S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Duński sprzedawca biżuterii Pandora podał wyniki za 2 kwartał 2023 r. Ebit i sprzedaż organiczna przekroczyły oczekiwania, a firma podniosła prognozy sprzedaży organicznej. Firma zdecydowała się również rozszerzyć sprzedaż diamentów laboratoryjnych na Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Kanadę.

Wyniki za 2 kwartał

Sprzedaż organiczna wzrosła o 5% w porównaniu z szacunkami na poziomie 3,06%. Pandora osiągnęła Ebitda w wysokości 1,69 mld DKK w porównaniu z szacunkami na poziomie 1,7 mld DKK. Marża brutto kontynuowała trend wzrostowy i wzrosła o 170 punktów bazowych do 78,1% rok do roku. Marża EBIT spadła o 190 punktów bazowych rok do roku do 20,2%, zgodnie z oczekiwaniami spółki. Spadek ten odzwierciedla planowane inwestycje w rozwój.

Przychody według regionów

Zgodnie z wynikami, region USA odpowiadał za największą część sprzedaży firmy, wynoszącą 1,83 mld DKK. Na drugim miejscu uplasowała się Wielka Brytania ze sprzedażą na poziomie 656 mln DKK. DKK 2,000. Kolejne były Włochy z 584 mln DKK. Niemcy ze sprzedażą na poziomie 295 mln USD. 295 USD.

Pandora - Sprzedaż według regionów

Podwyższone prognozy sprzedaży organicznej

Pandora podniosła prognozy sprzedaży organicznej do przedziału od 2% do 5% w porównaniu z szacunkami analityków na poziomie 3,08%.

Pandora nadal oczekuje marży EBIT na poziomie 25% w 2023 r. wobec szacunków analityków na poziomie 25,6%.

Oświadczenie CEO

"Jesteśmy zadowoleni z kolejnego solidnego kwartału w czasach niepewności makroekonomicznej. Konsekwentnie pokazujemy, że podstawy naszej strategii Phoenix przynoszą pozytywne wyniki. Będziemy nadal realizować naszą strategiczną inicjatywę w drugiej połowie roku i później. Obejmuje to rozszerzenie naszego asortymentu diamentów i ciągłe wprowadzanie naszej nowej koncepcji sklepów, EVOKE 2.0. Dzięki solidnym wynikom spodziewamy się kolejnego roku dodatniego organicznego wzrostu przychodów" - powiedział prezes i dyrektor generalny Pandory, Alexander Lacik.

Diamenty laboratoryjne

Firma rozpocznie sprzedaż syntetycznych diamentów w Meksyku, Brazylii i Australii jeszcze w tym roku. Pandora sprzedaje już diamenty laboratoryjne w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie w cenie do 4,450 USD za dwukaratowe pierścionki z diamentami. Firma wykorzystuje energię odnawialną oraz złoto i srebro z recyklingu do produkcji diamentów, co znacznie zmniejsza ślad węglowy produktu. Jednokaratowy złoty pierścionek z diamentem ma ślad węglowy podobny do pary dżinsów.

Rekomendacje analityków

Piral Dadhania z RBC Capital Markets, z rekomendacją "poniżej oczekiwań", twierdzi, że Pandora odnotowała lepsze wyniki niż oczekiwano, z przychodami i marżą brutto powyżej prognoz.

Frederick Wild z Jefferies, z rekomendacją "trzymaj", twierdzi, że Pandora zaskakująco dobrze radzi sobie na skomplikowanym rynku amerykańskim.

Akcje Pandory

Akcje producenta biżuterii Pandora są sprzedawane głównie w Danii. Akcje są również notowane we Frankfurcie pod symbolem 3P7. Na amerykańskiej giełdzie kwity depozytowe Pandory są notowane pod symbolem PANDY, a jeden ADR odpowiada jednej czwartej akcji.


Luksusowa marka i drogie towary to po prostu świetny biznes i potwierdza to nie tylko Pandora.

Całkowicie się zgadzam, potwierdza to na przykład LVMH, który jest jedną z moich najlepszych inwestycji w dłuższej perspektywie.

Syntetyczne diamenty... to straszne! Traci cały urok naturalnego diamentu... dlaczego, u licha, ktokolwiek miałby go kupić? :-D

I cena....

Więc cena jest absurdalna sama w sobie... Dla mnie syntetyczny diament nie jest wart ani jednego dolara... Po prostu tego nie rozumiem... Wolę nie mieć żadnego niż bawić się czymś :)

Też nie jestem fanem syntetyków, ale ludzie uwielbiają je kupować.