S&P 500 ^GSPC 5,308.23 +0.09%
Nvidia NVDA $949.64 +2.69%
Tesla TSLA $174.52 -1.66%
Microsoft MSFT $424.40 +1.00%
Apple AAPL $191.18 +0.69%
Meta META $469.10 -0.60%
Alphabet GOOG $178.34 +0.60%
Amazon AMZN $183.73 -0.53%

Dodržujte těchto 7 pravidel Warrena Buffetta pro 30% návratnost za rok

Tento článek nebude obsahovat žádné konkrétní akcie ani výběr akcií, půjde o to, abych vám nastínil pravidla a strategii, které když dodržíte tak budete štědře odměněni. Možná se vám nepodaří hned v prvním roce investování získat návratnost 30%, ale díky dodržení těchto základních pravidel si vyšperkujete návratnost na maxima.

Warren Buffett je jeden z mála investorů, který pravidelně poráží trh, proč si teda nevzít jeho rady a strategie k srdci.

Nejedná se o žádné složité investiční metody, strategie ani nějaké speciální analýzy či zprávy, které stojí za touto obří návratností. Ve směs jde o základní principy investování a o udržení si selského rozumu a uvažování.

Sám Buffett říká, že pro investování nemusíte být inženýr nebo raketový vědec. Ani zde nemusíte mít IQ na 160 bodech, mnohdy se stává, že právě člověk s nižším IQ, ale racionálním uvažováním překoná kdejaké profesionály. Racionalita je zásadní spolu s dodržením strategie.

Těchto 7 pravidel využívá sám Warren Buffett:

1. Pokud se podniku daří, tak se daří i akciím

Tohle pravidlo převzal Buffett z knihy Inteligentní Investor, kterou sepsal jeho učitel Benjamin Graham.

Tohle pravidlo je v zásadě velice primitivní. Jedná se o to, aby člověk pochopil základy, prosperuje firma a tudíž prosperují i akcie. Investor musí pochopit, že při investování do akcií kupuje kus společnosti a ne jen ústřižek papíru s podílem. 

  • Dobré podnikání a business model se podepíše na výnosu vašich akcií. Váš horizont investic by měl být vždy dlouhý a proto i vyhledávat společnosti, které nebudou prosperovat jen na základě ''slávy'' nebo jednorázové dobré zprávy.

2. Většina zpráv na trhu jsou jen fámy, ale nic podstatného

Tuhle část vezmu více vlastními slovy, aby zde nedošlo k nepochopení. Tento názor Buffetta sklízel mnohdy kritiku, ale něco na něm určitě je. V podstatě jde o to, že zprávy, které na nás denně chrlí trh nejsou vůbec podstatné. Internetem denně běží tisíce článků a novinek, které naznačují a nebo předpokládají další vývoj společností. 

Zde musíte být velice obezřetní, co si z toho vezmete. Sám Buffett se čtením takových článků a doporučení vyhýbá. Nejlepší je dávat vždy na sebe a svůj rozum, doporučení jsou mnohdy taková, že se spíš spálíte než vyděláte. Investiční rady, články, novinky a podobně vás mohou inspirovat a předat vám určité novinky a údaje o společnosti, nicméně by nikdo neměl investovat na základě toho, že ''investor Jirka'' řekl, že to půjde nahoru. Doufám, že se chápeme.

  • Brát si pouze potřebné informace, ale nikdy nedávat na cizí názor.

3. Když nakupujete akcie, plánujte dobu držení navždy

Tohle je nejzákladnější pravidlo investování. Investice z vás neudělá bohatého během jednoho nebo dvou let, je to běh na dlouhou trať. Proto by i vaše portfolio mělo zahrnovat investice, které jsou dlouhodobého rázu. Čas se vždy ukáže jako váš přítel, teda pokud držíte správné společnosti. Máme zde složené úročení, růst společnosti, růst dividend apod.

Největší nesmysl je, když neustále nakupujete nové a nové akcie. Není zde pak prostor pro tvorbu složeného úročení, které je mnohdy enormní a vytváří vysoké zisky. Ideální je najít určitý počet společností, které budou pravidelně získávat mou ''pěči'', ale hlavně další pravidelné vklady.

  • Čas strávený na trhu vždy vítězí.

