close
Log in to watch events, create content and educate yourself.
Log in

Watch Stocks
Apple Inc.
$177.30
+1.07%
Tesla, Inc.
$201.16
+4.14%
NVIDIA Corporation
$401.11
+2.99%
Microsoft Corporation
$331.21
-0.50%
NIO
NIO Inc.
$7.41
-3.77%


Warren Buffett: "Průměrný člověk by měl do akcií investovat pouze tímto jedním způsobem, sám se jej držím"

Po celé dekády byl Warren Buffett pro řadu investorů zdrojem klidu a racionální úvahy, zejména ve chvílích, kdy se akciový trh lidově řečeno "zbláznil". Jakou investiční strategii by poradil průměrnému člověku, který chce začít dlouhodobě investovat?

 

 

"To světlo se může kdykoliv změnit ze zeleného na červené, aniž by se zastavilo na oranžové," prohlásil Buffett na svém tradičním meetingu s akcionáři Berkshire Hathaway před 3 lety.

 

A ještě o tři roky dříve došlo k poměrně vzácné věci. Psal se tehdy začátek roku 2014, trhům po dobu posledních 19 měsíců hned v 16 jednoznačně vládli býci a Wall Street utěšeně rostla. V lednu však S&P 500 náhle za pouhé 2 týdny ztratil 5,6 % své hodnoty a všichni se začali poplašeně ptát, co se děje.

 

A právě tehdy Buffett vlastně úplně poprvé odhalil, jak se chystá do budoucna dlouhodobě investovat i své vlastní peníze. A jak podle něj vypadá investiční strategie, které by se měli držet obyčejní lidé, kteří nejsou experty na akcie.

 

Minimální možné náklady jsou zásadní

 

Buffett tehdy mimo jiné popsal strategii, na základě které má s jeho penězi být zacházeno po jeho smrti: Dal správci své pozůstalosti jasné instrukce, aby 90 % veškerého jeho kapitálu investoval do nízkopoplatkového indexového fondu a zbylých 10 % do krátkodobých vládních dluhopisů.

 

Pokud nyní náhodou trošku dumáte a tápete nad tím, co je to ten "indexový fond", můžete si o tomto typu investice víc nastudovat zde.

Warren je totiž fanouškem indexových fondů již celé dekády. Zrovna loni uprostřed veškerého burzovního chaosu na jaře Věštec z Omahy na historicky vůbec prvním virtuálním setkání s akcionáři znovu zopakoval svou jasnou radu malým retailovým investorům bez velkých zkušeností:

 

"Podle mě je pro naprostou většinu lidí tím nejlepším, co mohou se svými penězi udělat, vlastnit indexový fond kopírující index S&P 500."

 

Buffett dále vysvětlil, že tuto strategii pro svou pozůstalost vybral i proto, aby zajistil, že jeho žena - byť není žádná investiční profesionálka - získá vzhledem ke svým schopnostem nejlepší možné zhodnocení: "S touhle strategií bude zcela v pořádku. Každý s ní bude v pořádku. Náklady jsou minimální, je to skupina úžasných společností a nemusíte se o to nijak aktivně starat," vysvětlil Buffett tehdy v roce 2014. 

 

Zdůraznil přitom ony nízké náklady jako zcela zásadní věc pro investování: "Udržování minimálních možných nákladů je při investování absolutně klíčové, ať už investujete do farem někde na venkově, nebo do budov v New Yorku. U akcií je to ale možná ještě důležitější."

 

Žádné starosti o zítřek či další týden

 

Dalším důležitým argumentem, který Buffett vyslovil na obranu indexových fondů, je skutečnost, že jako jejich vlastníci můžete zcela "ignorovat zpravodajský šum". Kvalitní indexový fond tvoří diverzifikovaný výběr stovek akcií, což investorovi umožňuje vykašlat se na pravidelné sledování zpráv a nesnažit se na jejich základě vybírat konkrétní vítěze.

 

Warren je totiž jakožto slavný dlouhodobý hodnotový investor přirozeně příznivcem toho, že každodenní události by neměly žádným způsobem diktovat to, jak má vypadat vaše dlouhodobá investiční strategie: 

 

"Já samozřejmě zprávy pravidelně sleduji. Sleduji všechno. Ale nedělám to proto, abych na jejich základě prováděl specifická investiční rozhodnutí. Jen chci mít přehled o tom, co se děje. Zároveň si ale ani já nemyslím, že bych dokázal vydělat peníze tím, že bych se pokusil předpovědět, co se bude dít příští týden nebo příští měsíc. Na druhou stranu si ale myslím, že dokážu vydělat peníze tím, že se pokusím předpovědět, co se stane za 10 let."

 

Aby dokázal svůj názor a své hlavní argumenty pro indexové fondy, využil před téměř 7 lety Buffett jako příklad svou vlastní reakci na finanční krizi, jež vypukla v roce 2008.

 

Byť se ekonomika zrovna propadala do vážné recese, nikdy ani na moment nezvážil prodání svých investic, protože investoval s dlouhodobým horizontem: "Proč bych proboha prodával své akcie, které byly jen malými účastníky řady úžasných společností? Ano, kterákoliv z nich může nakonec být zklamáním, ale byl jsem si jistý, že jako skupině se jim rozhodně bude dařit dobře," napsal Buffett ve svém dopise akcionářům v roce 2014.

