S&P 500 ^GSPC 5,054.77 -0.31%
Tesla TSLA $161.40 +11.56%
Amazon AMZN $176.60 -1.64%
Meta META $489.36 -1.36%
Nvidia NVDA $814.69 -1.16%
Apple AAPL $168.04 +0.68%
Alphabet GOOG $159.52 -0.25%
Microsoft MSFT $407.66 +0.02%

Geçtiğimiz haftanın özeti - bilmeniz gereken her şey!

Enflasyon ve yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler devam ederken, ABD hisse senedi endeksleri Cuma günü ve hafta boyunca karışık sonuçlar verdi

ABD hisse senetleri, enflasyon ve yüksek faiz oranlarına ilişkin endişelerin piyasada devam etmesiyle Cuma günkü işlemlerini karışık kapattı. Endeksler haftalık bazda da karışık bir performans sergiledi.

Dow endeksi Cuma günü %0,30 değer kazanarak 35.281,40 puandan işlem görürken, daha geniş kapsamlı S&P 500 %0,11 düşüşle 4.464,05 puana ve Nasdaq Bileşik teknoloji piyasası endeksi %0,68 düşüşle 13.644,85 puana geriledi. VIX volatilite endeksi %6,37 düşüşle 14,84 puana geriledi ve 10 yıllık ABD devlet tahvillerinin getirisi yedi buçuk baz puan artışla %4,158'e yükseldi

ABD Çalışma Bakanlığı bugün öğleden sonra ABD'de yıllık üretici fiyat artışının Haziran ayındaki %0,2'den Temmuz ayında %0,8'e yükseldiğini bildirdi. Refinitiv anketine katılan analistler %0,7 ile biraz daha mütevazı bir hızlanma bekliyorlardı.

ABD üretici fiyatları raporu, ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesine neden oldu ve bu durum özellikle büyük teknoloji şirketlerinin hisseleri üzerinde olumsuz bir etki yarattı. Yazılım devi Microsoft %0,59, elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise %1,10 oranında değer kaybetti.

Geçen haftanın tamamında Dow %0,62 oranında yükselirken, S&P 500 %0,31 oranında düştü ve Nasdaq Composite %1,90 oranında değer kaybetti.

Dolar Cuma günü güçlendi

Döviz piyasasında ABD doları, ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışın desteğiyle Cuma günü Euro karşısında hafifçe güçlendi. TSİ 22.00 civarında, Avrupa'nın tek para birimi yaklaşık %0,3 değer kaybederek 1,0945 USD'ye geriledi.

ABD piyasalarında Cuma gününün en önemli olayları

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Joe Biden yönetiminin emriyle sözde opioid krizinde Purdue Pharma ile yapılan bir anlaşmayı gözden geçirmeyi kabul etti. Anlaşma uyarınca, Purdue Pharma'nın sahipleri hukuk davalarından muafiyet karşılığında altı milyar dolar ödeyecek. Mahkeme Ekim ayında yeniden toplandığında, anlaşmanın yasaları aşıp aşmadığını değerlendirecek. Reuters'a göre, her iki tarafın da argümanlarını sunabileceği duruşma Aralık ayında yapılacak. Bu arada mahkeme şirketle ilgili iflas işlemlerini askıya aldı.

Cuma günü bir ABD mahkemesi, iflas eden kripto para borsası FTX'in kurucusu Samuel Bankman-Fried'in kefaletini iptal etti. Mahkeme, Bankman-Fried'in defalarca tanıkları etkilemeye çalıştığı sonucuna vardı. Bu durum AP ve Reuters tarafından bildirildi.

ABD üretici fiyat endeksi Temmuz ayında yıllık bazda %0,8 (tahmin: +%0,7, Haziran: +%0,2), aylık bazda ise %0,3 (tahmin: +%0,2, Haziran: yatay) artış gösterdi.

Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi Ağustos ayında güncel veriler öncesi 71,2 puana geriledi (tahmin: 71 puan, Temmuz: 71,6 puan).

ABD hisse senetlerinde geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri

Elon Musk, çevrimiçi sosyal ağı X'in (eski adıyla Twitter) asla kendi kripto para birimini yaratmayacağını doğruladı. Platformla ilişkili olduğu iddia edilen sahte tokenler hakkındaki uyarılara yanıt veriyordu.

ABD'li ödeme şirketi PayPal Holdings, dolara sabitlenmiş PYUSD kısaltmasıyla PayPal USD adlı kendi stablecoin'ini piyasaya sürdü. Bu, ödemeler ve döviz transferleri için dijital para birimlerinin benimsenmesini teşvik etme çabasıdır. Şirket duyuruyu Pazartesi günü bir basın açıklamasıyla yaptı. Analistler, PayPal'ın kendi stablecoin'ini bulan ilk büyük finans şirketi olduğunu ve bunun ödemeler için dijital para birimlerinin yavaş benimsenmesini önemli ölçüde artırabileceğini belirtiyor.