Také mé zaujalo moudro od pana Gratefula Fishera: Pokud byla vaše investiční práce dobře odvedena, tak čas na prodej akcií není téměř nikdy.

4. Následujte jen ty, kteří mají pravdu

Základní pravidlo Buffetta: Přestože je Warren Buffett jeden z nejlepších a nejúspěšnějších investorů v historii, tak se neustále něčemu učí, nejde pouze o studium z knih nebo internetu, ale o sledování konkurentů a přiučení se od nich. Musíte však rozeznat, kdo má pravdu a od koho se dá něco reálně přiučit a získat.

Mezi jedny z největších inspirací mu posloužil jeho mentor Benjamin Graham a v budoucnu to byl dál Charlie Munger jeho dlouholetý partner v Berkshire $BRK-B-0.9%.

Na první pohled musí být jasné, že vám tento člověk musí přinášet jiný a reálný pohled na věc, ale hlavně ve světě investic musí chápat investování, akciím, vnitřním hodnotám akcií a dalším různým ocenění.

5. Pochopte do čeho investujete

  • Za mě jedno z nejdůležitějších pravidel!

Risk přichází pokud nevíte do čeho investujete. Pokud se člověk obává, že jeho společnost nebo spíš akcie půjde dolů nebo bude ztrátová, tak to znamená, že nechápe společnost a její business na dostatečné úrovni. Z logiky věci, pokud pochopíte jak společnost vydělává a dalších x investičních parametrů, tak přeci nemůžete předpokládat, že bude společnost ztrátová.

  • Tímto pravidlem se mnoho investorů bohužel neřídí.

Zde vám dám jeden příklad, že tohle pravidlo Buffett maximálně dodržuje:

Když se Buffetta ptali v rozhovoru na to, proč neinvestujete například do Facebooku $FB+0.5% nebo jiných sociálních sítí, tak jeho odpověď zněla, že dostatečně nechápe jejich business model a z čeho společnost vydělává. Proto by pro něj tato investice neobstála, nechápu z čeho společnost vydělává = neinvestuju. To samé se dá říct i k negativnímu postoji vůči $BTCUSD+3.8% a dalším kryptoměnám.

6. Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví a buďte chamtiví, když se ostatní bojí

Buffett : Na akciovém trhu jsou chvíle, kdy se musíte bát a být opatrný s vašimi penězi, ovšem nikdy se nedoporučuje, že bychom měli jít s davem. Zde opět musí odolat vaše psychika a selský rozum a musíte být plně soustředěn.

Historie nám dokonce ukazuje, že v dobách, kdy zažíval trh a akcionáři největší paniku, tak právě v tu chvíli byl Buffett nejvíce aktivní a investoval. Z toho nám také vyplývá pravidlo: Levně kup a draze prodej. Kdy jindy by investor mohl nakoupit skvělé společnosti ve slevě, než v době, kdy akciový trh padá.

7. Koupit akcii za cenu nižší, než je její vnitřní hodnota

Jedno z nejtěžších pravidel z mého pohledu. Pokud se však nebudete řídit tímto hlavním pravidlem, tak jsou veškerá již zmíněná pravidla naprosto k ničemu. Vaše investiční strategie může být k ničemu bez ohledu na to, jak je dobrá společnost a bez ohledu na to jaký je management a business model společnosti. Vždy se musíte ujistit, že cena akcie je podhodnocená a nebo v normách odpovídající aktuální vnitřní ceně.

Pro výpočet vnitřních hodnot akcií máme desítky vzorců a doporučení, takže je to pouze na vás, zda nakoupíte levnou akcii a vyděláte nebo předraženou a proděláte.

Pro více podrobností o strategii Warrena Buffetta: (70) Warren Buffett: How To Achieve A 30% Return Per Year (7 Investing Rules) - YouTube

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 596 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

S těmi vzorci opatrně, na internetu je jich mnoho a né všechny musí být dobrou volbou. Hlavně některé působí až příliš složitě.

Kdo jiný by nám taky mohl radit než Warren Buffett👌 Pro mě jedna z největších inspirací.

Smysl to dává... ale kéž by to bylo tak jednoduchý 😂

To jsem si také dlouhou dobu říkal😂😂 Ale když to může přinést zisky, tak proč to nezkoušet dodržovat😄

Tohle by měli vyučovat na školách😄 Smysluplná pravidla👌

Ideální předmět ve školách neexist... 😄😄