S&P 500 ^GSPC
5,051.41
-0.21%
Tesla TSLA
$157.11
-2.71%
Apple AAPL
$169.38
-1.92%
Nvidia NVDA
$874.15
+1.64%
Microsoft MSFT
$414.58
+0.23%
Alphabet GOOG
$156.00
-0.21%
Amazon AMZN
$183.32
-0.16%
Meta META
$499.76
-0.09%

Legendarny inwestor Warren Buffett obchodzi dziś, 30.8.23, swoje 93. urodziny!

Marek Wronski
30. 8. 2023
5 min read

Pozwoliłem sobie stworzyć tutaj artykuł w dniu jego urodzin z fragmentami różnych dyskusji z tą osobowością. Legendy są potrzebne w życiu, osobiście jestem byłym sportowcem i wiem, jak ważne jest posiadanie wzorów do naśladowania.

Z pewnością nie muszę przedstawiać legendarnego inwestora, założę się, że wielu z nas, którzy są stałymi bywalcami Bulios, czytało niektóre rzeczy Buffetta. Ważne jest, aby mieć w życiu wzorce do naśladowania, a zwłaszcza dzieci je mają, "nie dlatego, że są bogate, ale dlatego, że ciężko pracują i spełniają swoje marzenia bez wymówek" ... i tego właśnie chcesz.

Ale przejdźmy do artykułu, Warren "boi się" swoich urodzin, ponieważ nienawidzi się starzeć i nie dba o prezenty. Cóż, ktoś lubi się starzeć. Jego celem zawsze było i nadal jest pomnażanie swojego bogactwa i zdobywanie wspaniałych przyjaciół, jak kula śnieżna staczająca się ze wzgórza. Wie, że nie ma już odwrotu, więc skupia się na jak najlepszym wykorzystaniu czasu, który mu pozostał.

"Buffett był daleki od znużenia, ale trudno było zachwycić multimiliardera - który nie chciał być o rok starszy i nie dbał o bogactwo - prezentem urodzinowym", pisze Alice Schroeder w "The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life". Swoją drogą, świetna książka, którą przeczytałem, gorąco polecam. 😊

"Zawsze czekała na niego kolejna nowa osoba, kolejna inwestycja, kolejny pomysł. Rzeczy, których musiał się nauczyć, znacznie przekraczały to, co już wiedział". Lepiej zbieraj śnieg, bo nie będziesz w stanie wrócić na szczyt wzgórza". Tak właśnie działa życie". Małe fragmenty tej książki.

BRK-B
$396.92 -$3.34 -0.83%
1 Day
+0.01%
5 Days
-1.35%
1 Month
+1.58%
6 Months
+11.65%
YTD
+11.45%
1 Year
+29.84%
5 Years
+102.69%
Max.
+1,641.21%

W ciągu prawie sześciu dekad spółka Berkshire Hathaway $BRK-B-0.8% często zapewniała roczne zwroty w wysokości 20 procent lub więcej, znacznie powyżej zwrotów z popularnych benchmarków, takich jak Dow Jones i S&P 500. Być może nie ma lepszego czasu, aby spojrzeć wstecz na mądrość legendarnego inwestora. życie i biznes poprzez jego słynne cytaty w wywiadach i corocznych listach akcjonariuszy - które są wymaganą lekturą dla kadry zarządzającej finansami. Oto 10 najlepszych cytatów wybranych przez popularny magazyn:

  • "Pierwszą zasadą inwestowania jest nie tracić (pieniędzy). Drugą zasadą inwestowania jest nie zapominać o pierwszej zasadzie. I to są wszystkie zasady". - List do akcjonariuszy z 1985 r.
  • "Jeśli zasady stają się przestarzałe, przestają być zasadami". - List do akcjonariuszy z 1988 r.
  • "O wiele lepiej jest kupić świetną spółkę po uczciwej cenie niż uczciwą spółkę po fantastycznej cenie. " - List akcjonariusza z 1989 r.
  • "Dopiero gdy odpłynie fala, dowiesz się, kto pływał nago" - list akcjonariusza z 1993 r.
  • "Jeśli nie możemy znaleźć rzeczy w naszym kręgu kompetencji, nie rozszerzamy tego kręgu. Czekamy." - List do akcjonariuszy z 1995 r.
  • "Uczymy się z historii, że ludzie nie uczą się z historii". - List do akcjonariuszy z 2004 r.
  • "Najgorszym rodzajem biznesu jest ten, który szybko się rozwija, wymaga znacznego kapitału, aby wywołać wzrost, a następnie zarabia niewiele lub wcale". - List do akcjonariuszy z 2007 r.
  • "Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz". - List akcjonariusza z 2008 r.
  • "Przy zakupie kieruję się prostą zasadą: Bój się, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni się boją". - Wywiad dla The New York Times z 2008 r.
  • "Nigdy nie opłaca się stawiać przeciwko Ameryce". "Przechodzimy przez różne rzeczy, ale nie zawsze idzie to gładko. -2009 wywiad dla NBC

I wreszcie, plan sukcesji Berkshire Hathaway:

Buffett nie mówił publicznie o swoim planie sukcesji w ostatnich latach. Ale w 2021 roku Charlie Munger ujawnił na spotkaniu akcjonariuszy, że Greg Abel, szef branży energetycznej $BRK-B-0.8%, zastąpi Buffetta na stanowisku dyrektora generalnego, jeśli coś stanie się miliarderowi. Buffett potwierdził to później i powiedział, że Abel "przejmie jutro rano", jeśli zajdzie taka potrzeba.

Powiedział również, że jeśli Abel z jakiegoś powodu nie będzie mógł wykonywać swojej pracy, Ajit Jain, który nadzoruje działalność ubezpieczeniową Berkshire, zostanie dyrektorem generalnym. 59-letni Abel i 70-letni Jain zostali awansowani na wiceprzewodniczących rady nadzorczej w 2018 r. "Ajit i Greg mają rzadkie talenty, a w ich żyłach płynie krew Berkshire" - napisał Buffett w liście z 2018 roku. napisał Buffett w liście do akcjonariuszy z 2018 roku.

W kwietniu tego roku Abel dołączył do Buffetta podczas podróży do Japonii, gdzie dokonał znaczących inwestycji w wiodące domy towarowe w kraju. Abel "wykonuje całą pracę, a ja przyjmuję komplementy - to dokładnie to, czego chciałem" - powiedział Buffett w CNBC. 😊

Więc przyjaciele, jakie macie wzorce do naśladowania i jaka jest wasza motywacja do pracy nad sobą? 😊


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.