Pavel Botek

Myslíte si, že hledání ideální akcie je pouze o tom, že budete dny trávit nad tabulky a výpisy, které vám přislíbí možný růst pro dalších 5 let? Trh nám nabízí mnoho vítězů a poražených, dnes vám představím jednoho z dominantních vítězů, který se může pyšnit průměrným ročním zhodnocením 26% po dobu dlouhých 30 let. Proč teda nemít takovou akcii v portfoliu?

Dnes se budeme bavit o společnosti Balchem Corporation $BCPC.

Již více než 50 let Balchem $BCPC vyvíjí především inovativní řešení pro zdravotní a nutriční potřeby lidí. Díky diverzifikovanému obchodnímu portfoliu mají produkty $BCPC a technologie dopad na zdraví a pohodu milionů lidí a zvířat po celém světě.

Kdo by to řekl? Společnost, která  se zabývá zdravotním a nutričním sektorem vykazuje průměrný roční výnos 26,18% posledních 30 let. To je opravdu slušná meta pro dlouhodobé investory a zároveň famózní zhodnocování. 

Analýza $BCPC 

Neuvěřitelných 55 600% za celou dobu, co je společnost na trhu.

$BCPC působí dále v následujících segmentech: Lidská výživa a zdraví, Výživa a zdraví zvířat, Speciální produkty a Průmyslové výrobky. Diverzifikace je tedy jedna ze složek společnosti, žádná sázka pouze jedním směrem.

Společnost nevykazuje známky zeslabujícího růstu, jedná se pouze o volatilitu, která sráží cenu akcie dolů ( aktuálně o 21%). Tento propad nám neznačí žádné varování pro prodej, naopak se jedná o obří příležitost pro investici, která je podporovaná řadou analytiků, kteří dávají společnosti hodnocení strong buy (nakupovat).

$BCPC získával obrovský zájem ze strany investorů, kdy se během února až března zvýšil počet investorů a prodaných akcií až o 16%.

Zde vám dám ukázku růstu společnosti na základě finanční zprávy:

  • Společnost Balchem vykázala za čtvrté čtvrtletí roku 2021 čistý zisk ve výši 24,9 milionu USD za rok 2021 ve srovnání s čistým ziskem ve výši 22,2 milionu USD za čtvrté čtvrtletí roku 2020.
  • Upravený čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí činil 27,8 milionu dolarů ve srovnání s 26,9 miliony dolarů v předchozím čtvrtletí.
  • Rekordní ebitda upravená ve čtvrtém čtvrtletí činila 45,6 milionu USD ve srovnání s 43,6 milionu USD v předchozím čtvrtletí.
  • Společnost Balchem také vykázala za celý rok 2021 čistý zisk ve výši 96,1 milionu USD ve srovnání s čistým ziskem ve výši 84,6 milionu USD za rok 2020.

Čísla mluví naprosto za vše, růst, růst a znova růst.

Na základě výborného dlouhotrvajícího businessu je odhadovaná cena pro konec roku 2022 až na hodnotách 170$ za akcii, což je poměrně vysoké zhodnocení z aktuálních 133$ za akcii.

  • Dále se společnost může chlubit sice nižší, ale přesto navyšovanou dividendou s hodnotou 0,48%.

Nejnovější a největší držitelé akcií $BCPC 

  • Norges Bank koupila nový podíl v akciích společnosti Balchem $BCPC během čtvrtého čtvrtletí v hodnotě 50 016 000 dolarů.
  • Bill Few Associates Inc. koupil nový podíl v akciích společnosti Balchem $BCPC během čtvrtého čtvrtletí v hodnotě 240 000 dolarů.
  • BlackRock Inc. zvyšuje podíl, nyní vlastní 4 844 013 akcií $BCPC v hodnotě 816 699 000 USD.
  • Goldman Sachs Group Inc. zvýšila svůj podíl v akciích společnosti Balchem $BCPC o 27,0% během čtvrtého čtvrtletí. Goldman Sachs Group Inc. nyní vlastní 70 734 akcií společnosti zabývající se základními materiály v hodnotě 11 926 000 USD.

Jedná se pouze o informativní fakt, který vám nastíní sympatie giga společností a investorů, kteří zde vidí další potenciál pro růst.

Pro zajímavost

Přehled nejvýkonnějších průměrných ročních zhodnocení za posledních 30 let.

Jsou zde akcie jako Home Depot $HD, Amgen $AMGN a NIKE $NKE.

Závěr

$BCPC disponuje opravdu úžasným business modelem, který je hlavním pilířem toho, proč je společnost tak silná a stabilní po dobu x desítek let. Málokdo by čekal (já nejsem výjimka), že nejlepší průměrnou výkonnost bude mít v průběhu let společnost, která vyrábí a dodává zdravotní a nutriční potřeby. Z historického hlediska a vývoje společnosti, který je podložen vynikající finanční zprávou za poslední čtvrtletí si myslím, že cenovka 170$ za akcii je pro společnost více než reálná.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @fintree Advertisement
Discussion
@czechinvestingbot 7M

Autor @pb2205 má karmu 610 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@davidzonyga 7M

na Trading 212 chybí, škoda

@pavelbotek 7M

To mě u TT212 mrzí, chybí tam poměrně dost akcií. Najdeme tam většinou jen trendy akcie...

@joemaymay 7M

No vida... člověk se má pořád co učit. Já třeba tuhle společnost vůbec neznal 🤷

@pavelbotek 7M

To jsme dva, tedy do napsání tohoto článku. Dost mě zajímalo, která akcie je ''nej'' z dlouhodobého hlediska😎

@dominikpetrnousek 7M

Co prosim? Jak je možný, že jsem o tomhle nikdy neslyšel? 😯😯😯😯

@joemaymay 7M

Hlásím se taky, kolego 😂

@sooskristian 7M

dosť zaujimava spoločnost

@pavelbotek 7M

To ano, doopravdy bych si netroufnul říct, že jedna z top akcií pro dlouhou dobu bude právě $BCPC, která je zaměřena na sektor zdraví a výživy.

@sooskristian 7M

ale, že si držia dlhodobo taký rast je obdivuhodne

@tominvest 7M

Jak říká Buffett: Nepotřebujete 50 akcií v portfoliu a neustále přikupovat, stačí vám jen pár výborných akcií, které můžete držet celý život.

@tominvest 7M

Průměrných 26% ročně ( 30 let) je fakt slušné.

@pavelbotek 7M

To ano, jen málokdo by čekal, že bude jednou z top akcií společnost zaměřená na zdraví a výživu.

@jiradohnal 7M

To je dost slušný👌

@pavelbotek 7M

Pro mě dost překvapující akcie👏

@jiradohnal 7M

Také bych nečekal, že zrovna tento sektor bude až takhle úspěšný😅