S&P 500 ^GSPC
5,122.97
-1.46%
Nvidia NVDA
$884.66
-2.37%
Tesla TSLA
$170.75
-2.20%
Meta META
$513.34
-1.88%
Amazon AMZN
$185.64
-1.81%
Microsoft MSFT
$421.33
-1.54%
Alphabet GOOG
$159.34
-0.90%
Apple AAPL
$175.00
-0.02%

Plug Power, yeşil enerji yarışının gizli oyuncusu mu?

Plug Power, bir hidrojen santralinin inşasını finanse etmek için 1,5 milyar dolara-2.2% kadar borç alacak. Ayrıca Finlandiya kıyılarındaki üç hidrojen tesisine 6 milyar dolar yatırım yapma planlarıyla Avrupa'da da hızla genişliyor.

Ayrıntılı rakamlarına Bulios'ta buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz şirket, bugün planlarıyla ilgili bir rapor yayınladı ve özeti de Flaş Haberler bölümünde yer alıyor. 😊

$PLUG-2.2%, hidrojen yakıt hücresi sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, ticarileştirilmesi ve üretimine odaklanan bir alternatif enerji teknolojisi sağlayıcısıdır. Ürünler endüstriyel ve sabit enerji pazarlarında kullanılmaktadır. Geçen hafta, idealin altında kalan çeyrek sonuçlarını bildirdi ve bunun sonucunda hisse senedi fiyatı daha da düştü. Brüt kar marjları hala olumlu değil, ancak bunun yıl sonuna kadar değişmesi bekleniyor.

PLUG
$2.90 -$0.06 -2.20%
1 Day
-0.02%
5 Days
+26.02%
1 Month
-4.74%
6 Months
-51.39%
YTD
-12.42%
1 Year
-70%
5 Years
+104.06%
Max.
-97.49%

Plug Power, Latham üreticisi hidrojen tesisleri ağını genişletmeye odaklanırken önümüzdeki 18 ay içinde 1,5 milyar dolara kadar borçlanmayı planlıyor. CEO Andy Marsh bu hafta, 1 milyar dolarlık projeyi ABD Enerji Bakanlığı'nın kredi programı aracılığıyla finanse etmek için son aşama görüşmelerde bulunduğunu doğruladı. Marsh, $PLUG'un-2.2% ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında analistlere "Bir şartnamemiz var" dedi. "Ve bu yapıyı onaylatmak için son süreçler üzerinde çalışıyoruz."

Yöneticiler, şirket tahvillerinden yatırım vergi kredilerine kadar her şeyi içerebilecek finansman seçenekleri hakkında "büyük bankalar" ve diğerleriyle görüşüyor. Şirket, kazanç çağrısı sırasında ve hissedarlara gönderdiği bir mektupta, sermaye artırma stratejisinin hisse senetlerinin değerini sulandırmayan eylemlere odaklandığını vurguladı.

Gübre ve kimya fabrikalarından forkliftlere ve veri merkezlerine kadar endüstriyel müşterilerin operasyonları sırasında emisyonları azaltmalarına yardımcı olmak amacıyla hidroelektrik, rüzgar türbinleri ve diğer karbon salınımı yapmayan kaynaklarla çalışan "yeşil hidrojen" enerji santralleri kurmak için yılda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapıyoruz.

$PLUG-2.2%, önümüzdeki üç yıl içinde Finlandiya kıyılarında üç hidrojen enerji santrali kurmak için 6 milyar dolar yatırım yapma planı da dahil olmak üzere Avrupa'da hızla genişliyor. Plug, ABD'de Georgia, Louisiana, Texas ve New York'ta tesisler inşa ediyor ve Tennessee'deki mevcut bir tesisi genişletmeyi planlıyor. Projeler ilerliyor, ancak bir defaya mahsus mühendislik ve tedarik projelerinin tamamlanması beklenenden uzun sürdüğü için bazı gecikmeler yaşandı ve yönetim bu gecikmelerin finansmanı düzeltmelerine olanak sağlayacağını söylüyor.

Tüm bunlar, şirketin bir yandan üretim maliyetlerini düşürmeye ve üretim kapasitesini artırmaya çalışırken diğer yandan da kârlılığa ulaşmaya çalıştığı bir dönemde yaşanıyor. Marsh analistlere verdiği demeçte, "İşimizi ölçeklendirme sürecinde yol almak kendi zorluklarını da beraberinde getiriyor," dedi. "Bunlardan biri de brüt kar marjı sorunlarımız oldu."

Plug, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı üç aylık dönemine göre %72'lik bir artışla 260 milyon dolarlık rekor bir gelir elde etti. Şirket ayrıca bu çeyrekte 236 milyon dolar net zarar açıkladı. Yönetim, Plug'ın 2023 yılında yaklaşık %70 gelir artışı kaydetmesini beklemeye devam ediyor; satışların 1,2 milyar ila 1,4 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Yıl sonuna kadar brüt marjların pozitif olması bekleniyor!

Marsh, "Hidrojen tesislerinin inşasını yönetme, üretim kapasitesini artırma, müşterileri geliştirme ve aynı anda bir dizi yeni ürünü piyasaya sürme yolculuğu şüphesiz zorlu bir yolculuk oldu" dedi. "Ancak, bu girişimlere harcanan çabaların Plug'ın başarısına dahil olan herkese önemli faydalar sağlayacağına inanıyoruz."

Bu şirketi geçen hafta portföyüme dahil ettim, şimdilik sadece küçük bir hacim için ama onları takip etmeye devam edeceğim ve bu iş modelini seviyorum. Her ne kadar tüm dünyanın yeşil enerji ve genel olarak gezegene daha iyi bir saygı için bir araya gelmesi gerekse de, ki Dünya'da belirli miktarlarda bunu henüz göremiyoruz, ancak benzer iş modellerini geliştirmek ve peşinden gitmek için çalışan şirketleri alkışlıyorum. 🍀

Peki siz yatırımcılar bu sektöre nasıl bakıyorsunuz? 😊


No comments yet