S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Investoři, znáte pravidlo 4%?

Pravidlo 4% představuje strategii optimalizace dlouhodobých peněžních toků do vaší kapsy, bez ztráty hodnoty vašeho investičního portfolia. Tato metoda byla vyvinuta s cílem udržet stabilní a udržitelné příjmy z investic při minimalizaci rizika.

Essence Pravidla 4%: Podstatou pravidla 4% je vypočítání optimálního množství, které můžete ročně vybrat z vašeho investičního portfolia, aniž by se váš kapitál vyčerpal. Konkrétně byste měli být schopni bezpečně vybrat 4% z hodnoty vašeho portfolia a poté upravovat toto množství každý rok podle inflace.

Příklad: Pokud máte investiční portfolio v hodnotě 1 milionu dolarů, měli byste být schopni vybrat 40 000 dolarů (4 % z 1 milionu) v prvním roce. V následujících letech byste pak měli tuto částku upravovat podle míry inflace.

Video k tématu zde

Co by to teda znamenalo?

Peníze "zadarmo"? Pokud by tato metoda opravdu mohla dlouhodobě fungovat, tak by investor mohl být schopen například v důchodu žít ze svého portfolia, aniž by v průběhu let ztrácelo na hodnotě.

Jak se na tuto metodu díváte vy? Je to vůbec udržitelné? Plánujete něco podobného aplikovat někdy i vy?

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Až budu mít větší v portfolio a až mi bude třeba 50 let a ty částky budu trochu jiné a mé portfoliu bude větší, tak mi to určitě smysl dává a je to super. Ovšem do těch 40-50 let chci to portfoliu nějak budovat a vylepšovat.

To určitě, je na to ještě dost času i pro mně. :D

Toto pravidlo a tento přístup je asi super když už je člověk prostě starší a těch peněz má hodně.

Já bych asi s touto strategií neměl klidné spaní, sám ji tedy aplikovat spíše nebudu, ale rozumím těm, kteří ano.

Jakto?

Asi obava z toho, že se něco pokazí. Kdyby už mi stačily ty 4%, tak bych nejspíše raději jel naplno dál, rozšiřoval portfolio a snažil se mít tu rezervu ještě větší. Efekt sněhové koule.

Pravidlo 4% znám. Každopádně od této možnosti jsem ještě opravdu daleko 😄 Podle mě to je nějaký průměr z dlouhodobého hlediska a nepočítá s tím, že by například mohl přijít nějaký pokles, jako například minulý rok. Co by investor dělal v tento moment pokud by všechno kleslo a nechtěl by ztratit hodnotu? Ale musel by z něčeho žít že ano.

Koukni na to videjko případně na další z té série, rozebíral to tam.

To je spíš pro lidi co jsou v jiných číslech než aspoň já 😁 4% u mě nemá smysl vybírat a myslím že spousta lidí to tu radši pořád investuje zpátky než aby vybírala. 😁

Taky taky, je to spíš vize do budoucna.

Stačí o tom vědět a mít to jako cíl👍

Přesně o tom tady mluvím.

Tak vědět já o tom vím, ale jak říkám to bych musel být v jiných číslech no. 😁

Tak daleko ve své investiční kariéře ještě nejsem, aby mi to vůbec dávalo smysl brát 4% ročně. Navíc tenhle typ strategie asi nebude vhodný pro každý druh portfolia - aktivně/pasivně řízeného.

To jsme dva :D. Je pravdou, že to bude spíše pro pasivní formu portfolia, ale proč by to nešlo aplikovat i na aktivně spravované portfolio?