S&P 500 ^GSPC 5,000.6 +0.67%
Nvidia NVDA $786.32 +3.19%
Tesla TSLA $142.62 -3.02%
Alphabet GOOG $157.86 +1.37%
Amazon AMZN $175.90 +0.73%
Apple AAPL $166.02 +0.62%
Meta META $480.69 -0.08%
Microsoft MSFT $399.40 +0.07%

Zły i dobry dług

Zły dług

O złym długu mówimy, gdy ktoś zaciąga pożyczkę, która nie przynosi żadnych zysków ani oszczędności. Na przykład pożyczka na wakacje, telefon komórkowy lub ktoś pożycza pieniądze, aby kupić rodzinie prezenty na Boże Narodzenie. Postrzegam ten zły dług jako problem i myślę, że wiele osób niestety korzysta z tego złego długu.

Dobry dług

Dobry dług można zidentyfikować, gdy ktoś pożycza pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub dokonanie inwestycji, a następnie, gdy dana osoba zarabia pieniądze z działalności gospodarczej lub inwestycji, może spłacić dług i nadal ma dużą ilość pieniędzy. Za dobry dług można też uznać kredyt hipoteczny. Podoba mi się ten dług i na pewno skorzystam z niego w przyszłości.

Tak więc w przypadku dobrego długu można zarobić pieniądze lub przynajmniej je zaoszczędzić, podczas gdy w przypadku złego długu jest odwrotnie, ponieważ nie zarabiasz żadnych pieniędzy na złym długu. Z pewnością nie twierdzę jednak, że ludzie powinni pożyczać pieniądze i od razu zacząć je zarabiać za pomocą długu. Ta metoda i pożyczanie pieniędzy niesie ze sobą własne ryzyko. Ale dobry dług może czasami pomóc i być opłacalny.

Amerykanie pożyczają coraz więcej pieniędzy na kartach kredytowych i nie wygląda to dobrze. Zastanawiam się, na co ludzie wciąż pożyczają pieniądze i czy są w stanie spłacić dług.

Ten wykres pokazuje, ile pieniędzy Amerykanie jako całość pożyczają na swoje karty kredytowe od I kwartału 2010 r. do I kwartału 2023 r. I widać, że Amerykanie pożyczają coraz więcej.

Jak postrzegasz zły i dobry dług? Czy kiedykolwiek korzystałeś z dobrego długu i jakie były Twoje doświadczenia z nim związane?


Dług jest dobrym sługą, ale złym panem. 😉

Zwięzły, ale dokładny :D

Kupują nieruchomości na kredyt hipoteczny lub na różne sposoby bawią się tym dobrym długiem, zmieniają cenę nieruchomości i "wyciągają" więcej gotówki. Ja na szczęście nigdy nie miałem złych długów i nadal mnie dziwi, dlaczego ludzie wokół mnie pożyczają pieniądze na nowy telewizor z zupełnie nieracjonalnym oprocentowaniem :( Jeszcze mógłbym to zrozumieć na kurs językowy czy jakieś doświadczenie, które po prostu opłaca się zrealizować od razu, ale na rzeczy, których tak naprawdę się nie potrzebuje 🤔.

Dodam, że np. Cetelem to wręcz husta firma, jak to moja znajoma dostała wypowiedzenie i mówiła, że spłaca, ale nie przeczytała dobrze umowy, gdzie pisali, żeby spłacać w 4 ratach miesięcznie i każda kwota była inna, a ona wysłała całość jako jedną i już kara. No tak, pożyczone 20000 bez odsetek, to się będą wyżywać na ludziach za pierdoły.

Z drugiej strony, przynajmniej moja przyjaciółka będzie mądrzejsza następnym razem i nie będzie pożyczać, jeśli naprawdę nie musi. Ludzie po prostu muszą się na czymś sparzyć, aby otworzyć oczy, to tylko kwestia tego, ile razy się sparzą i jaki rodzaj osoby otworzy oczy. Myślę, że każdy się na czymś sparzył, czy to kupując złe akcje, czy dając się oszukać.... 🤷‍♂️🙂 Straciłem dużo pieniędzy w kryptowalutach, a nawet wcześniej w handlu, gdzie złamałem 3 główne zasady. 😁 Uwierz, że sparzenie się na czymś jest najlepszą szkołą, ponieważ następnym razem będziesz cholernie ostrożny....

Super, masz świetne podejście i w przyszłości chi również użyje go do kredytu hipotecznego.

Dzięki i polecam;) głupota wciąż idzie w górę

Widzimy coraz więcej takich złych długów. To smutne.

Widzę też coraz więcej złych długów i masz rację, to smutne.

A potem dzieje się coś takiego jak w The Big Short, prawda? :D

Twój komentarz jest odpowiedni w tym momencie. I dlatego kupiłem tylko małe mieszkanie, które bez problemu mogę sfinansować, wychodzi dużo taniej niż wynajem.

To idealne rozwiązanie dla Ciebie, ale niestety na razie muszę mieć czynsz, ale mam nadzieję, że nie na długo. 🙂

Nie znam filmu, ale wygląda dobrze. Dzięki za podpowiedź

Nie tak 😂 żartujesz Katherine 🙈 jak w najsłynniejszych wśród starszych filmów przez giełdy 😁 Postaw na niepewność czy The big short.... Koniecznie obejrzeć 😁

Mam szczerą nadzieję, że nic takiego się nie stanie :D

Mam kredyt hipoteczny, a kiedy go spłacę, zaciągnę kolejny. Nieruchomości to dobra inwestycja.

Zdecydowanie się zgadzam.

Co więcej, jest to nasz typowy czeski standard, my jako Czesi jesteśmy bardzo inwestorami w nieruchomości.

Ale co, jeśli liczba ludności spadnie i nie będzie tak dużego zainteresowania nieruchomościami...

Zgadza się, Czesi są naprawdę dużymi inwestorami w nieruchomości :D

Świetnie, ja też planuję wziąć kredyt hipoteczny w przyszłości. Poza tym zgadzam się, że nieruchomości to dobra inwestycja.