S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

3 levné akcie v oblasti zdravotnictví, které by dlouhodobě neměly chybět v portfoliu žádného investora

Následující tři akcie to nebudou mít v příštích letech vůbec jednoduché a čeká je spoustu prokazování, že si dokáží udržet svoje obchodní modely a že nejsou závislé pouze na přechodných trendech, které razantně zvýšily jejich tržby. Pokud se jim to ale podaří (což já jsem přesvědčen, že ano!), tak si myslím, že by se mohlo jednat o perfektní dlouhodobé investice, které by neměly chybět ve vašem portfoliu.  

 

 

Healthcare Services Group $HCSG-1.8% 

Ne každá společnost ve zdravotnictví je hned vzrušující. Daleko od světa biotechnologií a inovací v oblasti robotických operací a dělení genů, které momentálně zažívají značný boomu, je například společnost Healthcare Services Group $HCSG-1.8%. Tato společnost poskytuje zdravotnickým zařízením služby praní prádla, údržbu zařízení a také stravovací služby. Obsluhuje zákazníky od nemocnic až po komplexy pro seniory. Úklid se na tržbách společnosti podílí o něco více než polovinou. Obchodní výsledky však nejsou v posledních letech nijak skvělé.

 

Celkově tržby v roce 2020 klesly o 4,4 %. Pokles byl způsoben koronavirem, a to jak přímo, tak nepřímo. Akcie společnosti byly v posledních letech na poklesu a od začátku roku 2018 klesly již o 52 %. Vedení společnosti očekává, že od příštího čtvrtletí se růst vrátí. Když se Wall Street podívá na společnost, vidí nebezpečí a nestabilitu, které udržují negativní sentiment, a to stlačilo akcie do blízkosti nejnižšího poměru ceny k tržbám za posledních deset let!

 

Snad největším cejchem proti společnosti je probíhající vyšetřování Komise pro cenné papíry, které se týká způsobu, jakým společnost po léta počítala zisk na akcii. Společnost obdržela předvolání v listopadu 2017, ale zveřejnila ho až v březnu následujícího roku. Vlastní interní audit společnosti byl dokončen až rok poté. Vedení společnosti uvedlo, že s agenturou jednalo o konečném řešení problému.

 

Další obavou je závislost na jejím největším zákazníkovi provozovateli zařízení kvalifikované péče, který se momentálně potýká s problémy. V posledních třech letech počínaje rokem 2018 představoval tento klient 19,3 %, 15,6 % a 14,7 % příjmů společnosti Healthcare Services. V nedávno vykázaném druhém čtvrtletí skupina Healthcare Services upravila dohodu s tímto zákazníkem. Upravená smlouva snížila výnosy, ale pomáhá udržet zákazníka nad vodou při jeho restrukturalizaci.

 

Pozitivní je, že skupina Healthcare Services Group $HCSG-1.8% nabízí stabilní dividendu. Akcie v současné době vynášejí 3,3 %. Vedení společnosti zvyšuje výplatu dividendy již 72 čtvrtletí v řadě. Navýšení nejsou velká, ale konzistence je příjemná. To, co začalo jako výplata 0,01 dolarů ve třetím čtvrtletí roku 2003, nyní činí téměř 0,21 dolarů na akcii. Celkově se dividenda za posledních pět let zvýšila o téměř 14 %.

 

Investoři, kteří si dnes vybírají akcie, pravděpodobně v dohledné době nezbohatnou. Skupina Healthcare Services Group $HCSG-1.8% je však jednou z nejlevnějších akcií v oblasti zdravotnictví na trhu. Pokud se jí podaří překonat současnou nejistotu, měla by akcionářům, kteří unesou riziko, nabídnout z dlouhodobého hlediska zdravý výnos.

 

Pfizer $PFE-1.8% 

V době, kdy je mnoho špičkových akcií stále žalostně předražených, je osvěžující najít kvalitní společnosti, které se stále obchodují za rozumné ceny. Farmaceutický gigant Pfizer $PFE-1.8% je jednou z nich a v době psaní tohoto článku se obchodoval za cenu kolem 50 dolarů za akcii.

 

To je docela pozoruhodné vzhledem k tomu, že společnost Pfizer byla od začátku pandemie předmětem obrovského poprasku na titulních stranách novin díky své velmi úspěšné spolupráci se společností BioNTech, která vyrobila hitovou vakcínu proti koronaviru Comirnaty. Partneři uzavřeli dlouhý seznam globálních smluv o dodávkách, které společnosti Pfizer přinesou mnoho miliard dolarů nejen v roce 2021, ale přinejmenším v několika následujících letech.

 

A vzhledem k nedávné zprávě, že příjemci vakcíny Pfizer/BioNTech budou pravděpodobně potřebovat posilovací injekci, je téměř jisté, že tyto smlouvy o dodávkách budou rozšířeny a prodlouženy i na další desetiletí. V poslední čtvrtletní zprávě společnosti Pfizer $PFE-1.8% její vedení uvedlo, že jen v letošním roce očekává, že Comirnaty nashromáždí tržby ve výši téměř 34 miliard dolarů, což je o hodně více než předchozí prognóza společnosti ve výši 26 miliard dolarů. Dne 23. srpna získala vakcína Comirnaty přelomové ocenění, když byla jako první vakcína COVID-19 schválena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

 

Akcie společnosti Pfizer $PFE-1.8% sice v uplynulém roce nevyskočily o novinky, ale i tak přinesly dlouhodobým investorům stabilní zisky. V současné době se akcie obchodují o 30 % výše než na začátku letošního roku. Akcionáři mohou od společnosti Pfizer získat také trvalý růst portfolia v podobě solidní dividendy. Její výnos 3,2 % na základě aktuálních cen akcií rozhodně převyšuje výnos průměrné společnosti obchodované v indexu S&P 500, který činí přibližně 2 %.

