S&P 500 ^GSPC 4,996.77 -1.48%
Meta META $424.32 -14.02%
Microsoft MSFT $390.68 -4.49%
Alphabet GOOG $154.51 -4.09%
Amazon AMZN $170.20 -3.62%
Nvidia NVDA $808.48 +1.47%
Tesla TSLA $163.29 +0.72%
Apple AAPL $169.29 +0.16%

Barclays, enflasyonun düştüğü bir ortamdan fayda sağlayabileceğine inandığı birkaç Avrupa hissesi belirledi.

Dezenflasyon -enflasyonun yavaşlaması- bazı şirketler için özellikle zorlayıcıdır çünkü kârları maliyet baskılarına paralel olarak artmamaktadır.

Avro bölgesinde enflasyon Ekim 2022'deki %10,6'lık zirve seviyesinden Temmuz ayında %5,3'e geriledi. Faiz oranlarının yüksek seyretmeye devam etmesiyle birlikte enflasyonun önümüzdeki aylarda Avrupa Merkez Bankası'nın %2'lik hedefine doğru daha da düşmesi bekleniyor.

Yatırım bankası, "dezenflasyon kazananları" olarak adlandırdığı seçilmiş hisse senetlerinin mevcut ortamda performans göstermek için özellikle iyi bir konumda olduğunu ve seçilen hisse senetlerinden en az ikisinin önümüzdeki 12 ay içinde %60'tan fazla yükselmesinin beklendiğini söyledi.

Aralarında Emmanuel Cau'nun da bulunduğu Barclays stratejistleri 15 Ağustos'ta müşterilerine gönderdikleri bir araştırma notunda, "Avrupa hisse senetleri, enflasyonun zirve yapacağı beklentileri ve yumuşak iniş umutlarının artmasıyla birlikte ekonomideki duyarlılığın iyileşmesiyle Temmuz ayında güçlü getiriler sağladı" dedi.


Barclays, Euro Bölgesi büyümesinin yılın ikinci yarısında zayıflamasını beklerken, banka şirket karlarının şimdiye kadar dirençli olduğunu söyledi. Bankanın analistleri, yumuşak iniş senaryosunun artık fikir birliği haline geldiğini ve daha fazla yatırımcının değer hisselerine yatırım yapmasına yol açtığını söyledi.

Aşağıdaki satırlarda Barclays'in en büyük kazanç sağlayan 3 "dezenflasyon kazananı" listeleniyor:

Delivery Hero
Öne çıkan hisse senetleri arasında, bir yemek dağıtım şirketi olan Delivery Hero en fazla yukarı yönlü potansiyele sahip. Barclays, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde %64 artışla 63 Euro'ya (68,9 $) yükselmesini bekliyor.

"Delivery Hero, bizim görüşümüze göre, AB'deki herhangi bir teslimat toplayıcısı arasında en ilerici vizyona sahip. Andrew Ross liderliğindeki Barclays analistleri 10 Ağustos'ta müşterilerine gönderdikleri bir notta, "Bu bizim olumlu baktığımız bir alan ve yatırım durumu değerlendirmemize de yansıyor," dedi.

Yatırım bankası analisti ayrıca, şirketin faaliyet gösterdiği daha küçük pazarlardaki bölümleri satması veya konsolide etmesi halinde yatırımcıların bunu "memnuniyetle karşılayacağını" ve "üstüne bir bonus olarak göreceğini" de sözlerine ekledi.

Lloyds Banking Group
Barclays, İngiliz kredi kuruluşu Lloyds Banking Group hisselerinin önümüzdeki 12 ay içinde %64 artışla 0,70 GBP'ye (0,89 USD) yükselmesini bekliyor. İngiliz borsasında işlem gören hisseler genellikle sterlin yerine peni cinsinden kote ediliyor.

Yatırım bankası, borç verenin net faiz marjını genişleterek daha fazla kar elde etmesi gerektiğinden, daha yüksek faiz oranı ortamının Lloyds'a fayda sağlamasını bekliyor.

"Artan faiz oranlarından ve likidite/mevduat çıkışlarına karşı daha fazla dayanıklılıktan kaynaklanan sürekli bir kuyruk rüzgarı görüyoruz. Aman Rakka liderliğindeki Barclays analistleri 27 Temmuz'da müşterilerine gönderdikleri bir notta, azalan karşılık ayırma riskleriyle birlikte, daha yüksek kârların daha yüksek sermaye getirilerine yol açmasını bekliyoruz" dedi.

Lloyds hisseleri ABD'de de işlem görüyor - Lloyds Banking Group plc $LYG-1.0%

Legal & General
Barclays analistleri de Birleşik Krallık hayat sigortası sektöründe yükselişte ve L&G hisselerinin önümüzdeki 12 ay içinde %42 artmasını bekliyor.

Yatırım bankası, uzun vadeli yükümlülüklerini daha az ilk sermaye harcamasıyla karşılayabilecekleri için daha yüksek faiz oranı ortamının sigortacılar için faydalı olmasını bekliyor.

Larissa van Deventer liderliğindeki analistler, 4 Ağustos'ta müşterilerine gönderdikleri bir notta, "Birleşik Krallık hayat sigortacıları için gidişat makroekonomik açıdan genel olarak olumlu, ancak hız yavaş," diye yazdı.

"Çoğu Birleşik Krallık hayat sigortacısının cazip getiriler ve güçlü nakit profilleri sunduğu göz önüne alındığında, L&G'yi büyüme alanı açısından beğeniyoruz."


No comments yet