S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Bu benim için portföy çeşitlendirmesi konusunda ilginç bir yaklaşım :)

Portföyünüze emtiaları neden ve nasıl dahil etmelisiniz?

Emtialar bugün bildiğimiz dünyanın işleyişi için kilit öneme sahiptir. Sanayi ve tarım için hammadde ve enerji kaynağı olarak hizmet ederler. Emtia arzının istikrarı küresel ekonomi için çok önemlidir ve emtia fiyatları ekonomiyi ve insanların günlük yaşamlarını etkiler. Bu nedenle emtia piyasaları, bizimle birlikte olan ve her zaman bizimle birlikte olacak olan sistemin devam etmesini sağlar. Çoğu yatırımcı gibi siz de kârınızı maksimize etmek ve risklerinizi minimize etmek için uygun yollar bulmaya çalışıyorsanız, yatırım portföyünüze emtiaları dahil etmek bir seçenek olabilir.

Metaller, enerji, tarım ürünleri ve diğerleri gibi emtialar, diğer yatırım araçlarının davranışına göre portföyünüze ilginç piyasa özellikleri getirir. Portföyünüzde yer bulabilecek emtiaların önemine ve özelliklerine odaklanacağız.

Emtialar küresel hisse senetlerine karşı

Emtialar ve küresel hisse senetleri çeşitli şekillerde farklılık gösterir. Küresel hisse senetleri dünyanın en büyük şirketlerini temsil ederken, emtialar fiziksel hammaddeleri temsil eder. Hisse senedi fiyatları tek tek şirketlerin performansından, makroekonomik faktörlerden, kurumsal performanstan ve piyasa beklentilerinden etkilenir. Buna karşılık emtia fiyatları küresel arzdan, mevsimsel faktörlerden ve söz konusu emtiaya yönelik talepten etkilenir. Ayrıca jeopolitik olaylara ve doğal afetlere karşı çok daha hassastırlar. Buna ek olarak, birçok emtia hisse senetleriyle negatif korelasyona sahiptir. Aradaki farkta, modern dünyanın fırsatları sayesinde her yatırımcının yararlanabileceği bir potansiyel vardır.

Portföy için emtialar şunları içerir

Yukarıda bahsedilen yatırım araçlarını birleştirmek için çeşitli nedenler vardır. Çeşitlendirme yaparak portföyün oynaklığını artırabilir veya azaltabiliriz. Emtia ve hisse senetleri piyasa olaylarına ve faktörlerine farklı tepki verme eğilimindedir. Hisse senedi piyasasında bir gerileme yaşanırsa, emtia fiyatları artarak hisse senedi fiyatlarındaki düşüşleri dengelemeye yardımcı olabilir. Ukrayna'daki çatışma gibi beklenmedik olayların yaşanması durumunda emtia fiyatları dramatik bir şekilde artabilir ve bu durum emtia bileşenini göz ardı etmeyen yatırımcılar için cazip getirilere yol açabilir.

İlginç bir şekilde, bir dizi hisse senedi/emtia kombinasyonunda portföy performansı artmakta, ancak diğer yandan maksimum düşüş azalmaktadır. Böylece, yatırımcı çeşitlendirme yaparak riski ortadan kaldırır, portföyün maksimum düşüşünü azaltır ve buna ek olarak yatırımının getirisini artırır.

Hangi emtialara ve nasıl yatırım yapılmalı

Yatırım için en popüler emtialar arasında altın, gümüş, petrol, doğal gaz ve diğerleri yer almaktadır. Ancak yatırım yapmadan önce vadeli işlem sözleşmeleri, ETF'ler veya emtia sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri gibi uygun bir yatırım aracı seçmek önemlidir. Daha az deneyimli yatırımcılar veya düşük risk profiline sahip yatırımcılar için, portföy yöneticilerinin sermayeyi kendi özel yatırım stratejilerine göre aktif olarak tahsis ettiği ve böylece yatırımcının sermayesini koruduğu aktif olarak yönetilen fonlardan birini dahil etmek tercih edilir.

Enstrüman seçiminde yatırım ufku dikkate alınmalıdır; bu ufuk ne kadar uzun olursa yatırımcının kabul ettiği volatilite de o kadar yüksek olur ve tabii ki emtiaların bileşimi portföyde temsil edilen hisse senetleriyle uygun şekilde bağlantılı olmalıdır. Yatırım yapmak istediğiniz emtiaların özelliklerini bilmiyorsanız ve parametrelere göre sermayeniz üzerinde gelecekteki potansiyel etkiyi hesaplayamıyorsanız, konuyla ilgili bir uzmana danışmanız fazlasıyla gereklidir.

(Not) Fiziksel külçeye yatırım yapmak

Emtialar arasında en çok kullanılan araç, zaman içinde test edilmiş bir değer deposu olarak saygı ve hayranlık kazanmış olan altındır. Ancak, külçe altın ile portföy çeşitlendirmesi söz konusu olduğunda altın tacirleri tarafından saklanan ya da bağlamından koparılan birkaç önemli bilgi bulunmaktadır. İlk engel, şirkete ve yatırımcının satın aldığı miktara bağlı olarak %2 ila %20 arasında değişen marj miktarıdır. Altın fiyatı SPX endeksinin altında performans gösterirken daha yüksek volatiliteye sahip olduğundan ilk bakışta verimsiz bir yatırım aracı olarak yorumlanabilir.

Ancak, bir altın paranın bile iki yüzü vardır. Kur riskine karşı korunmanın harika bir yoludur ve yatırımcının halihazırda kapsamlı bir başka yatırım yelpazesine sahip olması durumunda da uygun bir alternatif olabilir, bu da onu ilginç bir ekleme haline getirir. Yatırım dünyasında kural, hiçbir şeyin abartılmaması ve satın alınırken çoğu durumda olduğu gibi bir satış elemanına değil, bağımsız bir uzmana danışılmasıdır.

Sonuç

Emtia dünyası ve piyasa davranışlarının bize sunduğu fırsatlarla tanıştık. Dünyamız esas olarak onların etrafında dönüyor. Geçmişte kıt olduklarında, eski uygarlıklar zamanla unutulmaya yüz tuttu. Dolayısıyla, portföyünüze hala emtiaları dahil etmiyorsanız, bu makale dahil edilmeleri için bir sıçrama tahtası olabilir.

Daha yüksek performans ve daha düşük düşüş, mantıklı varlık dağılımının bize kazandırabileceklerinin buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bununla birlikte, yatırım yapmadan önce emtia fiyat davranışının işlevselliği hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız ve bunu diğer portföy bileşenleriyle birleştirmeniz gerektiğini unutmayın.


No comments yet