Jak Elon Musk dorobił się fortuny: Ty też możesz być bogaty!

Wartość netto Elona Muska wynosi 274 miliardy dolarów. Jeden z analityków przyjrzał się temu bliżej, aby pokazać, jak prezes Tesli zgromadził tak oszałamiający majątek, i zauważył, że ta ogromna liczba nie jest wielkim zaskoczeniem. I każdy może się w ten sposób wzbogacić. Co więcej, istnieje sposób, który uchroni Cię przed podejmowaniem wielu trudnych decyzji związanych z zarządzaniem i prowadzeniem kilku gigantycznych firm.

Elon Musk jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Źródło

Musk wkroczył na drogę do ogromnego bogactwa 20 lat temu, gdy eBay $EBAY+1.8%, platforma handlu elektronicznego, kupiła fintech PayPal $PYPL+3.5%, który współtworzył z wieloma innymi notablami, w tym finansistą Peterem Thielem. Nawiasem mówiąc, jest on również obecnie miliarderem i jednym z największych byków na $BTCUSD+0.4%.

"W 2002 r. Elon Musk zebrał 176 milionów dolarów, gdy PayPal sprzedał eBay" - pisze Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research. "Wiele z nich ponownie zainwestował w Teslę $TSLA-0.5%, SpaceX i inne startupy. Jego wartość szacuje się obecnie na 274 mld dolarów."

W ciągu 20 lat przedsiębiorca pomnożył tę kwotę niemal niewyobrażalną liczbę 1557 razy, uzyskując średni roczny zwrot w wysokości około 42%. Gdzie Munger i jemu podobni... To oczywiście lepiej niż w przypadku S&P 500, gdzie skumulowana stopa zwrotu wynosi około 9%, ale nadal mieści się to w granicach zdrowego rozsądku" - dodaje Colas. To już chyba zależy od tego, kto... 😂

50-letni Musk zarabia na swoich inwestycjach 42% rocznie, więc do zostania bilionerem brakuje mu około czterech lat. Obecnie nikt nie nosi tej korony. Prezes Berkshire Hathaway Warren Buffett posiada 127 miliardów dolarów i ma 91 lat, czyli jest o cztery dekady starszy od Muska, jak podaje magazyn Forbes.

Nasdaq Composite i jego stopa zwrotu w ciągu ostatnich 5 lat. Imponujące, ale nic w porównaniu z zyskami Elona Muska

Zwykli ludzie powinni pamiętać o tym, że Colas mówi o złożonej stopie zwrotu: Najlepszym sposobem gromadzenia bogactwa dzięki akcjom jest ich utrzymanie. Prawdopodobnie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest tani, dobrze zdywersyfikowany fundusz inwestycyjny. Nie możemy chyba zakładać, że wszyscy będą drugim Muzkiem. Inwestycje pasywne dają nam jednak nieco większe szanse.

Ale znalezienie 40% zwrotu z inwestycji, jak w przypadku Muska, byłoby czymś niezwykłym. W ciągu ostatnich dwóch dekad Nasdaq Composite notował średnio około 12% rocznie. Jednak różnica 3 punktów procentowych między Nasdaq a S&P w ciągu 20 lat oznacza 70% więcej bogactwa dla inwestorów, którzy wybiorą Nasdaq. Złożone stopy zwrotu rzeczywiście rosną w czasie.

Jeśli nie jesteśmy wizjonerami z dużą dozą szczęścia, prawdopodobnie nie staniemy się kolejnymi bilionerami. Można się jednak wzbogacić, wykonując znacznie mniej wymagające czynności. Najważniejszy jest jednak ósmy cud świata Einsteina: procent składany. Pomyśl o tym! 🤘

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz artykułu z serwisu Barrons.com. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet