S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Přátelé, jak se stavíte ke společnostem, které zasáhne velký propad kvůli přírodním vlivům. Dnes jsem narazil na možnou zajímavou firmu Hawaiian Electric Industries

V krátkosti, společnost zabývající se dodávkou energie pro souostroví Havaj, která je hlavně z obnovitelných zdrojů. Tato společnost má zajímavé poměry, hlavně P/E. Více mrkněte zde do databáze společností. 😊

Společnost v nedávné dny se ohromně propadla díky rozsáhlým požárům na Havaji, v kterém bylo i několik smrtelných zranění. Byla na ně vytvořena žaloba, že jejich stožáry elektrického vedení jsou zastaralé, řeší se zdali splňují dnešní normy, dále že se prý našla místa vedení, které jsou špatně zaizolované a mohli tak začít jiskřit, případně vytvořit elektrický oblouk a od toho mohli vzniknout rozsáhlé požáry s kterými se Havaj potýkala.

Nyní ovšem podle posledních zpráv společnost zatlačila na obvinění ohledně požárů na Maui a akcie zaznamenaly obrat v zpětný růst. Společnost uvedla, že se domnívá, že žaloba z okresu Maui je „fakticky a právně nezodpovědná“.

HE
$10.88 -$0.07 -0.64%

Samozřejmě to chce sledovat, jen mě toto přišla jako zajímavá zpráva, událost která není sice příjemná, protože si vyžádala lidské oběti, ovšem pokud se ukáže, že firma za to neponese žádnou odpovědnost, mohl by tento propad být zajímavou příležitostí.

Sledujete také podobné události a snažíte se nějak spekulovat na jejich dění?


Asi bych do takovéto společnosti neinvestoval, ovšem je to velice zajímavé a ještě jsem o něčem takovém neslyšel.

Je to velké riziko, něco jako s tou $MMM-1.1% kde se potýkají také s velkými problémy a zaplatí na tom spousty miliard. Tady, oni mají dobrá čísla, ale teď je tohle také zasáhne, plus vydaje na obnovu té elektrifikace ... jako uvidí se hodně jak dopadne soud, zatím to vypadá že by neměli být vinný, sleduji to a uvidím.

Tady to nebyla úplně chyba formy jako takové, ale jelikož ne první pohled vidím, že se ten propad byl doprovázen opravdu velkým objemem, tak se raději budu držet dál.

Jj pravda, tohle jsem si nevšiml a aby za tím nebylo třeba něco více ještě. Jinak ale se mi líbí firma docela zatím a model podnikání. A čísla také nevypadají zle.

Je pravda, že firma je zatím stále zisková, což je pochopitelně dobře, ale pro mě tohle úplně není...

Dobře, tohle mě poměrně zaujalo! :) Přemýšlím, že bych zkusil naskočit a trochu se svézt... přeci jen, ta firma má očividně obrovskou tradici...

To určitě to má, ale také určitě pozor, já zatím nevím taky nic víc než jen co jsem zmínil, jako energicky zásobovat celou Havaj je jistě super byznis, ano, pak se stane prostě průser, požáry, mrtví, ale jak píše Kryštof, to jsem nekoukal, jsou za tím velké objemy a tak aby tam nebylo ještě něco, každopádně možná malá pozice na zkoušku ...já uvidím, zkusím najít více o o tom, protože jinak se mi líbí zatím.

Zatím to ale vypadá, že to ještě nemusí být úplné dno... ta akcie pořád nějak váhá...asi se ukáže až podle vyšetřování a to jí bud ještě srazí, nebo vystřelí nahoru...