S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Dánský prodejce šperků Pandora reportoval výsledky za 2Q 2023. Ebit a organické tržby překonaly očekávání a společnost zvedla výhled na organické tržby. Společnost se dále rozhodla expandovat v prodeji laboratorních diamantů do USA, UK a Kanady.

Výsledky ve 2Q

Organické tržby vzrostly o 5 % při odhadu 3,06 %. Pandora dosáhla Ebitdy ve výši 1,69 mld. DKK při odhadu 1,7 mld. DKK. Hrubá marže pokračovala v rostoucím trendu a vzrostla o 170 bazických bodů na 78,1 % v meziročním porovnání. EBIT marže dle očekávání společnosti klesla meziročně o 190 bazických bodů na 20,2 %. Tento pokles reflektuje plánované investice do růstu.

Tržby dle regionů

Dle výsledků měl region USA největší podíl na tržbách společnosti, a to ve výši 1,83 mld. DKK. Na druhém místě skončila UK s tržbami 656 mil. DKK. Dále Itálie s 584 mil. USD a Německo s tržbami 295 mil. USD.

Pandora - Tržby dle regionů

Navýšený výhled na organické tržby

Pandora navýšila výhled na organické tržby na rozmezí 2 až 5 % při analytickém odhadu 3,08 %.

EBIT marži stále očekává Pandora v roce 2023 ve výši 25 % při odhadu analytiků 25,6 %.

Vyjádření CEO

„Jsme rádi za další solidní kvartál v době makroekonomických nejistot. Konzistentně jsme ukazovali, že základy naší Phoenix strategie přináší pozitivní výsledky. Budeme nadále pokračovat v naší strategické iniciativě ve 2H a ještě dál. Včetně expanze naše sortimentu diamantů a probíhajícího uvádění nového konceptu prodejen, EVOKE 2.0. Díky solidnímu výkonu, očekáváme další rok pozitivní růst organických tržeb,“ uvedl Prezident a CEO Pandory, Alexander Lacik.

Laboratorní diamanty

Společnost začne s prodejem syntetických diamantů v Mexiku, Brazílii a Austrálii koncem letošního roku. Pandora již laboratorní diamanty prodává v USA, UK a Kanadě s cenovkou až 4 450 USD za dvoukarátové diamantové prsteny. Pro výrobu diamantů používá společnost obnovitelnou energii a recyklované zlato i stříbro, což výrazně snižuje uhlíkovou stopu produktu. Zlatý prsten s jednokarátovým diamantem má podobnou uhlíkovou stopu jako jedny džíny.

Doporučení analytiků

Piral Dadhania z RBC Capital Markets s doporučením “underperform“ uvádí, že Pandora zveřejnila lepší než očekávané výsledky, s výnosy a hrubou marží nad predikcemi.

Frederick Wild z Jefferies s doporučením “hold“ uvádí, že Pandora zvládá komplikovaný americký trh překvapivě dobře.

Akcie Pandora

Akcie výrobce šperků Pandora se primárně obchodují v Dánsku. Pod tickerem 3P7 se akcie obchodují také ve Frankfurtu.  Na americké burze se Pandora obchodují depozitní listy pod tickerem PANDY a jedno ADR odpovídá čtvrtině akcie.


Luxusní značka a drahé zboží, to je prostě skvělý byznys a potvrzuje to nejen Pandora.

Naprostý souhlas, potvrzuje mi to například LVMH, která patří k mým dlouhodobě nejlepším investicím.

Syntetické diamanty... to je strašný! Vždyt to ztrácí veškeré kouzlo přírodního diamantu... proč by si to proboha někdo kupoval? :-D

A ta cena....

Tak ta cena je absurdistán sám o sobě... pro mě syntetický diamant nemá hodnotu ani jednoho $... prostě to vůbec nechápu... to už radši žádný, než si na něco hrát :)

Syntetiky také nejsem zastánce, lidé je ovšem velmi rádi kupují.