Legendarny Michael Burry, który przewidział krach w 2008 roku, ponownie ostrzega: "Mówię wam, że to będzie katastrofa".

Michael Burry, inwestor, którego sławę przyniosły wydarzenia uwiecznione w filmie "The Big Short", ostrzegł w poniedziałek wieczorem na Twitterze, że amerykańskie akcje są mocno przewartościowane i szykują się do krachu. Burry zasłynął z głośnych ostrzeżeń przed katastrofą, które rzeczywiście się sprawdziły. Burry stał się niezwykle sławny i bogaty. Jednak od tego czasu kilka innych jego katastroficznych przewidywań nie sprawdziło się. Czy tym razem się myli?

Czy tym razem Burry się myli?

"Burry napisał na Twitterze, dołączając wykres przedstawiający stosunek ceny do sprzedaży indeksu S&P 500 equal-weight. Przez większość lat 90. i 2000 wskaźnik ten utrzymywał się na poziomie poniżej 1,0, ale w ciągu ostatniej dekady wzrósł prawie dwukrotnie i wynosi obecnie ponad 1,9 - wynika z wykresu.

Na ten temat można przeczytać więcej ciekawych tweetów:

https://mobile.twitter.com/michaeljburry/status/1513906495695597568

Burry prawdopodobnie chciał pokazać, że indeks jest wyceniany niemal dwukrotnie wyżej niż zyski jego uczestników, co sugeruje, że mnożniki wyceny największych amerykańskich spółek publicznych osiągnęły poziom niemożliwy do utrzymania.

Inwestor znany z mediów prawdopodobnie użył wskaźnika cena do zysków, ponieważ jest on bardziej spekulacyjny niż cena do zysków lub cena do wartości księgowej. Porównuje ona kapitalizację rynkową firmy z jej sprzedażą, a nie z jej zyskami czy aktywami netto.

https://www.youtube.com/watch?v=bluUxKIB4pA&t=53s

Burry jest najbardziej znany ze swojego ogromnego zakładu na amerykańską bańkę na rynku nieruchomości w ostatniej dekadzie, który został uwieczniony w książce i filmie"The Big Short". On także przygotował scenę dla szału meme-stocków, inwestując w GameStop $GME+5.1%, zanim jego akcje poszybowały w górę w styczniu 2021 r., a w ubiegłym roku postawił głośne zakłady przeciwko Tesli Elona Muska $TSLA-0.5% i flagowemu funduszowi ETF Ark Innovation $ARKK+5.1% Cathie Wood.

Szef Scion Asset Management wielokrotnie bił na alarm w sprawie zbyt wysokich wycen aktywów i przewidywał historyczną wyprzedaż rynku w usuniętych już tweetach z ostatnich 18 miesięcy.

"Największa bańka spekulacyjna wszechczasów we wszystkich dziedzinach" - powiedział Burry w czerwcu. W tym samym miesiącu przewidział również "matkę wszystkich krachów", a w lutym 2021 r. ostrzegł, że rynek "tańczy na ostrzu noża". Z ust kogoś, kto przewidział rok 2008, brzmi to tym bardziej przerażająco 😥😥.

Co więcej, w czerwcu 2021 roku Burry ostrzegał, że bitcoin, ceny akcji memów i samochodów elektrycznych "doprowadziły zapał spekulacyjny do szaleńczej wysokości, z której upadek będzie dramatyczny i bolesny".

Miejmy więc nadzieję, że tym razem się myli 😯

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to jedynie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz raportu Therona Mohameda.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet