S&P 500 ^GSPC 5,271.84 -0.64%
Meta META $475.66 -0.89%
Nvidia NVDA $1,148.66 +0.85%
Apple AAPL $190.92 +0.49%
Alphabet GOOG $177.50 -0.29%
Tesla TSLA $177.10 +0.20%
Amazon AMZN $182.46 +0.17%
Microsoft MSFT $429.61 -0.16%

Postępuj zgodnie z 7 zasadami Warrena Buffetta, aby uzyskać 30% zwrotu rocznie

Ten artykuł nie będzie zawierał żadnych konkretnych akcji ani picków giełdowych, będzie natomiast przedstawiał zasady i strategię, których przestrzeganie przyniesie Ci pokaźne zyski. Być może nie uda Ci się uzyskać 30% zwrotu w pierwszym roku inwestowania, ale stosując się do tych podstawowych zasad, zmaksymalizujesz swoje zyski.

Warren Buffett jest jednym z niewielu inwestorów, którzy regularnie pokonują rynek, dlaczego więc nie wziąć sobie do serca jego rad i strategii?

Za tymi gigantycznymi zyskami nie stoją żadne skomplikowane metody inwestycyjne, strategie ani specjalne analizy czy raporty. W tym wszystkim chodzi o podstawowe zasady inwestowania oraz zachowanie zdrowego rozsądku i rozumowania.

Sam Buffett twierdzi, że nie trzeba być inżynierem ani naukowcem, aby inwestować. Nawet tutaj nie trzeba mieć IQ równego 160, często zdarza się, że to właśnie osoba z niższym IQ, ale racjonalnie myśląca, osiąga lepsze wyniki od każdego profesjonalisty. Racjonalność jest niezbędna, podobnie jak trzymanie się strategii.

Te 7 zasad stosuje sam Warren Buffett:

1. jeśli firma dobrze prosperuje, to akcje również

Buffett zaczerpnął tę zasadę z książki "Inteligentny inwestor", napisanej przez jego mentora Benjamina Grahama.

Zasada ta jest z założenia bardzo prymitywna. Chodzi o zrozumienie podstaw - firma prosperuje, a więc i akcje. Inwestor musi zrozumieć, że inwestując w akcje, kupuje część przedsiębiorstwa, a nie tylko skrawek papieru z akcją.

  • Dobry biznes i model biznesowy podpisze się pod zwrotem Twoich udziałów. Horyzont inwestycyjny powinien być zawsze długi, dlatego należy szukać spółek, które nie będą prosperować tylko dzięki "sławie" lub jednorazowym dobrym wiadomościom.

2. Większość wiadomości na rynku to tylko plotki, ale nic istotnego

Aby uniknąć nieporozumień, opiszę tę część bardziej własnymi słowami. Ten pogląd Buffetta często spotyka się z krytyką, ale z pewnością jest w nim coś na rzeczy. Zasadniczo chodzi o to, że wiadomości, które rynek codziennie nam serwuje, nie są wcale istotne. Każdego dnia w Internecie pojawiają się tysiące artykułów i wiadomości, które sugerują lub przewidują przyszły rozwój firm.

Tutaj trzeba bardzo uważać na to, co się z niego bierze. Sam Buffett unika czytania takich artykułów i rekomendacji. Zawsze najlepiej jest być zdanym na siebie i swój własny rozum; zalecenia są często takie, że bardziej prawdopodobne jest, że się sparzysz, niż że zarobisz pieniądze. Porady inwestycyjne, artykuły, wiadomości i tym podobne mogą być inspiracją i źródłem informacji o firmie, jednak nikt nie powinien inwestować na podstawie tego, że "inwestor Jirka" powiedział, że firma będzie rosła. Mam nadzieję, że się rozumiemy.

  • Przyjmuj tylko te informacje, które są Ci potrzebne, ale nigdy nie ulegaj cudzym opiniom.

3. kupując akcje, planuj, że okres ich posiadania będzie wieczny

Jest to najbardziej podstawowa zasada inwestowania. Inwestowanie nie uczyni Cię bogatym w ciągu jednego czy dwóch lat, to długa droga. Dlatego też w portfelu powinny znaleźć się również inwestycje długoterminowe. Czas zawsze okaże się Twoim przyjacielem, jeśli tylko będziesz korzystać z usług odpowiednich firm. Mamy procent składany, wzrost firmy, wzrost dywidendy itd.

