Nové zajímavé IPO, které by mohlo přijít v záři na burzu v New Yorku.

ARM Holdings, britská firma působící v oboru výpočetní techniky, plně vlastněná Softbank Group, od roku 2016. 

Společnost SoftBank = Japonská nadnárodní holdingová společnost založená v roce 1981 se sídlem Tokiu, má docela zajímavé působení. Má plné vlastnictví společností  ARM Holdings, Fortress Investment Group, Boston Dynamics a také vlastní podíly ve společnostech Alibaba Group, Uber, Didi Chuxing mimo jiné.

A teď k ARM, které by v září chtělo vstoupit na burzu v New Yorku a doufá v rekordních 10 miliard dolarů že získá. Tato společnost byla založena v roce 1990 firmami Acorn Computers, Apple Computer a VLSI Technology, aby rozvíjela RISCové procesory ARM poprvé použité v počítačích Acorn Archimedes a dnes rozšířené zejména v oblasti mobilních telefonů a vestavěných systémů.

Jednalo se v jednu dobu o jednoho z nejvýznamnějších hráčů na poli procesorů pro mobilní telefony, neboť v roce 2007 se v 98% prodaných mobilních telefonů nacházel alespoň jeden ARM procesor. Ve svém záměru podnikání stále pokračuje.

SoftBank, která bývalý blue-chip koupila v roce 2016, doufá, že po vstupu společnosti Arm v září na burzu vyberou akcie návrháře mikročipů až 10 miliard dolarů, což je pro britskou společnost rekordní částka.

Zdroje z oboru uvedly, že SoftBank oslovila řadu zákazníků, aby posoudila jejich zájem o investici. Agentura Reuters nejprve informovala o zájmu Amazonu, přičemž byli údajně osloveni všichni klienti včetně Apple, Samsungu a mateřské společnosti Google Alphabet. 

Amazon $AMZN-0.2% tímto zvažuje že se stane hlavním akcionářem společnosti ARM, čímž by jen stvrdili význam polovodičové technologie pro online prodejce, jehož rychle rostoucí divize internetové infrastruktury, Amazon Web Services, se ukázala jako vysoce zisková. Do těch do značné míry spoléhali na technologii od konkurenčního Intelu Arm.

Michael Dimelow, bývalý zaměstnanec Arm a investor ve společnosti Bloc Ventures, řekl, že Amazon je „největším velkoobchodním uživatelem a velkoobchodníkem počítačů na planetě, většinou založených na Intelu“.

Řekl, že jeho datová centra jsou v současnosti „většinou založená na Intelu… takže pokud přejdou na 50:50 Arm a Intel – pak Arm vyhraje“ 

Dále řekl, že investice umožní Amazonu „vyhrát díky tomu, že Arm vydělá více peněz“, zatímco „Arm vyhraje tím, že bude mít Amazon jako klíčového zákazníka“. 

Aby nebylo vše ale tak hladké, úterý ARM odhalila, že její tržby a zisky klesly před veřejnou kotací uprostřed zpomalení v sektoru mikročipů. Přebytek nabídky po pandemii způsobil pokles poptávky po nových polovodičích, což zasáhlo její prodeje. Tržby za tři měsíce končící červnem klesly o 10,8 procenta na 619 milionů dolarů, zatímco se propadly do červených čísel, když ve stejném období loňského roku dosáhly zisku. Celosvětové dodávky polovodičů včetně technologie Arm klesly za čtvrtletí o 6,4 procenta.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Já si tedy nejsem jistý jak to ted má Windows ale Apple má ARM svůj, takže kdo je aktuuálně jejich hlavním zákazníkem? Jasně, Amazon ale to není úplně největší výrobce výpočetní techniky :-D

To ano, to je dost možný, se přiznám že nevím tolik jak to kdo má, ale jen to, že ta technologie ARM je použita opravdu všude. Tady spíše jde o to, co jsem pochopil z článku když jsem jej četl, ale možná jsem to přepsal že to není z toho srozumitelné, že jak by měli jít v září na burzu, tak Amazon plánuje se stát velkým investorem do nich, nakoupit hodně akcií. Tudíž, i když já IPO spíše nekupuji, protože to může být dost ošemetné právě v tom začátku, tak zde jestli to klapne, to vypadá, že budou mít za sebou silnou podporu. 😊

Jo, to že tam Amazon chce investovat jsem četl a pochopil, jen si myslim, že to Amazon sám nespasí... ale také do toho tolik nevidím... :)