S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

špatný a dobrý dluh

Špatný dluh

Špatný dluh poznáme tak, že si někdo sjedná půjčku, která žádné peníze nevydělá ani neušetří. Třeba půjčku na dovolenou, mobil, nebo si někdo půjčí peníze na to, aby nakoupil rodině dárky k Vánocům. Tento špatný dluh vidím jako problém a myslím, že tento špatný dluh bohužel využívá hodně lidí.

Dobrý dluh

Dobrý dluh můžeme poznat třeba tak, že si někdo peníze půjčí na založení firmy, nebo třeba na nějakou investici a poté až z firmy, nebo z investice vydělá daná osoba peníze, tak dluh může splatit a ještě mu veliká část peněz zbyde. Nebo za dobrý dluh se dá považovat i hypotéka. Tento dluh se mi poměrně líbí a určitě ho v budoucnu využiju.

Tedy pomocí dobrého dluhu můžete peníze vydělat a nebo je aspoň ušetřit, zatímco u špatného dluhu je to naopak, jelikož pomocí špatného dluhu žádné peníze nevyděláváte. Ovšem rozhodně zde tím neříkám, že by si lidé měli půjčovat peníze a mají pomocí dluhu hned začít vydělávat. Tento způsob a půjčení si peněz nese svá rizika. Ale ten dobrý dluh někdy pomůže a může být výhodný.

Američané si na kreditní karty půjčují čím dál tím více peněz a nevypadá to moc pěkně. Zajímalo by mě, na co si lidé pořád půjčují peníze a zda jsou schopní dluhy splatit.

Tento graf zobrazuje jak moc peněž si Američané jako celek půjčují peněž na své kreditní karty od prvního Q roku 2010 po první Q roku 2023 a je vidět, že Američané si půjčují čím dál tím více.

Jak se na špatný a dobrý dluh koukáte vy? Využily jste někdy dobrý dluh a jakou s tím máte zkušenost?

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán. 😉

Stručné, ale přesné :D

Kupují nemovitosti na hypo nebo a různé e s tím dobrým dluhem dá hrát, znovu nacenit nemovitost a"vytahnout z ni"dalsi cash. Špatný dluh jsem naštěstí nikdy neměla a stále mi hlava nebere proč si lidi i kolem mne půjčují třeba na novou televizi s úplně nemyslny úrokem :( pochopila bych to ještě třeba na jazykový kurz, nebo nějaký zážitek, co prostě je časově výhodné realizovat hned, ale za věci, které člověk vlastně ani nepotřebuje 🤔

Ještě dodám, že například firma Cetelem je vyloženě husta, takhle kamarádce přišlo oznámení a ona, že přece splácí, sle nepřečetl si smlouvu pořádně, kde psaly, splácet ve 4 splátkách měsíčně a každá částka jiná a ona to poslala v celku jako jednu a už pokuta. No jo, půjčeno 20000 bez uroku, holt si to vyberou pak na lidské blbosti

Na druhou stranu bude kámoška aspoň příště chytřejší a když nebude opravdu muset, tak si půjčovat nebude. 🙂 Ono lidí se musí prostě na něčem spálit, aby jim to otevřelo oči jen je otázka u kolikátého spálení si jaký člověk ty oči otevře. Myslím že každý z nás se na něčem spálil ať už že koupil blbou akcií, nebo ho někdo podvedl... 🤷‍♂️🙂 já přišel o nemalé peníze v crypto a ještě předtím v tradování kde jsem porušil tak 3 hlavní pravidla. 😁 Věř že to že se spálíš na něčem je nejlepší škola, protože příště si na to dáš sakra pozor...

Taky to vůbec nechápu. Znám jednoho kamaráda, kterému je kolem 25 let a půjčuje si na absolutně nové auto. Tolikrát jsem se mu to snažil vymluvit ale bohužel marně, některým lidem bohužel nejde pomoct.
Pak ještě říkají jak je to super, že budou mít nové auta za super úroky. V dnešní době super úroky? To by mě zajímalo jak 😄 Je to bohužel smutný, jak půjčka na auto, dárky, nebo podobné věci.

Mají to prostě jinak nastavený. Mě třeba přijde auto obecně jako zrout penez

Přesně tak, zajímalo by mě, kde se dnes dá sehnat super půjčka se super úrokem. Jinak souhlasím, je to smutné a brát si půjčku na auto, dárky a podobné věci mi přijde zbytečné.

