S&P 500 ^GSPC
5,025.81
-0.51%
Nvidia NVDA
$846.64
-3.15%
Amazon AMZN
$181.14
-1.19%
Meta META
$494.51
-1.05%
Alphabet GOOG
$157.10
+0.71%
Apple AAPL
$168.20
-0.70%
Microsoft MSFT
$411.81
-0.67%
Tesla TSLA
$156.72
-0.25%

AI bubble se opět zvětšuje po earnings Nvidie $NVDA-3.1%, kde vidíme růst o desítky až stovky procent v jednotlivých segmentech (víc info v Bulios Flash News). CEO navíc pozitivní náladu přiživil silným výhledem a slovy, že je zde ještě mnoho prostoru pro růst. ŠÍ-LE-NÝ. Co na to říkáte vy a jak moc nás to bude v budoucnu bolet? 😀

NVDA

Nvidia

NVDA
$846.64 -$27.50 -3.15%
Capital Structure
Market Cap
2.2T
Enterpr. Val.
2.2T
Valuation
P/E
73.2
P/S
36.0
Dividends
Yield
0.0%
Payout
1.3%

Keď vidím, ako sa tu niektorí pekne zavzdušňujú :) na hodnote spoločnosti, tak poďme na čísla. Teraz nejdem obhajovať hodnotu $NVDA-3.1% , ale pozrime sa teda na fakty:

Tržby: Q1 = 7,2 miliardy, Q2 = 13,5 miliardy, vyhliadky Q3 = 16 miliárd, Q4 (keď nebudeme počítať so žiadnym nárastom QoQ uvediem tiež 16 miliárd)

Tržby spolu: 53 miliárd (pri konzervatívnom odhade za Q4)

Čistý zisk: Q1 = 2 miliardy, Q2 = 6,2 miliardy, vyhliadky Q3 = 7,2 miliardy - tu počítam minimálne s rovnakou čistou maržou ako pri Q2 (45%, ale môže byť vyššia pri tých tržbách), Q4 = 7,2 miliardy (opäť konzervatívny odhad - rovnaký ako Q3)

Čistý zisk spolu: cca 23 miliárd. (a to počítam s konzervatívnym odhadom pri nulovom raste Q3/Q4 pri rovnakých čistých maržiach z Q2, ktoré by mali byť vyššie pri vyšších tržbách).

Výpočet P/E: pri súčasnej hodnote 1100 miliárd - 1100:23 = 47,8

P/E ratio na tento rok je pod 50 pri spoločnosti ktorá rastie skoro 100%. Áno takýto rast je neudržateľný v ďalších rokoch a určite bude nižší, s tým sa samozrejme počíta. Ale ak si udrží v ďalších rokoch len 20% rast je to vzhľadom na čísla a hodnoty spoločnosti oproti minulým obdobiam minimálne konzervatívne ohodnotenie.

Týmto som chcel len napísať, že akokoľvek sa nám môže zdať cena akcií NVDA prepálená (po náraste 175% za rok), netreba sa pozerať len na cenu akcie. Cena a hodnota sú dve úplne odlišné veličiny. Ak sa dnes dokážu obchodovať nerastúce spoločnosti na PE 30, myslím že PE 50 nie je pri takejto spoločnosti, ktorá má momentálne monopol na trhu príliš veľa. Uvidíme, či vyhliadky na Q3 nie sú ovplyvnené reštrikciami predaja čipov do Číny a teda v Q4 to môže byť nižšie.

Veľa šťastia :)

Ten pád z hrušky jednou bude bolet, valuačně přepálený tech stock do kterého se lidi a fondy rvou na páku za tohle ocenění jak naprostí lumíci, to nikdy nekončí dobře. Ale optimistická stránka věci je, že pokud se jim poptávka díky AI začíná reálně propisovat do cashe/zisků tak případný crash bude z hlediska byznysu krátkodobá věc (za předpokladu, že nějak nefalšují účetnictví a není to celé Potěmkin). Na druhou stranu pořád ten růst, který už je v současné ceně "priced in", bude muset být fakt špičkový i na tech firmu. V podstatě všechny scénáře analytiků vlastně vidí jen explozivní růst a nikdo si nepřipouští variantu, že pokud by se jakkoliv narušil trh s čipy tak Nvidia prostě nedoručí očekávaná čísla a stock bude logicky tankovat protože začne vyprodávat algo a pak je to jak domino.

Když si zkusím udělat takovou jednoduchou matematiku, tak kdybych řekl, že "normální" P/E pro Nvidii by bylo 30, tak se dostávám k tomu, že EPS by muselo vyrůst z aktuálních cca 2$ na cca 16$ (při zachování počtu akcií je to nárůst z cca 5 na cca 39 miliard $ čistého zisku) aby to obhájilo současnou cenu jako férovou. Chápu, že jsou lidi velcí optimisti, ale že by Nvidia za 5-10 let vyrostla 8x? To je fakt ne úplně malé CAGR tempo (20+ % YoY kdybychom to natáhli na těch 10 let).

Nvidia poroste X let dal. Samozřejmě je cena teď vyhnana AI manii, takže jak tahle věc splaskne, tak cena půjde dolů. Teď se jim extrémně daří, díky AI, cloudu a díky tomu, že traderi chtějí na ji vydělat, tak cena letí nahoru. Jakmile AI už nebude takový boom, tak začne klesat a traderi rychle začnou prodávat zase a cena bude zpět kolem 400usd Nadruhou stranu ale Nvidia je číslo 1 výrobce GPU, nemá konkurenci a věřím že 2024 bude zase bitcoin rally, takže to sebou vezme i všechny ostatní krypta a díky tomu by se mohly zase masivně prodávat GPu, kvůli těžbě, na čemž nvidia zase vydělá, tak potenciál růstu tam je furt velký. Z dlouhodobého hlediska je to ale jedno, nvidia nemá poslednich 10let konkurenci a hráči her nevymřou, AI uz tady zůstane a začne se brát jako běžná věc, takže i karty na výpočet se budou dla prodávat, tak jak tak dalších 5-10let poroste, takže i kdyby po boomu cena lehce slwtela, nvidia za 10let bude určitě dražší, než dnes za 500usd. Jako dlouhodobý investor neprodám, vidím u ní stále obří potenciál kam to posunovat.

Neověřená věc, ale četl jsem, že karty postupem času ztrácí efektivitu v "miningu" BTC apod. Nevíš o tom něco?

Myšleno, že už se to těžařům přestává vyplácet finančně.

GPU jsou pro těžbu BTC aktuálně nepoužitelné, již roky se těží na ASICs, které neumí nic jiného.

mnooo muze to být super třeba bude do pár dní 540+ a nebo v pátek se ujme slova Powel a pujde to pod 400 raketovým tempem:D skoda tech posledních 2 týdnů poklesu nebot to bychom na nasdaqu atakovali ATH - jsme zvedav jak pujde dnešní seance v USA

Myslím si, že pravěpodobnejší bude 540 jak 400 :D

No ja to cekal i kdyz ne tolik monstrozni  takze jsem nakupoval i s cenovkou 460. Doufam ze z toho stacim vyskocit  :-D

No tak po tom výhledu co jsem viděl, to ještě růst určitě může, pokud ho naplní.