ABD'li ambalajlı gıda üreticisi Campbell Soup, Sovos Brands'ı (+%25,19) 2,3 milyar dolara satın alarak birinci sınıf İtalyan soslarıyla yiyecek ve içecek tekliflerini artıracak. Şirket Pazartesi günü bir basın açıklaması yaptı.

Boeing'in Starliner uzay aracı önümüzdeki yılın Mart ayına kadar ilk insanlı uçuşuna hazır olmayacak. Ancak geçen yıl fırlatılması planlanan uzay aracının ilk seferini ne zaman gerçekleştireceği henüz kesinleşmiş değil. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri ve Boeing temsilcileri Starliner'ın durumuna ilişkin bir telekonferans sırasında bu açıklamayı yaptı.

ABD'de tüketici kredisi hacmi Haziran ayında 17,85 milyar dolar arttı. Mayıs ayındaki 9,45 milyar doların ardından sadece +13 milyar dolar olması bekleniyordu.

Adı covid-19 salgını sırasında evden çalışma ile eş anlamlı hale gelen ABD'li video konferans sağlayıcısı Zoom, çalışanlarına ofislerine geri dönme talimatı verdi. Bu durum BBC tarafından haberleştirildi.

ABD'nin ticaret açığı Haziran ayında daraldı ve ithalat bir buçuk yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Nitekim ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Salı günü yayınlanan rapor iç talepte bir yavaşlamaya işaret ediyor. Ticaret açığı bir önceki aya göre %4,1 oranında daralarak 65,5 milyar ABD dolarına geriledi.

ABD Küçük İşletmeler İyimserlik Endeksi (NFIB) Temmuz ayında 91,9 puana yükseldi (tahmin: 90,6 puan, Haziran: 91 puan).

ABD toptan eşya stokları Haziran ayında nihai verilere göre %0,5 düştü (flaş: -%0,3, Mayıs: -%0,4).

Amazon'un çevrimiçi ağındaki bazı satıcılar, şirketin kendilerinden nakit para alıkoyduğundan ve bu nedenle iflasla karşı karşıya kaldıklarından şikayet ediyor. Amazon ise kendini savunuyor ve herkesi bu değişiklikten üç ay önceden haberdar ettiğini ve bunun dünyanın başka yerlerinde yıllardır yaygın bir uygulama olduğunu söylüyor. BBC web sitesi Çarşamba günü bir haber yayınladı. Amazon, bir müşterinin satın aldığı malları talep etmesi ihtimaline karşı teslimattan sonraki yedi gün boyunca parayı alıkoyuyor.

ABD eski başkanı Donald Trump'la ilgili davalar üzerinde çalışan özel dedektif Jack Smith, bu yılın başlarında Trump'ın X (eski adıyla Twitter) sosyal ağındaki hesabı hakkında bilgi edinmesine izin veren bir mahkeme kararı aldı. Ancak şirket emre gecikmeli olarak uymuş ve mahkeme tarafından 350.000 dolar para cezasına çarptırılmıştır. Bu durum ABD medyası tarafından yayınlanan mahkeme belgelerine dayandırılarak haberleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüketici fiyatlarındaki yıllık artış Haziran ayındaki %3 seviyesinden Temmuz ayında %3,2'ye yükselerek geçtiğimiz Haziran ayından bu yana enflasyondaki ilk artışa işaret etti. Bu gelişme ABD Çalışma Bakanlığı'nın Perşembe günkü raporundan alınmıştır. Ancak enflasyondaki artış, Reuters anketinde Temmuz enflasyonunu ortalama %3,3 olarak tahmin eden analistlerin beklediğinden daha ılımlı.

Yıllar süren hazırlıkların ardından Virgin Galactic uzaya ilk turist uçuşunu gerçekleştirdi. Perşembe günü uçak, diğerlerinin yanı sıra 2005 yılında bilet alan eski bir sporcuyu 80 kilometreden fazla bir yüksekliğe taşıdı. İngiliz Richard Branson'ın şirketi, uzay turizmi sektöründe milyarderler Jeff Bezos ve Elon Musk'ın Blue Origin ve SpaceX'ine katılarak her ay uzaya uçuş gerçekleştirmek istiyor.

Amerika Birleşik Devletleri, bilgisayar çipleri, mikroelektronik, kuantum bilgi teknolojisi ve yapay zeka dahil olmak üzere Çin teknolojilerine Amerikan yatırımını engelleyecek ve düzenleyecek. Emir Çarşamba günü ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalandı. BBC'nin haberine göre bu durum iki süper güç arasındaki gerilimi daha da arttıracak. Çin Ticaret Bakanlığı, Washington'un hamlesinden ciddi endişe duyduğunu ve karşı tedbirler uygulama hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Milyarder Elon Musk, sosyal ağ Twitter ile ilişkili logoları ve diğer eşyaları açık arttırmaya çıkarıyor. Twitter'ın adı sadece birkaç hafta önce X olarak değiştirilmişti. Açık arttırmaya sunulan 584 eşya arasında sehpalar, büyük kuş kafesleri ya da internette paylaşılarak popüler hale gelmiş yağlı boya tablolar bulunuyor. BBC'nin haberine göre. Açık artırma listesinde düzinelerce masa ve sandalye ya da bir DJ kabini de yer alıyor. Teklif verenler, bütün bir grubu donatmaya yetecek kadar müzik aletine de teklif verebiliyor.

Amerikan Tapestry şirketi, lüks eşya markası Michael Kors ve diğerlerinin sahibi Capri Holdings'i 8,5 milyar dolara satın alacak. Şirketler Perşembe günü bir açıklama yaptı. Reuters'in haberine göre, birleşik şirket küresel pazarda Avrupalı büyük rakipleriyle daha iyi rekabet etmek istiyor.

AFP'nin Perşembe günü bildirdiğine göre Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere, Lübnan Merkez Bankası eski Başkanı Riyad Salami'ye ekonomik yaptırımlar uyguluyor. 33 yaşındaki Salami, devlet kasasından milyonlarca doları zimmetine geçirdiği şüphesiyle birkaç yıldır soruşturma altında bulunuyor ve bu suçlamayı reddediyor. 1993'ten geçen ayın sonlarına kadar merkez bankasının başkanlığını yürüten Selami'nin liderliğinin ülkenin yıllardır karşı karşıya olduğu derin ekonomik ve mali krize katkıda bulunduğu birçok analist tarafından dile getiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni işsizlik maaşı başvurularının sayısı 5 Ağustos'a kadar olan haftada, 230.000'lik bir sonucun beklendiği bir önceki haftadaki 227.000'den 248.000'e yükseldi. Devam eden başvuruların sayısı ise 29 Temmuz'a kadar olan haftada 1.710 milyon beklenirken 1.692 milyondan 1.684 milyona düştü (1.700 milyondan revize edildi).

Geçen haftanın kazanç sezonu

Tyson Foods 2Ç sonuçları: düzeltilmiş hisse başına kazanç 0,15 $ (tahmin: 0,26 $), satışlar 13,14 milyar $ (tahmin: 13,63 milyar $).

United Parcel Service 2Ç sonuçları: Düzeltilmiş hisse başına kazanç 2,54 dolar (tahmin: 2,49 dolar), satışlar 22,06 milyar dolar (tahmin: 23,04 milyar dolar).

Under Armour 2Ç sonuçları: 0,02 dolar hisse başına net kazanç (tahmin: 0,02 dolar zarar), 1,32 milyar dolar satış (tahmin: 1,30 milyar dolar).

Fox'un 4ÇY2023 sonuçları: düzeltilmiş hisse başına kar 0,88 ABD Doları (tahmin: 0,72 ABD Doları), satışlar 3,03 milyar ABD Doları (tahminlere paralel).

Eli Lilly & Co'nun 2Ç sonuçları: düzeltilmiş hisse başına kazanç 2,11 dolar (tahmin: 1,98 dolar), satışlar 8,31 milyar dolar (tahmin: 7,58 milyar dolar).

Lyft 2Ç sonuçları: 0,16 $ hisse başına kazanç (tahmin: 0,01 $ zarar), 1,02 milyar $ gelir (tahminlere paralel).

AMC Entertainment Holding 2Ç sonuçları: Düzeltilmiş hisse başına kazanç/zarar 0,00 $ (tahmin: 0,05 $ zarar), gelir 1,35 milyar $ (tahmin: 1,27 milyar $).

Akamai Technologies 2Ç sonuçları: Hisse başına kazanç 1,49 $ (tahmin: 1,41 $), gelir 936 milyon $ (tahmin: 931,52 milyon $).

Take-Two Interactive Software'in 2Ç sonuçları: Hisse başına kazanç 0,54 $ (tahmin: 0,29 $), gelir 1,04 milyar $ (tahmin: 984,52 milyon $).

Walt Disney'in 3ÇY2023 sonuçları: düzeltilmiş hisse başına kazanç 1,03 dolar (tahmin: 0,95 dolar), gelir 22,33 milyar dolar (tahmin: 22,50 milyar dolar).

PlugPower'ın 2Ç sonuçları: hisse başına kazanç 0,40 $ (tahmin: 0,26 $), gelir 260,18 milyon $ (tahmin: 242,24 milyon $).

Çin'in online perakendecisi Alibaba Group Holding'in ilk mali çeyrek kârı bir önceki yıla göre %51 artarak 34,33 milyar yuan oldu. Şirketin 30 Haziran'da sona eren çeyrekte elde ettiği gelir ise %14 artışla 234,16 milyar yuana ulaştı. Şirket açıklamayı Perşembe günü bir basın bülteniyle yaptı.

Ralph Lauren'in 2Ç sonuçları: düzeltilmiş hisse başına kar 2,34 $ (tahmini 2,14 $), satışlar 1,50 milyar $ (tahmini 1,48 milyar $).

News Corp'un 4ÇY2023 sonuçları: hisse başına kazanç 0,14 $ (tahmin: 0,09 $), gelir 2,43 milyar $ (tahmin: 2,48 milyar $).


No comments yet