S&P 500 ^GSPC
5,032.43
-0.38%
Nvidia NVDA
$848.60
-2.92%
Amazon AMZN
$181.43
-1.03%
Alphabet GOOG
$157.32
+0.85%
Meta META
$495.59
-0.83%
Apple AAPL
$168.37
-0.60%
Microsoft MSFT
$412.50
-0.50%
Tesla TSLA
$157.02
-0.06%

Vyšší sazby v USA jsou cítit. 

Investiční stratég Jeroen Blokland ze společnosti True Insights zveřejnil graf kumulativního růstu základní úrokové sazby americké centrální banky v každém cyklu zvyšování sazeb od roku 1970. Graf velice důležitý.

V současném cyklu zvyšování úrokových sazeb, který začal v březnu 2022, již Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 5,25 procentního bodu na aktuálních 5,25-5,50 %. Jedná se o nejstrmější cyklus zvyšování amerických úrokových sazeb od začátku 80. let 20. století, tedy z období, kdy Fedu šéfoval Paul Volcker.

Vzhledem k tomu, že americká ekonomika je nyní daleko více "financializovaná" ve smyslu absolutního objemu dluhu (na úrovni téměř 100 bilionů dolarů) než na počátku 80. let, mají současné podstatně vyšší úrokové sazby zejména na americký soukromý sektor mnohem silnější dopad.

A americký soukromý sektor vysoké úrokové sazby již výrazně pociťuje. Pokud jde o americké domácnosti, těm výrazně vzrostly průměrné úrokové sazby na kreditních kartách, přičemž roste také počet dlužníků, kteří mají se splácením úvěrů na svých kreditních kartách výrazné problémy. Zároveň velice podstatně vrostly průměrné úrokové sazby u hypotéčních úvěrů, takže objem nově poskytnutých hypoték výrazně zpomalil a ceny amerických nemovitostí začaly klesat. Citelně roste také množství firemních bankrotů, jejichž současná hladina je již nyní na úrovni z pandemického roku 2020.

Platí přitom, že efekty změn měnové politiky se dostavují až z určitým zpožděním. Ekonomická teorie obvykle pracuje s horizontem 12-18 měsíců. Vzhledem k tomu, že Fed i v červenci zvedl sazby a nevyloučil jejich posun výše na zářijovém zasedání FOMC, největší "bolest" kvůli podstatně vyšším úrokovým sazbám dopadajícím na americký soukromý sektor teprve přijde v následujících kvartálech.


Ty grafy na bankroty vypadají strašidelně .. Chápu že ekonomové říkají, že recese nebude a oni tomu rozumí mnohem více než já to je jasné, každopádně se mi úplně nechce věřit tomu, že by ekonomika začala krásně šlapat a najednou nic se neděje všechno je v pořádku a jedeme dál. No těžko říct.

Trochu to teď tak vypadá, ale těžko říct co bude

Souhlasím.

Mě se tomu taky nechce věřit... proto ten příští rok vážně bude velké překvapení...

Doufejme že to bude příjemné překvapení.

Mě spíš udivuje, že tady to, že se sazby začnou projevovat až za nějakou dobu, víme, ale i tak začíná řada analytiků pracovat s pozitivnějším scénářem ve smyslu, že recesi se nakonec vyhneme atd.

Přesně to jsem si taky říkal! Tyhle věci co jsou v článku a co říkají jiní jsou úplně proti sobě... a ted baboraď, kde je ta pravda?