S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Miliardář Jeff Gundlach přichází se silným argumentem, který naznačuje příchod recese

Trh na nás chrlí neuvěřitelně velké množství zpráv ohledně býčího a v zápětí medvědího trhu, který je doprovázen mnoha aspekty (inflace, úrokové sazby). Miliardář Jeff Gundlach, který je přezdíván ''král dluhopisů'' přichází s novou teorií, která má pevné základy proto, aby se naplnila.

Gundlach spravuje fond v hodnotě 140 miliard dolarů, takže jeho názor má určitou váhu a určitě i dává smysl.

Kdy a hlavně proč

Generální ředitel společnosti DoubleLine Capital Jeff Gundlach prohlásil, že v roce 2023 může trhy postihnout "kalamita" a že si myslí, že v roce 2023 dojde k recesi. 

  • Americkou ekonomiku pravděpodobně zasáhne recese během roku 2023 a ne v roce 2022 tak jak si mnoho odborníků myslí.

Na konferenci Exchange ETF v Miami Gundlach řekl: "Řekl bych, že v roce 2023 se potenciálně blíží pohroma."

Uvedl, že neočekává, že recese přijde letos, ale řekl, že je na pozoru po inverzi výnosů dvouletých a desetiletých amerických dluhopisů, která je tradičně varovným signálem pro ekonomiku.

"Neočekávám recesi v tomto roce, protože to chce čas," řekl na konferenci v hlavním projevu. Gundlach později pro televizi CNBC uvedl, že recese "by mohla přijít až v roce 2023".

Gundlach, kterému se pro jeho úspěšnou kariéru v oblasti pevných výnosů přezdívá "dluhopisový král", již dlouho varuje, že se Federální rezervní systém že se inflace vymkla kontrole. A varoval, že prudké zvýšení úrokových sazeb pravděpodobně poškodí ekonomiku.

Investoři vesměs očekávají, že Fed letos prudce zvýší úrokové sazby, přičemž v květnu by mělo dojít ke zvýšení o 50 bazických bodů. Ekonomové Citigroup očekávají zvýšení o 50 bazických bodů v květnu, červnu, červenci a září, což by podle historických standardů znamenalo rychlé zpřísnění měnové politiky.

  • Dluhopisový trh vysílá varovné signály ohledně amerického růstu. Výnosy dvouletých státních dluhopisů se v posledních týdnech krátce zvýšily nad výnosy desetiletých dluhopisů, což naznačuje, že investoři se domnívají, že růst bude v budoucnu nižší.

Proč nám historie dluhopisů řekne víc, než názor odborníků?

Recese v roce 2023?

Gundlach uvedl, že dvouleté státní dluhopisy jsou velmi spolehlivým ekonomickým ukazatelem. "Fed by měl být nahrazen dvouletým pokladničním poukázáním," řekl. Rovněž označil přesvědčení Fedu, že inflace bude slábnout, a řekl: "Jediná věc, která byla přechodná, bylo použití slova přechodná."

  • Šéf společnosti DoubleLine řekl televizi CNBC, že si myslí, že akcie jsou značně nadhodnocené a že technologický index Nasdaq čeká těžké období po prudkém růstu, který se podobá dotcomové bublině z roku 1999.
  • Podobnost s dotcom bublinou? Zde už přestává legrace, pokud něco vysílá takovéto signály, které naznačují krach, který zde už byl, tak by měl být investor opravdu obezřetný.

Zdaleka ne všichni investoři jsou však přesvědčeni, že Spojené státy směřují k recesi, mnozí ekonomové tvrdí, že silný trh práce a vysoká úroveň úspor by měly podpořit růst.

Varování jsou však stále hlasitější. Deutsche Bank minulý týden jako první z velkých věřitelů předpověděla recesi a uvedla, že "bude zapotřebí, aby se z ekonomiky a trhu práce vytratila dostatečná pára a inflace se vrátila zpět".

  • Mohou státní dluhopisy předurčit vývoj trhu?
  • Je zde velký vykřičník, který poukazuje na to, že když FED nebude správně korigovat úrokové sazby, tak se celá situace vymkne kontrole a nastane velice rychle krach, to samé platí i pro nepřiměřenou inflaci. Může to FED zvládnout korigovat po celý rok 2022-2023?
  • Dáváte názoru Gundlacha nějakou váhu? Přeci jen zkušeností má mnoho a vývoj a historii dluhopisů nás může vyučovat právě on.
  • Nejde mi o to vyvolat ve vás paniku, jen upozornit na další potencionální ukazatel, který vás přiměje k ostražitosti na trhu. Popřípadě, jaká by byla vaše reakce, kdyby k recesi došlo? Máte připravenou strategii pro tento případ?

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 610 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Těch varování už je poměrně dost, možná doopravdy stojí za uváženou přizpůsobení strategie😶

Super článek. Jen to přidává na hodnotě toho, že je ve vzduchu něco víc a je čas na to, aby investor dával pozor.

Těžko říct, je to opravdu zvláštní a nejisté období na trhu a úplně nevím, co očekávat...

Nikdo nemůže s jistotou říct, co očekávat. Mnoho grafů a názorů tvrdí to a tamti zase něco jiného. Ale fakt, že pokud by FED nekorigoval dobře sazby, by z mého pohledu mohlo vést k recesi.

Nejlepší je vždycky očekávat nějakej průser. Člověka to pak nezaskočí a může bejt překvapenej maximálně pozitivně

Dluhopisový král i vy máte možná pravdu, jeden špatný krok ze strany Fedu a veze se celý trh.

To samé platí i pro nepřiměřenou inflaci, která může trhem zamávat...