S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Nowe, ekscytujące IPO, które może pojawić się na nowojorskiej giełdzie we wrześniu.

Marek Wronski
9. 8. 2023
3 min read

ARM Holdings, brytyjska firma zajmująca się technologiami komputerowymi, od 2016 roku w całości należąca do Softbank Group.

Założony w 1981 roku i mający siedzibę w Tokio,SoftBank = japoński międzynarodowy holding ma dość interesujące osiągnięcia. Jest w pełni właścicielem ARM Holdings, Fortress Investment Group, Boston Dynamics, a także posiada udziały m.in. w Alibaba Group, Uber, Didi Chuxing.

A teraz przejdźmy do ARM, który chce wejść na nowojorską giełdę we wrześniu i ma nadzieję zebrać rekordową kwotę 10 miliardów dolarów. Firma została założona w 1990 roku przez Acorn Computers, Apple Computer i VLSI Technology w celu opracowania procesorów RISC ARM, po raz pierwszy używanych w komputerach Acorn Archimedes, a obecnie wykorzystywanych głównie w telefonach komórkowych i systemach wbudowanych.

W pewnym momencie była jednym z najważniejszych graczy w dziedzinie procesorów do telefonów komórkowych, ponieważ 98% telefonów komórkowych sprzedanych w 2007 roku zawierało co najmniej jeden procesor ARM. Działalność ta jest nadal kontynuowana.

SoftBank, który kupił byłego blue-chipa w 2016 roku, ma nadzieję zebrać aż 10 miliardów dolarów w akcjach projektanta mikroprocesorów po tym, jak Arm wejdzie na giełdę we wrześniu, co jest rekordową kwotą dla brytyjskiej firmy.

Źródła branżowe podały, że SoftBank zwrócił się do wielu klientów, aby ocenić ich zainteresowanie inwestycjami. Reuters jako pierwszy poinformował o zainteresowaniu Amazona, do którego podobno zwrócili się wszyscy klienci, w tym Apple, Samsung i spółka macierzysta Google Alphabet .

Amazon $AMZN-1.5% rozważa zatem zostanie głównym udziałowcem ARM, co tylko umocniłoby znaczenie technologii półprzewodnikowej dla sprzedawcy internetowego, którego szybko rozwijający się dział infrastruktury internetowej, Amazon Web Services, okazał się bardzo dochodowy. Do tej pory w dużej mierze opierały się one na technologii konkurencyjnej firmy Intel Arm.

Michael Dimelow, były pracownik Arm i inwestor w Bloc Ventures, powiedział, że Amazon jest "największym użytkownikiem i hurtownikiem komputerów na świecie, głównie opartych na procesorach Intela".

Powiedział, że jego centra danych są obecnie "w większości oparte na Intelu... więc jeśli przejdą na 50:50 Arm i Intel - wtedy Arm wygrywa "

Następnie powiedział, że inwestycja pozwoli Amazonowi"wygrać, zarabiając Arm więcej pieniędzy", podczas gdy "Arm wygra, mając Amazon jako kluczowego klienta" .

Ale żeby nie było tak gładko, we wtorek ARM ujawnił, że jego przychody i zyski spadły przed wejściem na giełdę w związku ze spowolnieniem w sektorze mikroprocesorów. Nadwyżka podaży po pandemii spowodowała spadek popytu na nowe półprzewodniki, co wpłynęło na sprzedaż. Przychody za trzy miesiące zakończone w czerwcu spadły o 10,8 procent do 619 milionów dolarów, spadając na minus po odnotowaniu zysku w tym samym okresie ubiegłego roku. Globalne dostawy półprzewodników, w tym technologii Arm, spadły w tym kwartale o 6,4 procent.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.