Największym nonsensem jest kupowanie coraz to nowych akcji. Nie ma wtedy miejsca na narastanie odsetek składanych, które często są ogromne i generują wysokie zyski. Ideałem jest znalezienie pewnej liczby firm, które będą regularnie zarabiać moje "pieniądze", a co ważniejsze - inne regularne wpłaty.

  • Czas spędzony na rynku zawsze wygrywa.

Uderzyła mnie również mądrość pana Wdzięcznego Fishera: Jeśli praca inwestycyjna została dobrze wykonana, prawie nigdy nie ma czasu na sprzedaż akcji.

4. Podążaj tylko za tymi, którzy mają rację

Podstawowa zasada Buffetta: Mimo że Warren Buffett jest jednym z najlepszych i odnoszących największe sukcesy inwestorów w historii, zawsze się czegoś uczy, nie chodzi tu tylko o naukę z książek czy Internetu, ale także o obserwowanie konkurentów i uczenie się od nich. Trzeba jednak rozpoznać, kto ma rację i od kogo można się realnie czegoś nauczyć i coś zyskać.

Do jego największych inspiracji należał jego mentor Benjamin Graham, a w dalszej kolejności Charlie Munger, jego wieloletni partner w Berkshire $BRK-B+0.2%.

Na pierwszy rzut oka musi być jasne, że ta osoba musi wnosić do Ciebie inny, realistyczny punkt widzenia, ale co ważniejsze w świecie inwestycji, musi rozumieć inwestowanie, akcje, wartości wewnętrzne akcji i inne różne wyceny.

5. Zrozum, w co inwestujesz

  • Dla mnie to jedna z najważniejszych zasad!

Ryzyko pojawia się, gdy nie wiesz, w co inwestujesz. Jeśli ktoś obawia się, że jego firma lub akcje spadną lub przyniosą straty, to znaczy, że nie rozumie firmy i jej działalności na wystarczającym poziomie. Logicznie rzecz biorąc, jeżeli rozumiesz, w jaki sposób firma zarabia pieniądze i znasz jej inne parametry inwestycyjne, nie możesz zakładać, że firma będzie przynosić straty.

  • Niestety, wielu inwestorów nie przestrzega tej zasady.

Poniżej podam jeden przykład, w którym Buffett maksymalnie stosuje się do tej zasady:

Kiedy Buffett został zapytany w jednym z wywiadów o to, dlaczego nie inwestuje np. w Facebooka $FB+0.5% lub inne portale społecznościowe, odpowiedział, że nie rozumie wystarczająco dobrze ich modelu biznesowego i tego, co sprawia, że firma jest rentowna. Nie rozumiem, na czym firma zarabia pieniądze = nie inwestuję. To samo można powiedzieć o negatywnym nastawieniu do $BTCUSD-1.4% i innych kryptowalut.

6. Bój się, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni się boją

Buffett: Na giełdzie zdarzają się okresy, kiedy trzeba się bać i ostrożnie gospodarować pieniędzmi, ale nigdy nie zaleca się podążania za tłumem. Także w tym przypadku Twoja psychika i zdrowy rozsądek muszą wytrzymać, a Ty musisz być w pełni skoncentrowany.

Historia pokazuje nam nawet, że kiedy rynek i akcjonariusze przeżywali największą panikę, Buffett był najbardziej aktywny i inwestował. W ten sposób otrzymujemy również pewną zasadę: Kupuj tanio i sprzedawaj drogo. Kiedy indziej inwestor może kupować świetne firmy z dyskontem, niż w czasie spadków na giełdzie.

7. Kupuj akcje po cenie niższej niż ich wartość wewnętrzna

Moim zdaniem to jedna z najtrudniejszych zasad. Jeśli jednak nie przestrzega się tej podstawowej zasady, wszystkie wymienione wcześniej reguły są całkowicie bezużyteczne. Twoja strategia inwestycyjna może okazać się bezużyteczna bez względu na to, jak dobra jest dana spółka i jaki jest jej model biznesowy i sposób zarządzania. Należy zawsze upewnić się, że cena akcji jest niedowartościowana i mieści się w normach aktualnej ceny wewnętrznej.

Mamy dziesiątki wzorów i zaleceń dotyczących obliczania wartości wewnętrznej akcji, więc to od Ciebie zależy, czy kupisz tanie akcje i osiągniesz zysk, czy przecenione i poniesiesz stratę.

Więcej szczegółów na temat strategii Warrena Buffetta: (70) Warren Buffett: Jak osiągnąć 30% zwrotu rocznie (7 zasad inwestowania) - YouTube

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet