S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Barclays identifikovala několik evropských akcií, které by podle ní mohly těžit z prostředí klesající inflace.

Dezinflace – zpomalování míry inflace – je pro některé společnosti obzvláště ošemetná, protože jejich zisky nerostou v souladu s tlakem na náklady.

Inflace v eurozóně se v červenci snížila na 5,3 % z maxima 10,6 % v říjnu 2022. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby zůstávají na zvýšené úrovni, očekává se, že inflace bude v nadcházejících měsících dále klesat směrem k 2% cíli Evropské centrální banky.

Investiční banka uvedla, že její vybrané akcie, které nazvala „vítězi dezinflace“, jsou obzvláště schopné fungovat v současném prostředí, přičemž nejméně u dvou vybraných akcií se očekává, že v příštích 12 měsících vzrostou o více než 60 %.

„Evropské akcie zaznamenaly v červenci solidní výnosy, přičemž nálada v ekonomice se zlepšila vzhledem k očekávání, že inflace dosahuje vrcholu, a rostoucím nadějím na měkké přistání,“ uvedli stratégové Barclays, včetně Emmanuela Caua, ve výzkumném sdělení klientům z 15. srpna.


Zatímco Barclays očekává, že růst eurozóny ve druhé polovině roku oslabí, banka uvedla, že zisky podniků se zatím ukázaly jako odolné. Analytici banky uvedli, že scénář měkkého přistání se nyní stal konsensem, což vede více investorů k investicím do hodnotových akcií.

V následujících řádcích jsou uvedeni 3 „vítězové dezinflace“ z Barclays s největším růstem:

Delivery Hero
Mezi zdůrazněnými akciemi měly největší potenciál růstu akcie společnosti Delivery Hero, která se zabývá rozvozem potravin. Barclays očekává, že akcie během příštích 12 měsíců vzrostou o 64 % na 63 eur (68,9 USD).

„Delivery Hero má podle našeho názoru ze všech agregátorů doručování v EU nejprogresivnější vizi. Je to prostor, na který jsme pozitivně naladěni, což se promítá do našeho hodnocení investičního případu,“ uvedli analytici Barclays pod vedením Andrewa Rosse ve zprávě klientům z 10. srpna.

Analytik investiční banky rovněž dodal, že investoři by „uvítali“ a „vnímali jako bonus navrch“, kdyby společnost prodala nebo konsolidovala divize na menších trzích, kde působí.

Lloyds Banking Group
Barclays očekává, že akcie britského věřitele Lloyds Banking Group během příštích 12 měsíců vzrostou o 64 % na 0,70 GBP (0,89 USD). Akcie kotované na britské burze jsou obvykle kótovány v haléřích místo v librách.

Investiční banka očekává, že prostředí vyšších úrokových sazeb bude pro Lloyds přínosem, protože věřitel by měl generovat větší zisky díky rozšíření čisté úrokové marže.

„Vidíme trvalý vítr v zádech z rostoucích sazeb a větší odolnost vůči odlivu likvidity/odlivu vkladů. Společně s klesajícími riziky tvorby rezerv očekáváme, že vyšší zisky povedou k vyšším kapitálovým výnosům,“ uvedli 27. července ve zprávě klientům analytici Barclays pod vedením Amana Rakky.

Akcie Lloyds se obchodují také v USA – Lloyds Banking Group plc $LYG+0.4%

Legal & General
Analytici Barclays jsou rovněž optimističtí ohledně britského sektoru životního pojištění a očekávají, že akcie L&G v příštích 12 měsících vzrostou o 42 %.

Investiční banka očekává, že prostředí vyšších úrokových sazeb bude pro pojišťovny výhodné, protože mohou plnit své dlouhodobé závazky s menšími počátečními kapitálovými výdaji.

„Pro britské životní pojišťovny je z makroekonomického hlediska směr vývoje obecně pozitivní, ale tempo je pomalé,“ napsali analytici pod vedením Larissy van Deventerové v poznámce klientům 4. srpna.

„Vzhledem k tomu, že většina britských životních pojišťoven nabízí atraktivní výnosy a silné peněžní profily, líbí se nám L&G pro svůj prostor k růstu.“


No comments yet