Warrenn Buffett a jeho 2 ropné akcie, do kterých investuje obří částky

Buffettova úspěšná investiční historie ho řadí mezi nejuznávanější investory všech dob. Jeho společnost Berkshire Hathaway dosáhla mezi lety 1964 a 2022 celkového výnosu 3,787,464 %, což je naprosto ohromující. A toto jsou dvě naftové akcie, které dnes dohromady tvoří 9 % jeho investic, inspirujte se.

V jeho portfoliu najdeme mnoho akcií, což přilákalo pozornost začínajících i zkušených investorů. Zvláště sledované jsou jeho největší investice. Přestože Apple tvoří téměř 46 % Buffettova portfolia ve výši 372 miliard dolarů, zbytek je tvořen sedmi akciemi, z nichž každá představuje 2 % nebo více portfolia.

Buffett obvykle investuje do stabilních a nudných podniků, ale ropný průmysl, s jeho kolísavými cenami komodit, se takovým způsobem nejeví. Dokonce sám Buffett v roce 2020 přiznal, že investice do ropných společností závisí na ceně ropy.

Ropný sektor je pro něj neobvyklým výběrem, ale existuje důvod, proč zvolil dvě konkrétní ropné akcie, do kterých investoval miliardy dolarů.

Chevron $CVX-0.2% 

je jednou z největších integrovaných energetických společností na světě a druhou největší energetickou společností v USA podle tržní kapitalizace. Buffett s jeho týmem koupil akcie Chevronu ve třetím čtvrtletí roku 2020 během propadu akcií. Ačkoli následně snížili svou pozici, Chevron stále tvoří 5,5 % celého portfolia Berkshire. Buffett preferuje finančně silné společnosti s rostoucím tokem hotovosti a návratností kapitálu. Chevron měl v roce 2022 skvělý rok, jeho zisk a hotovostní tok dosáhly rekordních hodnot díky zvýšené těžbě ropy v USA. Návratnost kapitálu v roce 2022 dosáhla 20,3 %, což byla nejvyšší hodnota od roku 2011. Chevron pravidelně zvyšuje své dividendy a v roce 2023 to byl již 36. rok po sobě.

CVX

Chevron

CVX
$152.57 -$0.27 -0.18%

Zde naftový gigant nabízí silné finanční výsledky, rostoucí dividendy a cíl zvýšit volný hotovostní tok průměrným ročním tempem 10 % nebo více až do roku 2027.

Occidental Petroleum $OXY+0.0% 

Occidental Petroleum se stala posledními měsíci hlavním cílem jeho nákupů. Předtím už vlastnili opce a preferenční akcie této společnosti a v březnu loňského roku oznámil nákup i běžných akcií. Postupně nakupoval akcie i nadále. Podle nejnovějších informací má Buffett podíl v Occidental přes 25 %, což tvoří 3,5 % celého jeho portfolia.

OXY
$59.80 $0.005 +0.01%

Occidental je jedním z největších producentů ropy a plynu v USA, ale provozuje také midstream a marketingový segment, který zahrnuje obchody s nízkouhlíkovými technologiemi zaměřenými na zachycování a ukládání uhlíku (CCS). ExxonMobil odhaduje hodnotu CCS trhu na 4 biliony dolarů do roku 2050.

Occidental má také chemickou dceřinou společnost OxyChem, důležitého generátora hotovosti, který produkuje chemikálie jako chlor a louh, používané v několika průmyslových odvětvích. To činí Occidental jedním z nejvíce diverzifikovaných energetických společností a stále prosperuje. V roce 2022 dosáhl rekordního čistého zisku a návratnosti kapitálu 28 %. V únoru letošního roku společnost zvýšila svou dividendu o 38 %.

Berkshire Hathaway dostala v loňském roce regulatorní souhlas k nákupu 50% podílu v Occidental, což vyvolalo spekulace o tom, že by Buffett mohl společnost nakonec převzít. Ačkoli toto téma na letošním akcionářském shromáždění firmy Berkshire Hathaway vyloučil, akcie Occidental se zdá být téměř nezbytnou součástí jeho portfolia.

Jaké jsou vaše názory na Buffettovy investice do naftových akcií? Jak vidíte perspektivy pro ropný sektor v budoucnu?


No comments yet
Timeline Tracker Overview