S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Rychlé shrnutí z projevu Jerome Powella  z Kansas City, v Jackson Hole ve Wyomingu.

Projev byl možný sledovat a také najdeme na webu úplné poznámky. Já poprvé použil umělou inteligenci aby mi zpracovala jednotlivé body. Myslím si, že stejně není potřeba číst větu po větě, které jako vždy jsou vedeny dost diplomaticky.

- Šéf Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell vyzval k větší ostražitosti v boji proti inflaci a přestože inflace klesla, stále je příliš vysoká. Naznačil možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb, aby zajistili udržitelný pokles inflace.

- Uznal pokrok, zároveň ale varoval, že inflace zůstává nad úrovní, kterou politici považují za pohodlnou. Ekonomika by měla postupovat opatrně, protože rizika jsou oboustranná. Příliš mnoho i příliš málo opatření by mohlo mít negativní dopady.

- Powell zdůraznil, že úrokové sazby zůstanou restriktivní, dokud nebude dosaženo udržitelného poklesu inflace směrem k cíli Fedu. Ponechává svůj inflační cíl na 2 % a nehodlá ho zvyšovat.

- Zveřejněné údaje naznačily, že téměř všichni představitelé FOMC pravděpodobně zaznamenají další zvýšení úrokových sazeb. Powell neindikoval snížení sazeb, ale zdůraznil potřebu postupovat opatrně a reagovat na vyvíjející se data a rizika. Upozornil na rizika silného hospodářského růstu v době očekávané recese a na to, že podle toho bude potřeba držet vyšší úrokové sazby.

- Rozdělil inflaci do tří metrik a nejvíce sledovanou je jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií. Podle dat inflace se Fed bude rozhodovat, jak dále postupovat. A na závěr zdůraznil, že ekonomický růst bude možná muset zpomalit, než Fed změní kurz politiky.

Takže jak vidíme přátelé, zprávy tak nějak no, nechci říkat nic neříkající, ale myslím si, že pro mnohá z nás co sledujeme trhy ani nijak překvapující. Napište klidně jak toto vnímáte Vy, budu se těšit a hezký víkend všem. 😊🍀

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Zvýšení úrokových sazeb se ještě asi dočkáme. Powell nedá pokoj dokud se ta inflace nedostane na ty 2% :D

Souhlas.😊Tento rok to čekám ještě jednou určitě. Mám cca 30% cash, takže jsem připraven na to.

Otázka je, jestli další zvýšení sazebpovede k nějakému poklesu 🤔

Já aktuálně už moc cashe nemám, ale snad nějaký cash do té doby našetřím😁.

Jen ať je ještě zvýší. 😉

Já si myslím, že určitě tento rok ještě jednou ano a jak říkáš, jako proč ne, budou aspoň nákupy. Sice doufám, že udržím zelený rok ale osobně mám cca 30% cash a moc rád jej využiju. 😊

To je hezké množství, je dobré být připraven. U mě je to zhruba 25%.

Dá sa povedať, že je to úplne jedno, lebo aj tak pri ďalšej kríze natlačia do obehu ďalšie bilióny a znížia sadzby tak ako tomu bolo v posledných rokoch. Kroky FEDu nie sú dôveryhodné, reagujú neskoro a niekdy sa mi zdá, že to riadia nekompetentní ľudia.

Přesně, souhlasím s Tebou že tohle je pořád dokola a to nejsem ani ekonom ale svět financí by potřeboval nějakou reformu, protože zadlužovat by přeci donekonečna jít nemělo, i když teda, no kdo to zastaví. Pravda je že co jsem slyšel, tak teď jsou demokraté myslím u moci ne? ...a pokud by se dostali republikáni, tak prý Powell hned poletí. No, jako nevím co zmůže jeden člověk, to stejně bude vždy jen loutka pro nějakou stranu, ale prostě jak říkáš, stejně zase pak rozjednou tiskárny a celý koloběh je tu znova.

To je jedno kto bude pri moci. Neviem či sa z tohto systému dá vyjsť bez totálneho krachu. Možno keby sa nastavil systém QT a úrokových sadzieb na dlhšiu dobu min. 10-20 a viac rokov, ale to ani nie je reálne, lebo QT sme tu mali len raz od roku 2017 do 2019 a preto ani štúdie a odhady ekonómov nemajú istotu aké by to malo konkrétnejšie dopady. Citujem: "Nedávna štúdia ekonómov z Rady guvernérov Fedu odhadla, že zníženie súvahy o približne 2,5 bilióna dolárov počas niekoľkých rokov by bolo zhruba ekvivalentné zvýšeniu úrokovej sadzby Fedu o pol percentuálneho bodu, ale autori zdôraznili, že ich odhad bol „súvisiaci so značnou neistotou." Takže pri týchto úrokových sadzbách by to malo vplyv v podobe zvýšenia o ďalších 0,5 - 1%? Kto vie?

Moudra z toho moc nejsem, přijde mi, že kr zvyseni sazeb dojit může :D

Určitě může, ba naopak já osobně si myslím že na jisto přijde ještě tento rok jedno. Fed není spokojený a i další představitelé Fedu v jiných státech si to myslí. Oni si prostě tvrdě stojí za těmi 2%

Asi to tak bude :)

Jak už jsem psal i dříve, myslím si že by ještě jedno zvednutí sazeb klidně mohlo být. Neříkám že bude, ale i Powell je podle těch jeho názorů lehce nakloněný. Uvidíme jak to bude, každopádně by mě to nepřekvapilo.

Souhlasím s Tebou, já si to myslím že určitě bude ještě zvýšení sazeb a nebál bych se kdyby to bylo zase po té jedné pauze, která by měla být teď v září.

Koukal jsem na 5 minutový graf. Kolem 16:30, kdy Powell mluvil jsem měl pocit že se graf zasekl. Litalo to tak rychle, že se nestihaly ani svíčky vykreslovat. 😂😂😂

To jo no, já teda nesledoval přímo, ale věřím že to bylo volatilní, nakonec tedy den skončil dobře a v plusu, ale ono stejně z toho nebylo moc co luštit, jako vždy, bude se prostě postupně postupovat podle toho, jak budou přicházet data. 😂