S&P 500 ^GSPC 5,011.77 -1.18%
Meta META $441.14 -10.61%
Microsoft MSFT $394.05 -3.67%
Nvidia NVDA $820.54 +2.98%
Alphabet GOOG $156.31 -2.97%
Amazon AMZN $171.58 -2.84%
Tesla TSLA $165.43 +2.04%
Apple AAPL $168.84 -0.11%

Jerome Powell'ın Kansas City'den Jackson Hole, Wyoming'e yaptığı konuşmanın kısa bir özeti.

Konuşma izlenebilir nitelikteydi ve konuşmanın tamamını web'de de bulabiliriz. İlk olarak benim için noktaları işlemek için yapay zeka kullandım. Her zaman olduğu gibi oldukça diplomatik bir üslupla yapılan konuşmayı cümle cümle okumanın bir yolu olduğunu sanmıyorum.

- ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadelede daha dikkatli olunması çağrısında bulundu ve enflasyonun düşmesine rağmen hala çok yüksek olduğunu söyledi. Enflasyonda sürdürülebilir bir düşüş sağlamak için faiz oranlarının daha da artırılabileceğini ima etti.

- İlerlemeyi kabul etmekle birlikte, enflasyonun politika yapıcıların rahat gördüğü seviyenin üzerinde seyrettiği konusunda da uyarıda bulundu. Riskler karşılıklı olduğu için ekonomi dikkatli bir şekilde ilerlemelidir. Çok fazla ve çok az eylem olumsuz sonuçlar doğurabilir.

- Powell, enflasyonda Fed'in hedefine doğru sürdürülebilir bir düşüş sağlanana kadar faiz oranlarının kısıtlayıcı kalacağını vurguladı. Enflasyon hedefini %2'de tutuyor ve yükseltmeyi düşünmüyor.

- Yayınlanan veriler, neredeyse tüm FOMC yetkililerinin daha fazla faiz artırımı görmesinin muhtemel olduğunu gösterdi. Powell bir faiz indirimine işaret etmedi, ancak ihtiyatlı bir şekilde ilerleme ve gelişen veri ve risklere yanıt verme ihtiyacını vurguladı. Beklenen bir resesyon sırasında güçlü ekonomik büyümenin riskleri ve buna bağlı olarak faiz oranlarının daha yüksek tutulması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

- Enflasyonu üç metriğe ayırdı ve en yakından takip edilenin, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon olduğunu belirtti. Enflasyon verilerine dayanarak Fed nasıl ilerleyeceğine karar verecektir. Son olarak, Fed'in politika rotasını değiştirmeden önce ekonomik büyümenin yavaşlaması gerekebileceğini vurguladı.

Gördüğümüz gibi, bu haberler bir nevi, hiçbir şey söylemek istemiyorum, ancak piyasaları takip eden birçoğumuz için de şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda ne hissettiğinizi paylaşmaktan çekinmeyin, dört gözle bekleyeceğim ve herkese harika bir hafta sonu dilerim. 😊🍀


No comments yet