Super, máte skvělý přístup a v budoucnu to chi také využít na hypotéku.

Díky a doporučuji;) nemlvitosti jdou pořád nahoru

Těch špatných dluhů vidíme čím dál víc. Je to smutné.

Též těch špatných dluhů vidím více a více a máte pravdu, je to smutné.

Amerika je co se týká dluhu trochu specifická. Hromada dluhu jednotlivců je hlavně ve studentských půjčkách, půjčkách na auta a u spotřebních věcí se lidi zadlužují právě skrze kreditky. Část z toho taky dělá dluh, který v US lidi nahromadili kvůli výloham za zdravotní péči. Ale to je samozřejmě mnohem obecnější debata - US vs. dluh.

Mimochodem i kreditní karta může být v něčem "dobrý" dluh, protože pokud jí využíváš a dobře/včas splácíš tak to zvyšuje tvoje osobní kreditní skóre. V USA informace o kreditním skóre spravuje třeba společnost $FICO-1.3% (slovenští bratia radši nekoukejte na ticker :)) ), podle jejichž číselného "FICO skóre" pak např. banky a finanční společnosti vyhodnocují poskytování půjček nebo hypoték jednotlivcům. A FICO skóre firem, které se taky udržuje, pak využívají jako jeden z podkladů pro svoje ratingy agentury jako $SPGI-1.2% $MCO-1.7%  apod. 

V ČR je kreditní skóre, pokud vím, spíš okrajová záležitost. Banky a fin. společnosti si bonitu klienta vyhodnocují hlavně vlastními mechanismy, a nějaká "centrální" databáze, vyjádřená jednoduchým skóre jak kvalitní je kdo dlužník tu úplně není.

Díky za doplnění a nové informace.

Ještě si pamatuji, že se nějak řešilo, že USA ty studentské půjčky studentům odpustí, nebo něco takového. Nevíte jak to dopadlo, nebo jak to probíhá?

Chtěla to Bidenova administrativa, že by se část dluhů za studentské půjčky, zhruba do 20 tisíc $ na jednotlivce "odpustila" - resp. dotyčný by si požádal o dávku na tenhle účel vytvořenou. Mluvilo se o tom, že by něco takového stát vyšlo na částku kolem 120 miliard $ pro zhruba 3,5 milionu žadatelů. Ale pokud se nepletu tak jim to neprošlo přes Supreme Court (Ústavní soud). Ale v úplném detailu jsem to nesledoval, jenom z titulků.

A pak se stane něco jak ve filmu The big short ne ? :D

Vás komentář je v této době namístě. A právě pro to jsem si koupil zatím jenom malý byt, který dokazi bez problémů financovat, vychází mi to mnohem levněji jak nájem.

To máte ideální no já zatím bohužel nájem mít musím, ale doufám že ne na dlouho. 🙂

Film neznám, ale vypadá dobře. Díky za tip

Tak to ne 😂 to si děláš srandu Kateřino 🙈 jakože nejznámější mezi stašími  filmy skrz burzy 😁 sázka na nejistotu neboli The big short... Povině se kouknout.. 😁

Upřímně doufám, že nic takového se nestane :D

Mám hypotéku a až ji jednou splatím, vezmu si další. Nemovitost je dobrá investice.

Rozhodně souhlasím.

Navíc je to náš takový typický český standard, my jako Češi, jsme hodně nemovitostní investoři.

Co když se ale bude počet obyvatel snižovat a nebude tak velký zájem o nemovitosti...

To je pravda, Češi jsou opravdu hodně nemovitostní investoři :D

Super, též mám v plánu si v budoucnu sjednat hypotéku. Jinak souhlasím s tím, že nemovitost je dobrá investice.

Osobně jsem dobrý dluh ještě nevyužil, ale určitě v budoucnu chci využit a tím je hypotéka. Jak ale koukám na ten graf, tak tohle přeci nemůže jít do nekonečna. 
Někde se to musí otočit a musí se stát něco špatného.

Jsem ve stejné pozici jako vy, taky bych toho jednou rád využil, ale do té doby kdo ví, co se stane.

Přesně tak, to musím souhlasit:)

Super, tušíte na co byste to tak využil?

Super, též to chci v budoucnu využít na hypotéku. Jinak je pravda, že takto to nejde do nekonečna, ovšem je to hodně podobné jako s celkovým dluhem USA.