 

A držení se svého původního plánu velmi rychle přineslo ovoce. V březnu 2009 totiž index S&P 500 zahájil jeden ze svých největších a nejdelších býčích trendů v historii, který skončil až na začátku loňského roku (tedy po 11 letech). Během této doby dokázal prestižní americký akciový benchmark svým akcionářům přinášet průměrné roční zhodnocení ve výši 10 %. No a od toho loňského výprodeje už svou hodnotu dodnes stihl více než zdvojnásobit!

 

Pokud se budeme bavit konkrétně, Buffett doporučil investici do fondu Vanguard S&P 500 ETF $VOO+0.0%. Pokud byste loni 28. února, kdy jej Buffett, stejně jako investování do indexových fondů všeobecně, doporučil, do tohoto fondu vložili 500 $, bylo by vaše dnešní zhodnocení přes 100 %, tedy více než dvojnásobek. Na účtu byste tak měli přes 1000 $. Toto zhodnocení však ještě postrádá rozhodnutí reinvestovat veškeré kvartální dividendy, které byste za tuto dobu z držených akcií v rámci S&P 500 obdrželi. V takovém případě by vaše zhodnocení atakovalo spíš cca 120-130 %.

 

Investujte do akcií stejně, jako byste si koupili farmu

 

Podle Warrena se průměrnému investorovi spíš vyplatí říct si "koupil jsem si dnes společnost," než akcii. Tuto analogii v dopise akcionářům v roce 2014 dále rozvinul, když napsal: "Investujte do akcií, jako byste investovali do farmy."

 

Změna perspektivy a náhledu na investování vám dle jeho názoru může pomoci zaměřit se lépe na dlouhodobý horizont: "Nikdo si nekupuje farmu jenom proto, že si myslí, že příští rok bude pršet. Lidé si je kupují, protože si myslí, že je to dobrá investice na dalších 10 nebo 20 let."

 

Problémem je, že v případě akcií mohou investoři "konat rozhodnutí doslova každou sekundu", což u investování do fyzických věcí jako farem dost dobře nejde.

 

"Lidé mají pořád utkvělou představu, že investování do akcií je něco jiného než investování do společnosti. Ale není."

 

Pokud si koupíte společnost (nebo lépe ten indexový fond), abyste ho jako aktivum vlastnili na roky a dekády dopředu, jde o strategii, která se nemění kvůli nějakým krátkodobým událostem - mezi ty se mimochodem počítá i současná pandemie koronaviru a ekonomická recese.

 

"Dnes má koronavirus každý před sebou jako tu hlavní věc. Za půl roku možná bude hlavním tématem něco úplně jiného. A za dalších šest měsíců možná něco dalšího," řekl Buffett loni 24. února během interview pro CNBC:

 

"Správnou otázkou ale je, kde všechny tyto společnosti budou za pět, deset nebo dvacet let? Některým se bude dařit senzačně, některé zmizí. A celkově si myslím, že Americe se bude dařit dobře. To se ji ostatně daří již od roku 1776."

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @kaizy má karmu 3338 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Warren ví, co říká. A má asi pravdu. Ale třeba já mám raději portfolio konkrétních akcií, které si sám nastuduju a vyberu, protože se mi líbí z XY důvodů. Teď sice za poslední rok tuším z celého indexu S&P 500 nerostlo asi jenom 5 akcií, ale i tak, jsou tam tituly, které vlastně držet nechci. 🤷‍♂️

@muskuvnevlastnisyn Mám to velmi podobně. 👍 Zrovna v posledním cca roce a půl je to celé takové zkreslené, protože nevydělat za tuhle dobu na burze bylo stejné umění, jako na ní za normálních okolností vydělávat. 😆 I co se týče indexových fondů. Plus dneska mi na tom trošičku začíná vadit, že prakticky 1/4 fondu tvoří pár tech gigantů. To trošku nabourává tu tezi o diverzifikaci. Kdyby se s nimi něco stalo, zamávalo by to pořádně s celým indexem.

Opět velmi dobré počtení po ránu 😊

@michaeladostalova 🙏

Nemám v indexovém fondu 100% portfolia, ale drtivou většinu ano. Primárně proto, že se moc necítím na výběr individuálních akcií (zatím) až na pár výjimek, které mám rád a líbí se mi. Jinak ale souhlasím, že tohle je efektivní, pohodlný způsob, jak investovat a dočkat se pořád solidního zhodnocení (často i lepšího, než v leckterém předraženém fondu).

@tomask To je myslím správný přístup. A rovněž bych souhlasil s tím, že když člověk začne do akcií více pronikat, ať si klidně pár malých pozic udělá i u konkrétních titulů a sleduje, jak se jeho názory a myšlenky vyplní/nevyplní. Na tom se pak případně dá stavět.

Má pravdu ten pán! 👌

@paparoach Taky si myslím, aspoň pokud se bavíme opravdu o investičních laicích, kteří chtějí někam měsíc co měsíc jen posílat peníze a automaticky něco přikupovat.

Jako vždy podnětné čtení 🔝

@dividendovykral 👌