů dolarů. Ekonomické důsledky budou samozřejmě obrovské. Zvláště důležité však je, že téměř 370 miliard dolarů z celkového objemu finančních prostředků v těchto dvou zákonech půjde na urychlení jednoho žhavého odvětví, a právě v tomto slibném odvětví podle mého názoru čeká investory v roce 2022 nejvyšší zisky.

 

O kterém odvětví mluvím? O odvětví čisté energie.

V návrhu zákona o infrastruktuře je na projekty čisté energie vyčleněno přibližně 100 miliard dolarů. Mezitím půjde v rozpočtovém plánu na rok 2022 do Výboru pro energetiku a přírodní zdroje asi 200 miliard dolarů, z nichž většina bude určena na podporu projektů čisté energie. Totéž platí pro Výbor pro životní prostředí a veřejné práce, který obdrží asi 70 miliard dolarů.

 

Celkově hovoříme o téměř 370 miliardách dolarů mezi oběma návrhy zákonů, které se začnou do ekonomiky pouštět v roce 2022, aby se urychlilo zavádění čistých energetických řešení pro spotřebitele a podniky. Na přesných detailech výdajů se stále pracuje. Návrhy zahrnují výstavbu celostátní sítě infrastruktury pro elektromobily (EV), prodloužení stávající daňové úlevy pro EV, novou daňovou úlevu pro systémy skladování energie, fond pro projekty solární energie v komunitách s nízkými příjmy a mnoho dalších.

 

Bez ohledu na to, jak tyto detaily dopadnou, hovoříme o obrovské finanční injekci na urychlení již tak rozjetého odvětví. V první polovině roku 2021 se v Kalifornii prodalo přibližně 120 000 elektromobilů, což je téměř tolik, kolik se jich koupilo za celý rok 2020 - 145 000. Celostátní trh se solárními instalacemi vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně o 46 %. Očekává se, že celosvětová kapacita pro skladování energie se letos více než zdvojnásobí a USA by měly být zodpovědná za přibližně polovinu tohoto růstu.

 

Zkrátka a dobře, společnosti zabývající se čistou energií již mají obrovský potenciál a v roce 2022 se díky enormní federální podpoře podle mě ještě více rozjedou. A přesto mnoho akcií čistých energií v roce 2021 propadlo. Fond iShares Global Clean Energy ETF $ICLN-1.1% ztratil od února 33 % své hodnoty.

 

Příležitost k nákupu.

Rok 2022 není vůbec daleko a podle mě nepotrvá po schválení dlouho, než společnostem v odvětví řešení čisté energie dorazí peníze na účet. Poptávka každým dnem rapidně stoupá a s ní budou růst i ceny akcií těchto společností. Upřímně si myslím, že je momentálně ideální příležitost zainvestovat, pokud si tuto nevyhnutelnou budoucnost nechcete nechat ujít. Zároveň jsem přesvědčen, že se nacházíme v situaci, kdy se prakticky nemůžete splést, takže se běžte rychle podívat na nějaké zajímavé firmy v tomto odvětví, vyberte si nějaké se silnými obchodními modely a nízkými PE hodnotami a zainvestujte!

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @kevinporters má karmu 3752 a je členem této skupiny od 13/06/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Jak jsem dříve mohl investovat bez analýz z Buliosu? 😂