S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Barclays zidentyfikował kilka europejskich akcji, które jego zdaniem mogą skorzystać na środowisku spadającej inflacji.

Dezinflacja - spowolnienie tempa inflacji - jest szczególnie trudna dla niektórych firm, ponieważ ich zyski nie rosną wraz z presją kosztową.

Inflacja w strefie euro spadła do 5,3% w lipcu z najwyższego poziomu 10,6% w październiku 2022 r. Przy utrzymujących się wysokich stopach procentowych oczekuje się, że inflacja będzie dalej spadać w kierunku celu Europejskiego Banku Centralnego wynoszącego 2% w nadchodzących miesiącach.

Bank inwestycyjny stwierdził, że wybrane przez niego akcje, które nazwał "zwycięzcami dezinflacji", są szczególnie dobrze przygotowane do działania w obecnym środowisku, przy czym oczekuje się, że co najmniej dwie z wybranych akcji wzrosną o ponad 60% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Europejskie akcje odnotowały solidne zwroty w lipcu, a nastroje w gospodarce poprawiły się w związku z oczekiwaniami szczytowej inflacji i rosnącymi nadziejami na miękkie lądowanie" - stwierdzili stratedzy Barclays, w tym Emmanuel Cau, w nocie badawczej dla klientów z 15 sierpnia.


Podczas gdy Barclays spodziewa się osłabienia wzrostu w strefie euro w drugiej połowie roku, bank stwierdził, że zyski przedsiębiorstw jak dotąd okazały się odporne. Analitycy banku stwierdzili, że scenariusz łagodnego lądowania stał się obecnie konsensusem, co skłania inwestorów do inwestowania w akcje wartościowe.

W poniższych wierszach wymieniono 3 "zwycięzców dezinflacji" z Barclays z największymi zyskami:

Delivery Hero
Wśród wyróżnionych akcji, Delivery Hero, firma dostarczająca jedzenie, miała największy potencjał wzrostu. Barclays spodziewa się, że akcje wzrosną o 64% do 63 euro (68,9 USD) w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Delivery Hero, naszym zdaniem, ma najbardziej postępową wizję spośród wszystkich agregatorów dostaw w UE. Jest to przestrzeń, do której jesteśmy pozytywnie nastawieni, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie inwestycyjnej" - stwierdzili analitycy Barclays pod kierownictwem Andrew Rossa w nocie do klientów z 10 sierpnia.

Analityk banku inwestycyjnego dodał również, że inwestorzy "z zadowoleniem" i "postrzegaliby to jako dodatkowy bonus", gdyby firma sprzedała lub skonsolidowała oddziały na mniejszych rynkach, na których działa.

Lloyds Banking Group
Barclays oczekuje, że akcje brytyjskiego pożyczkodawcy Lloyds Banking Group wzrosną o 64% do 0,70 GBP (0,89 USD) w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Akcje notowane na brytyjskiej giełdzie są zwykle notowane w groszach, a nie w funtach.

Bank inwestycyjny spodziewa się, że środowisko wyższych stóp procentowych będzie korzystne dla Lloyds, ponieważ pożyczkodawca powinien generować większe zyski poprzez zwiększenie marży odsetkowej netto.

"Widzimy trwały wiatr w plecy wynikający z rosnących stóp procentowych i większej odporności na odpływy płynności/depozytów. W połączeniu z malejącym ryzykiem związanym z rezerwami oczekujemy, że wyższe zyski doprowadzą do wyższych zwrotów z kapitału" - stwierdzili analitycy Barclays pod kierownictwem Amana Rakki w nocie do klientów z 27 lipca.

Akcje Lloyds są również notowane w Stanach Zjednoczonych - Lloyds Banking Group plc $LYG-1.6%

Legal & General
Analitycy Barclays są również optymistycznie nastawieni do brytyjskiego sektora ubezpieczeń na życie i oczekują, że akcje L&G wzrosną o 42% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Bank inwestycyjny spodziewa się, że środowisko wyższych stóp procentowych będzie korzystne dla ubezpieczycieli, ponieważ mogą oni zaspokoić swoje długoterminowe zobowiązania przy mniejszych początkowych nakładach kapitałowych.

"Kierunek rozwoju brytyjskich ubezpieczycieli na życie jest ogólnie pozytywny z perspektywy makroekonomicznej, ale tempo jest powolne" - napisali analitycy, kierowani przez Larissę van Deventer, w nocie do klientów z 4 sierpnia.

"Biorąc pod uwagę, że większość brytyjskich ubezpieczycieli na życie oferuje atrakcyjne zwroty i silne profile gotówkowe, podoba nam się L&G ze względu na jego potencjał wzrostu".


No comments yet