S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Držíte akcie Tesly? V reakci na federální vyšetřování společnosti Tesla bych vám poradil udělat tohle:

Minulý týden byl pro společnost Tesla vážně obtížný. Společnost vyrábějící automobily začíná opravdu pociťovat horko ze strany federálních regulačních orgánů, protože systém Autopilot firmy nyní vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA – National Highway Transportation Safety Administration).😬

 

 

V pondělí NHTSA oznámil podrobnosti svého vyšetřování systému Autopilot a Traffic Aware Cruise Control systému, který umožňuje vozidlům Tesla přizpůsobovat rychlost provozu. Federální agentura prověřuje celkem 11 nehod od roku 2018, které vedly k 17 zraněním a jednomu úmrtí poté, co vozidla narazila do zaparkovaných vozidel záchranné služby v době, kdy byly již zmíněné pomocné systémy aktivovány.

 

NHTSA bude vyšetřovat většinu, tedy přibližně 765 000 modelů Tesla $TSLA-1.9% prodaných v USA, včetně modelů S, X, 3 a Y, v letech 2014 až 2021. K nehodám došlo v období od 22. ledna 2018 do 10. července 2021 v devíti různých státech.

 

Při každé z uvedených nehod narazily vozy Tesla do vozidel záchranné služby, která byla zastavena a obklopena světlicemi, silničními kužely, světly nebo jiným zařízením varujícím projíždějící řidiče. NHTSA bude podrobně zkoumat, jak systém Autopilot společnosti hlídá a reguluje pozornost a zapojení řidiče za jízdy. Vyšetřovatelé se budou zabývat také tím, jak systém vyhledává a reaguje na objekty a další situace, s nimiž se na silnici setká.

 

Evropský program hodnocení nových automobilů udělil systému Autopilot společnosti Tesla $TSLA-1.9% průměrné hodnocení, protože měl potíže s udržením řidičova zapojení a pozornosti do jízdy. V pondělí, kdy se objevily zprávy o vyšetřování, akcie klesly o 5 % a tento týden se propadly asi o 6 %.

 

Zdá se, že Teslu také trápí špatný tisk v Číně, od obav o kvalitu až po obavy z teorií o narušení soukromí z palubních kamer. Společnost minulý měsíc v Číně prodala pouze 8 621 vozů, zatímco celkový prodej elektromobilů v červenci meziročně vzrostl o 164 % na 271 000 kusů, jak uvádí Čínská asociace automobilů.

 

A ve středu senátoři Richard Blumenthal a Ed Markey požádali Federální obchodní komisi (FTC - Federal Trade Commission), aby vyšetřila společnost Tesla kvůli "potenciálně klamavým a nekalým praktikám" při marketingu funkcí Autopilot a plně samo řídícího systému.

 

"Řidiči vozů Tesla naslouchají těmto tvrzením a věří, že jejich vozidla jsou vybavena tak, aby řídila sama, s potenciálně smrtelnými následky," uvedli senátoři.

 

Co by měli investoři do $TSLA-1.9% podle mě udělat

Nicméně navzdory špatným zprávám, které v poslední době společnost Tesla postihly, je boom elektromobilů v Číně v plném proudu. A fundamentálně lepší čínský výrobce elektromobilů, kterého osobně doporučuji, právě minulý týden zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí. Samozřejmě mluvím o společnosti Nio $NIO-5.0%.

 

Společnost vykázala upravený zisk na ADS ve výši 0,03 dolarů, což je oproti ztrátě 0,18 dolarů na ADS ve druhém čtvrtletí roku 2020 mnohem lepší. Analytická komunita očekávala ztrátu zisku na akcii ve výši 0,11 dolarů, takže NIO očividně rozdrtilo očekávání analytiků.

 

Díky snaze o novou značku pro masový trh $NIO-5.0% přizpůsobuje své podnikání tak, aby lépe konkurovalo konkurentům, jako je právě Tesla. 

 

Vedení společnosti dokonce uvedlo: "Chceme poskytovat lepší produkty a služby za ceny nižší než Tesla."

 

NIO dokonce plánuje v roce 2022 představit tři nové modely automobilů, mezi nimiž bude i první sedan.

 

I bez těchto nových modelů společnost $NIO-5.0% odhalila, že zaznamenala silnou poptávku po svých elektromobilech, neboť ve druhém čtvrtletí dodala 21 879 vozů. To představuje meziroční nárůst o 111,9 %. Celkové prodeje vozidel se meziročně vyšplhaly o 127 %, zatímco celkové tržby za druhé čtvrtletí vzrostly meziročně o 127,2 %. Společnost $NIO-5.0% dosáhla celkových tržeb z prodeje vozidel ve výši 1,31 miliardy dolarů, což překonalo odhady ve výši 1,28 miliardy dolarů.

 

S výhledem na třetí čtvrtletí společnost NIO očekává, že dodá 23 000 až 25 000 vozidel, což představuje meziroční nárůst o 88,4 % až 104,8 %. Celkové tržby za třetí čtvrtletí by měly vzrůst o 96,9 % až 112,8 %, tedy o 1,38 až 1,49 miliardy dolarů.

 

Navzdory silným výsledkům se akcie v poslední době trochu propadly, ale očekávám, že se po malé konsolidaci odrazí zpět. Ve skutečnosti očekávám, že $NIO-5.0% bude jedním z vítězů v oblasti elektromobilů, protože společnost byla loni zachráněna čínskou vládou. Čínská vláda poskytla injekci ve výši 1 miliardy dolarů a nyní ve společnosti vlastní 24 % akcií. Čína chce do roku 2025 ovládnout nejméně pět hlavních průmyslových odvětví a NIO je nyní její vstupenkou k ovládnutí výroby elektrických vozidel.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem si prosím udělejte vlastní analýzu. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @kevinporters má karmu 3792 a je členem této skupiny od 13/06/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Sdílím!