S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

V pátek ve 14:30 bude vydán report o situaci na trhu práce v USA. Report vydávaný každý první pátek měsíce úřadem pro pracovní statistiku (U.S. Bureau of Labor Statistics) zahrnuje několik kurzotvorných makroekonomických údajů.

Nejsledovanějším údajem je změna počtu pracovních míst kromě zemědělství. Dalšími sledovanými makroekonomickými údaji jsou míra nezaměstnanosti, míra podzaměstnanosti, průměrný hodinová mzda a průměrný pracovní týden v hodinách.

Tvorba pracovních míst

Na základě dočasného nárůstu reportovaných výdajů na lístky Bloomberg Economics odhaduje, že krátkodobý efekt vydání dvojice filmů „Barbenheimer“ a tour zpěvaček Taylor Swift a Beyoncé podpořil srpnovou zaměstnanost.

Dle Bloomberg další pozitivní efekt bude mít zvýšení zaměstnání mezi učiteli. Tyto dva pozitivní efekty pravděpodobně způsobí zpomalení v nárůstu pracovních míst a ukáže oslabení trhu práce poté, co odezní.

Naopak negativní efekt bude mít krach přepravní společnoti Yellow Inc. Bloomberg odhaduje negativní vliv přibližně 20 000 pracovních míst, Bank of America odhaduje 30 000.Další negativní vliv, který očekává Bank of America (BofA), jsou sezónní efekty ve zdravotnictví. To bylo hlavním tahounem nárůstu míst, například v červenci se zasloužilo o třetinu nárůstu míst.

Bloomberg navíc poznamenává, že příjímání vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ve službách zpomaluje.

Bank of America podotýká, že pokud změna pracovních míst bude pod očekáváními, může to snížit šance na zvyšování sazeb Fedem. Její ekonomové očekávají, že Spojené státy přidaly 175 tis. pracovních míst.

Průměrná hodinová mzda

BofA očekává, že meziměsíční růst průměrné hodinové mzdy bude růst pomaleji než za poslední dva měsíce, kdy rostla tempem 0,4 %. Konkrétně očekává tempo růstu 0,3 %. Banka svoje očekávání obhajuje snížením mzdové inflace reportované Indeed Hiring Lab, která byla 4,2 % na meziroční bázi.

BofA však poznamenává, že riziko vyššího než očekávaného růstu je vyšší než růst pod očekávání. BofA spekuluje, že pokud se zůstane růst ve výši 0,4 či více procent, může to posílit argument opět zvýšit sazby, neboť by tříměsíční anualizovaná inflace sahala k 5 %.

Počet odpracovaných hodin v týdnu

BofA očekává nezměněnou úroveň délky průměrného pracovního týdne na 34,3 hodinách. Poznamenává však, že v několika odvětvích se počet snížil pod předkoronavirová čísla. Toto dle Bank of America může naznačovat, že společnosti jsou více ochotné udržet si zaměstnance.

Kontext ostatních makroekonomických ukazatelů

Report z trhu práce přijde po makroekonomických datech z tohoto týdne, jež mohou napovědět, co lze očekávat.

JOLTS

Úterní JOLTS – počet nabízených pozic nečekaně klesl z 9,165 milionů (revidováno z 9,58 mil.) na 8,83 milionu. Toto číslo je nižší než nejpesimičtější odhad analytiků, jež byl 9,1 milionu. Konsensus pak byl 9,47 milionu.

Dle tohoto reportu se počet odchodů snížil o 253 tisíc na 3,5 milionu. Počet odchodů v ubytovacích a stravovacích službách poklesl o 166 tisíc, ve velkoobchodu o 27 tisíc (vliv krachu Yellow) a v umění, zábavě a rekreačních službách o 17 tisíc. Počet odchodů se naopak zvedl ve státních institucích a státním vzdělávání a to o 18 tisíc.Sentiment spotřebitelů

The Conference Board uvádí, že 40,3 % respondentů odpovědělo, že nabídky práce jsou hojné, zatímco v červenci toto sdělilo 43,7 % respondentů. Zároveň 14,1 % respondentů uvedlo, že práci je těžké sehnat. Toto číslo vzrostlo z 11,3 % v červenci.

Tvorba pracovních míst dle ADP Research Institute

Středeční report o trhu práce dle ADP rovněž překvapil směrem dolů. Dle metodiky ADP dosáhla tvorba pracovních míst pouze 177 tisíc, při konsensu analytiků 195 tisíc a předchozí hodnotě 324 tisíc.

Hlavním tahounem poklesu tvorby pracovních míst bylo odvětví zábavy a pohostinství. Tvorba pracovních míst hotelů, restaurací a dalších zaměstnavatelů v tomto sektoru poklesla o 30 tisíc, po několika měsíců výrazného růstu.

„Čísla za tento měsíc jsou konzistentní s mírou tvorby pracovních míst před pandemií,“ napsala Nela Richardson, hlavní ekonomka ADP, a dodala: „Po dvou letech mimořádných nárůstů spjatých se zotavením se nyní posouváme k více udržitelnému růstu v platech a zaměstnanosti, s tím jak efekty pandemie odeznívají.“

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Dnes bylo reportován stav prvotních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který vyšel lépe než očekávaných 235 tis., konkrétně to bylo 228 tisíc žádostí.

Challenger report

Dle Challenger reportu američtí zaměstnavatelé za srpen propustili 75 151 zaměstnanců, tedy o 217 % více než před rokem. V červenci dle tohoto reportu propustili 23 697 pracovníků.

„Nabídky práce se snižují a Američané jsou nyní více zdráhaví opustit svá místa. Trh práce se uklidňuje po pandemické a post-pandemické náborové horečce,“ řekl Andrew Challenger, expert na práci a senior vice-president Challenger, Gray & Christmas, Inc., „nárůst propuštění není překvapivý vzhledem k technologické disrupci a k tom, že společnosti hledají způsoby, jak ušetřit.“

Phillipsova křivka

J. Powell se při tiskové konferenci v Jackson Hole minulý týden zmínil, že Phillipsova křivka může být strmější: „Jsou důkazy o tom, že inflace se stala více citlivá na napětí trhu práce, než byla za poslední dekády.“

To znamená, že i malé oslabení trhu práce může mít velký vliv na snížení inflace. S tímto souhlasí i ekonomové z Bloomberg Economics, ale dodávají, že velkou roli hraje chyba měření a upozorňují, že úřad Bureau of Labor Statistics minulý týden revidoval data za březen 2022 až březen 2023 o více než 300 tis. pracovních pozic níže.


Super souhrn, díky. Budu to sledovat a doufám, že trhy budou nadále pokračovat v růstu i když byl tento týden dost zelený.

Já doufám také, tenhle týden byl jinak opravdu skvělý!

Zatím. Snad to dotáhneme do konce :)

Hezký souhrn i z úterka, já to nakousl krátce jen aby bylo vidět proč to byl zelený den jinak v průměrném týdnu. Zítra budou opět důležitá data, no uvidíme. Obecně září dle historie není pro trhy moc dobré, tak uvidíme kam se vydáme. Zvýšení sazeb by ale teď mělo mít pauzu.

Přesně tak! sám jsem zvědav, jak píšeš sazby by se zvyšovat neměly.

Teď v to září převládá že spíše ne a myslím, že vždy, alespo%n tento rok co vnímám tak to vždy tak bylo, že ty predikce vyšli správně. Do konce roku já ale čekám že bude ještě jednou aspoň.