S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Eylül ayında New York Borsası'na gelebilecek heyecan verici yeni bir halka arz.

Burhan Yılmaz
9. 8. 2023
3 min read

İngiltere merkezli bilgisayar teknolojisi şirketi ARM Holdings, 2016 yılından bu yana tamamıyla Softbank Group'a ait.

1981 yılında kurulan ve merkezi Tokyo'da bulunanSoftBank = Japon çok uluslu holding şirketi oldukça ilginç bir geçmişe sahip. ARM Holdings, Fortress Investment Group, Boston Dynamics 'in tamamına sahip ve ayrıca Alibaba Group, Uber, Didi Chuxing ve diğerlerinde de hisseleri var.

Şimdi de Eylül ayında New York Borsası'nda işlem görmeye başlayacak olan ve 10 milyar dolarlık rekor bir fon sağlamayı uman ARM'a gelelim. Şirket 1990 yılında Acorn Computers, Apple Computer ve VLSI Technology tarafından, ilk olarak Acorn Archimedes bilgisayarlarında kullanılan ve şu anda ağırlıklı olarak cep telefonlarında ve gömülü sistemlerde kullanılan ARM'ın RISC işlemcilerini geliştirmek üzere kuruldu.

Bir zamanlar cep telefonu işlemcisi alanındaki en önemli oyunculardan biriydi. 2007 yılında satılan cep telefonlarının %98'i en az bir ARM işlemcisi içeriyordu. İş hala amacına uygun olarak devam etmektedir.

Eski mavi çipi 2016'da satın alan SoftBank, Arm'ın Eylül ayında halka açılmasının ardından mikroçip tasarımcısının hisselerinden 10 milyar dolara kadar para toplamayı umuyor ki bu bir İngiliz şirketi için rekor bir miktar.

Sektör kaynakları SoftBank'ın yatırıma olan ilgilerini ölçmek için bir dizi müşteriyle temasa geçtiğini söyledi. Reuters ilk olarak Amazon'un ilgisini bildirdi ve Apple, Samsung ve Google'ın ana şirketi Alphabet de dahil olmak üzere tüm müşterilere yaklaşıldığı bildirildi .

Amazon $AMZN-2.6% böylece ARM'ın büyük hissedarlarından biri olmayı düşünüyor ki bu da hızla büyüyen internet altyapısı bölümü Amazon Web Services'in son derece kârlı olduğunu kanıtlayan çevrimiçi perakendeci için yarı iletken teknolojisinin önemini daha da pekiştirecek. Bu zamana kadar büyük ölçüde rakip Intel'in Arm'ının teknolojisine dayanıyordu.

Eski bir Arm çalışanı ve Bloc Ventures yatırımcısı olan Michael Dimelow, Amazon'un "gezegendeki, çoğunlukla Intel tabanlı bilgisayarların en büyük kullanıcısı ve toptancısı" olduğunu söyledi.

Veri merkezlerinin şu anda "çoğunlukla Intel tabanlı olduğunu... bu nedenle 50:50 Arm ve Intel'e giderlerse Arm'ın kazanacağını " söyledi.

Yatırımın Amazon'un "Arm'a daha fazla para kazandırarak kazanmasını" sağlayacağını, Arm'ın ise "Amazon'un kilit bir müşteri olması yla kazanacağını" söyledi.

Ancak Salı günü ARM, mikroçip sektöründeki yavaşlama nedeniyle halka açılmadan önce gelir ve kârının düştüğünü açıkladı. Pandemiden sonra yaşanan arz bolluğu, yeni yarı iletkenlere olan talebin düşmesine neden olarak satışlarını vurdu. Haziran ayında sona eren üç aylık gelir yüzde 10,8 düşüşle 619 milyon dolara gerilerken, geçen yılın aynı döneminde kâr açıkladıktan sonra kırmızıya düştü. Arm teknolojisi de dahil olmak üzere yarı iletkenlerin küresel sevkiyatı bu çeyrekte yüzde 6,4 düştü.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.