Předpokládám, že pár z vás tenhle titul sleduje - Norsk Hydro (tickery mi tu nefungujou, sry :) ). Docela mě to zaujalo jako možný long term přídavek do portfolia. Energy sektor mi přijde, že je teď jeden z mála, kde nejsou ještě valuace úplně ustřelené mimo realitu. Líbí se mi i že je to, z hlediska produkce, ta stabilnější možnost z renewable zdrojů (solár a vítr mají svoje spiky v produkci podle podmínek, ale voda běží 24/7). Kdo sledujete blíž, máte k tomu něco zajímavého? Nebo je to nějaký trap, který na první dobrou nevidím? :)

Tuto společnost neznám, ovšem poměrně mě zaujala a určitě na ní mrknu. 
Díky za tip.

můj první :-)) a rovnou si dovolím v té zdejší záplavě optimismu a jistot zde na NHY oportunisticky trochu toho pesimismu. Vypadá to na klasický dozvuky super boomu covidové dvojletky a 2003 bude nejspíš návrat do roku 2000 tržbama,  a low simple digits ziskovostí s aktuálně vysokými cenami anergií = jejich nákladů u energo náročné výroby hliníku. Za mě by to min. muselo ještě -20% z akt. ceny abych se to vůbec zařadil na WL, resp.-30% abych s margin of safety uvažoval o nákupu. Jen si srovnejte kde jsou PE/PB ocelářů nebo basic matrošů, se zmíněným energy sektorem to nemá pranic společnýho. A s green zdrojema s 2% tržeb, to je taky zatím jen okrajovka.

oprava: simple=single

PS: Pro Bulios....chtělo by to dodělat možnost editovat příspěvky autorem, aspoň po omezený čas, jak to má SeekingAlfa.

Však si môžeš príspevok skopčiť, potom ho vymazať a nanovo prilepiť, upraviť a pridať.

Díky za jiný úhel pohledu. Pro mě je konkrétně tahle investice o vybudování pozice postupně. Energy sektor je sázka na vývoj na mnoho let dopředu. Že můžou potenciálně být horší příští rok dva mě až tak v tuhle chvíli netrápí, riziko krachu/výrazných fin. problémů je dost malé, takže půjde spíš o krátkodobou věc. Víme, že energie a materiály (ideálně green/renewable) budou mít rostoucí poptávku, protože většina světa se chce mít taky dobře jako my na Západě. A otočka v úrokových sazbách tomu taky částečně pomůže. V tomhle směru jsem optimista :)

Slovenski politici nemaju v laske Norsk Hydro :) Dokonca jeden z nich bol rad , ze zavreli hlinikaren v Ziari Nad Hronom. Ale to samozrejme len tak na okraj. Je to vynikajuca spolocnost, najma vo vztahu vlastnikov  - stat a penzijny fond. Nori su proste inde nez stredna Europa, riziko vytunelovania je priam nulove

NHY už nějaký ten pátek v portfoliu mám. Zrovna včera jsme tu o něm i diskutovali v komentářích, tak tě odkážu: https://bulios.com/status/118173

Případně jsem na společnost snad psal i pár příspěvků, snažil jsem se ji dostat do povědomí ostatních, protože si myslím, že opravdu stojí za bližší pohled. 😉

Díky za odkaz na vlákno. Ta firma je určitě v mnohém zajímavá. Všiml jsem si, že nějakých 40% podílu drží dohromady norský stát (Ministerstvo průmyslu, obchodu a rybolovu) + státní penzijní fond (Folketrygdfond) takže je tam i nějaký "sichr", že to jen tak snadno nezbankrotuje. Tedy za předpokladu, že se v budoucnu neobjeví nějaký norský Stanjura :))

Právě i to vnímám jako pozitivum. Norská vláda by si to měla pohlídat. Norsko snad není banánová republika. 😁

Dokonce i Peter Lynch před mnoha lety tuto společnost vyzdvihoval.

Určitě doporučuju mrknout na jejich web, krásně a přehledně zpracovaný. Mají aktuálně obří využití, jak soláry tak automobilky jim budou rvát podle mě ruce kvůli jejich hliníku. Hliník s nulovými emisemi? To se bude prodávat samo.

Hliník s nulovými emisemi je klíčová informace. Hliník je prvek budoucnosti. 👍

Já se o nich dozvěděl v průběhu roku, mají totiž dodávat Porsche hliník s nízkými emisemi uhlíku. Podobnou dohodu má Hydro myslím i s Mercedesem. Tohle by mohlo být určitě zajímavé na sledování když automobilky stále tlačí na ten přechod.

Díky za ukázku akcie, určitě se na ní podívám do hloubky.

Sorry, už makáme na těch evropských akciích, aby tady byly všechny tickery :))

Wow, mrknul jsem na financials a vypadá to solidně. Za posledních 5 let jde vše postupně nahoru o desítky procent, návratnost, tržby, zisk  i marže. Díky za tenhle tip.

Btw akcie kterou zminuješ je pod tickerem NHY.OL? Na yahoo mi jich vyskočilo hned několik a všude odlišné ceny 😀

Ahoj, líbí se mi hledám podobné společnosti, které například jsou na tomto místě jako skandinávie a je to energy sektor. Jen se optám prosím Tě, podle názvu jak píšeš tam mi to nachází Norskou společnost který se zabývá hlavně výrobou hliníku a je v tom velká, co investuji na brokeru eToro, tam je ticker NHY.OL ...tek jen jestli jsem našel správně?

Myslím toto https://www.stratosphere.io/company/OB-NHY/ (primární listing mají na domácí burze v Oslu). Je to norský konglomerát, který se zabývá produkcí energie hlavně z vodních zdrojů a k tomu mají i nízkoemisní výrobu hliníku.

Jj tak to bude ona, jen u brokera kde jsem se liší popisek v tom, že je více vyzdvihnuta jejich výroba hliníku než produkce energie z vodních zdrojů. Vypadá zajímavě, přidal jsem si ji na seznam a podívám se na ní více, vyplácí i zajímavou dividendu