 

Komerční zlatý důl, kterým je Comirnaty, jistě masivně podpořil rozvahu společnosti Pfizer. Ve zprávě o výsledcích za druhé čtvrtletí společnost Pfizer uvedla, že její tržby vzrostly o 86 % oproti předchozímu roku. Ale i kdybychom Comirnaty z finančních údajů za toto čtvrtletí vynechali, společnost Pfizer stále dosáhla zdravého 10% meziročního růstu příjmů. Společnost má rozmanité množství rychle rostoucích obchodních segmentů, které pokrývají farmaceutické oblasti od onkologie po vzácná onemocnění a zahrnují hitové produkty, jako je Eliquis (lék na ředění krve), Prevnar 13 (vakcína proti pneumokokům) a Ibrance (perorální léčba metastazující rakoviny prsu). Společnost Pfizer je fantastickou akcií, kterou můžete koupit a držet po mnoho let, od silného růstu tržeb přes atraktivní dividendu až po robustní řadu žádaných produktů.

 

Fulgent Genetics $FLGT-1.4% 

Společnost Fulgent Genetics byla v roce 2020 klíčovým poskytovatelem testování koronaviru a zaznamenala nárůst tržeb o téměř 1 300 % oproti předchozímu roku. Jen málokterá společnost měla během pandemie větší prospěch a jen okolo málokterých leží taková nejistota, protože investoři se snaží zjistit, co přinese této firmě budoucnost.

 

Akcie společnosti Fulgent dosáhly v únoru historického maxima 189,89 dolarů a od té doby se propadly o více než 52 %, protože testování koronaviru prudce pokleslo. Trh nemá rád nejistotu, ale pro dlouhodobé investory zůstává otázkou, co bude dál.

 

Společnost Fulgent $FLGT-1.4% se razantně angažuje v oblasti genetického testování dětských onemocnění, u nichž vedení očekává, že v roce 2021 dosáhnou příjmů ve výši 110 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 201 %.

 

V konferenčním hovoru za čtvrté čtvrtletí loňského roku generální ředitel Ming Hsieh hovořil o zájmu o akvizice, které by rozšířily hlavní diagnostický byznys. Ve druhém čtvrtletí vedení společnosti Fulgent na tento záměr navázalo přívalem transakcí. Společnost Fulgent koupila laboratoře CSI Laboratories pro onkologické testování a molekulární diagnostiku, investovala 20 milionů dolarů do společnosti Helio Health pro včasnou detekci rakoviny a navýšila svůj většinový podíl v čínském společném podniku FF Gene Biotech ve výši 19 milionů dolarů pro testování rakoviny v Číně.

 

Potenciál screeningu více druhů rakoviny je ohromující z finančního i lidského hlediska. Na základě jediné tekuté biopsie (krevního testu) může screening více druhů rakoviny odhalit desítky případů rakoviny v raném stadiu, než se rozšíří a bude obtížnější je léčit. Farmaceutické společnosti prosazují a platí genetický screening rakoviny, protože zlepšuje výsledky a zvýší poptávku po jejich terapiích. Investoři do inovací, jako je Cathie Woodová, generální ředitelka společnosti ARK Investment Management, předpokládají, že screening více druhů rakoviny by se mohl stát trhem v hodnotě 150 miliard dolarů a zabránit 66 000 úmrtí na rakovinu ročně v USA.

 

Společnost Fulgent $FLGT-1.4% prokázala, že je velmi schopným provozovatelem, který generuje provozní marži vyšší než 60 % a druhé čtvrtletí zakončil s hotovostí 777 milionů dolarů v rozvaze. Provozní a finanční důkazy z minulého roku by měly investorům dodat důvěru, že Fulgent může ziskově růst a využít hotovost k realizaci strategických růstových příležitostí. Dobrou zprávou je, že Fulgent není jen akcií, která se ukázala zajímavou díky koronaviru.

 

Varování: tohle není investiční doporučení, tak se prosím řiďte vlastním rozumem.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @almighty má karmu 541 a je členem této skupiny od 16/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

PFE byla levna pod 40usd, dneska uz to imo zadne terno neni a ja zatim pozici nenavysuji. Po slevach se divam jinde, napr. Teva, BMY, MRK ale treba i ABBV je jeste slusne nacenena. Mimo farmacky pak treba CAH, WBA.

Myslím, že v delším horizontu se $PFE-1.8% pořád ještě vyplatí, ale souhlasím, že značnou část růstu má už asi firma za sebou. Jinak $ABBV-2.2%, $MRK-0.3% a $WBA-1.3%naprostý souhlas 👍

$PFE-1.8% je srdcovka. Byla to první akcie, kterou jsem si kdy koupil a měl jsem i to štěstí, že jsem tenhle rok dokoupil, když byla ještě pod 40$. Dokud budou všemožné varianty viru v oběhu a dokud budou "boomers" polykat modré pilulky před večerními radovánkami, tak se není čeho bát.

Naprostý souhlas, sám držím pozici na $PFE-1.8% už docela dlouho a rozhodně se jí v blízké budoucnosti neplánuji zbavit. Obchodní model super i bez boostu co dodávají vakcíny, takže držím dlouhodobě 😄

Jak jsem dříve mohl investovat bez analýz z Buliosu? 😂

žejo, Bulios je Top 😎