S&P 500 ^GSPC 5,067.4 -0.06%
Tesla TSLA $161.04 +11.30%
Nvidia NVDA $805.20 -2.31%
Amazon AMZN $177.09 -1.36%
Apple AAPL $168.81 +1.14%
Meta META $491.11 -1.01%
Microsoft MSFT $408.86 +0.32%
Alphabet GOOG $160.39 +0.29%

Bob Doll (Crossmark GI): ABD'de resesyon görmeye devam ediyorum, borsa %10'un üzerinde değer kaybedebilir.
Bob Doll, Crossmark Global Investments'ın Baş Yatırım Sorumlusu ve BlackRock'ın eski ABD Hisse Senedi Stratejileri Başkanıdır. ABD ekonomisinin bu yıl şimdiye kadar gösterdiği dirence rağmen, bir resesyon ve S&P 500 hisse senedi endeksinin 3.800 ila 4.200 puan aralığına düşeceği konusunda uyarıyor.

Fed şahin para politikasını sürdürüyor, ancak ABD ekonomisi bir bütün olarak bu yıl şu ana kadar olumlu bir sürpriz yaptı ve borsa şu ana kadarki zayıf Ağustos performansına rağmen ilginç kazançlar elde ediyor. Bank of America ve JPMorgan ekonomistleri de son haftalarda ekonomik görünümlerini değiştirdi ve artık resesyonu baz senaryo olarak görmüyor.

Ancak Bob Doll temkinli olmaya devam ediyor. "Yılın başında, resesyonun Eylül ile yılsonu arasında bir zamanda başlamasını bekliyordum. Bu konuda bir değişiklik yapmak için henüz çok erken," diyor. "Resesyon kelimesi artık çok sık telaffuz edilmiyor ama şimdilik bu yıl için sözlüğümde tutuyorum."

Ekonomistler özellikle ABD işgücü piyasası verileri konusunda iyimserler, ancak Doll geçmiş verilerden ziyade öncü göstergeleri izliyor. Özellikle, güçlü bir şekilde tersine dönen ABD devlet tahvili getiri eğrisini, öncü göstergeleri ve ayrıca para arzını izlemeye devam ediyor.

Getiri eğrisinin ters dönmesi 1960'lardan bu yana ABD'deki tüm resesyonların habercisi olmuştur (ancak tüm resesyonların öncesinde bir ters dönme olmamıştır). Tahvil yatırımcıları kısa vadede ABD ekonomisine o kadar da güvenmedikleri sinyalini vermekte ve bu nedenle daha uzun vadeli tahvillerde göreceli güvenlik aramaktadır.

Conference Board'un Öncü Göstergeler Endeksi, imalat faaliyeti, tüketici duyarlılığı, konut piyasası faaliyeti, hisse senedi performansı, işsizlik başvuruları ve kredi verme faaliyeti dahil olmak üzere on bileşeni takip etmektedir. Bu endeks de bir süredir iyimserlik yaratmıyor.

Ve son olarak, para arzının (M2) yıldan yıla gelişimi. Bu, Fed'in niceliksel sıkılaştırmasının bir sonucu olarak tarihte ilk kez yıllık bazda düşüyor ve bu da ekonomideki likiditenin azalmasından başka bir anlama gelmiyor. Bu durum kuşkusuz ekonomik faaliyetler için elverişli değildir.

Dahası Doll, Fed'in yüksek faiz oranlarının ekonomiye sadece yavaş yavaş sızdığını hatırlatıyor. "Fed faiz oranlarını yüzde beş puan gibi rekor bir hızla artırdı. Tek sorunun Mart ayında bankacılık sektöründe yaşanan ve birkaç gün süren sorun olduğunu ve şimdi her şeyin yolunda gideceğini düşünmek bence çok saflık olur" diyor.

Bu nedenle, temel senaryoda ABD ekonomisinde bir durgunluk öngörmeye devam ediyor, ancak son yıllardaki güçlü mali ve parasal destek göz önüne alındığında sadece hafif bir durgunluk. Doll'a göre hisse senedi fiyatları da ciddi bir düşüş yaşamamalı, ancak düzeltme çoktan başlamış durumda. Doll, S&P 500 endeksinin 3.800 ila 4.200 puan aralığına düşeceğini tahmin ediyor, ancak geçen yılın en düşük seviyelerinin altına inilmesini öngörmüyor.


No comments yet