S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Raport z amerykańskiego rynku pracy zostanie opublikowany w piątek o godzinie 14:30. Raport, publikowany w pierwszy piątek każdego miesiąca przez amerykańskie Biuro Statystyki Pracy, zawiera kilka danych makroekonomicznych kształtujących kurs walutowy.

Najpilniej obserwowanymi danymi są zmiany w zatrudnieniu z wyłączeniem rolnictwa. Inne śledzone dane makroekonomiczne to stopa bezrobocia, stopa niedostatecznego zatrudnienia, średnie zarobki godzinowe i średni tydzień pracy w godzinach.

Tworzenie miejsc pracy

W oparciu o tymczasowy wzrost zgłoszonych wydatków na bilety, Bloomberg Economics szacuje, że krótkoterminowy efekt premiery pary filmów "Barbenheimer" i trasy koncertowej piosenkarek Taylor Swift i Beyoncé zwiększył sierpniowe zatrudnienie.

Według Bloomberga kolejnym pozytywnym efektem będzie wzrost zatrudnienia wśród nauczycieli. Te dwa pozytywne efekty prawdopodobnie spowodują spowolnienie wzrostu zatrudnienia i pokażą słabnący rynek pracy po ich ustąpieniu.

Z drugiej strony, negatywnym skutkiem będzie upadek firmy transportowej Yellow Inc. Bloomberg szacuje negatywny efekt na około 20 000 miejsc pracy, Bank of America szacuje 30 000. Kolejnym negatywnym efektem oczekiwanym przez Bank of America (BofA) są efekty sezonowe w branży opieki zdrowotnej. Był to główny czynnik napędzający wzrost zatrudnienia, odpowiadający na przykład za jedną trzecią wzrostu w lipcu.

Ponadto Bloomberg zauważa, że zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników usług spowalnia.

Bank of America zauważa, że jeśli zmiana zatrudnienia będzie poniżej oczekiwań, może to zmniejszyć szanse na podwyżkę stóp Fed. Ekonomiści banku oczekują, że w USA przybędzie 175 tys. miejsc pracy.

Średnie zarobki godzinowe

BofA spodziewa się, że wzrost średnich zarobków godzinowych w ujęciu miesiąc do miesiąca będzie wolniejszy niż w ostatnich dwóch miesiącach, kiedy to wzrósł o 0,4%. W szczególności spodziewa się wzrostu o 0,3%. Bank broni swoich oczekiwań, powołując się na zmniejszenie inflacji płacowej zgłoszonej przez Indeed Hiring Lab, która wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym.

BofA zauważa jednak, że ryzyko wzrostu wyższego niż oczekiwany jest wyższe niż poniżej oczekiwań. BofA spekuluje, że jeśli wzrost utrzyma się na poziomie 0,4% lub więcej, może to wzmocnić argumenty za ponownym podniesieniem stóp procentowych, ponieważ trzymiesięczna inflacja w ujęciu rocznym osiągnie 5%.

Godziny przepracowane w tygodniu

BofA spodziewa się, że długość przeciętnego tygodnia pracy pozostanie na niezmienionym poziomie 34,3 godziny. Zauważa jednak, że w kilku sektorach liczba ta spadła poniżej wartości sprzed anulowania. Według Bank of America może to wskazywać, że firmy są bardziej skłonne do zatrzymywania pracowników.

Kontekst innych wskaźników makroekonomicznych

Raport z rynku pracy pojawia się po danych makroekonomicznych z tego tygodnia, które mogą dać wskazówkę, czego się spodziewać.

JOLTS

Wtorkowy JOLTS - liczba oferowanych stanowisk nieoczekiwanie spadła z 9,165 mln (po rewizji z 9,58 mln) do 8,83 mln. Liczba ta jest niższa niż najbardziej pesymistyczne szacunki analityków na poziomie 9,1 mln. Konsensus wynosił 9,47 mln.

Według tego raportu liczba wylotów spadła o 253 tys. do 3,5 mln. Liczba odejść w usługach związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem spadła o 166 000, w handlu hurtowym o 27 000 (efekt żółtego załamania), a w usługach związanych ze sztuką, rozrywką i rekreacją o 17 000. Dla kontrastu, liczba odejść wzrosła w sektorze rządowym i edukacji publicznej o 18 000.

Conference Board podaje, że 40,3% respondentów stwierdziło, że ofert pracy jest dużo, w porównaniu do 43,7%, którzy zgłosili to w lipcu. Jednocześnie 14,1% respondentów stwierdziło, że trudno jest znaleźć pracę. Liczba ta wzrosła z 11,3% w lipcu.

Tworzenie miejsc pracy według Instytutu Badawczego ADP

Środowy raport ADP dotyczący rynku pracy również zaskoczył na minus. Zgodnie z metodologią ADP, liczba nowych miejsc pracy wyniosła zaledwie 177 000, w porównaniu do konsensusu analityków na poziomie 195 000 i poprzedniego odczytu na poziomie 324 000.

Głównym motorem spadku liczby nowych miejsc pracy był sektor rozrywki i hotelarstwa. Liczba miejsc pracy w hotelach, restauracjach i u innych pracodawców w tym sektorze spadła o 30 tys. po kilku miesiącach silnego wzrostu.

"Dane z tego miesiąca są zgodne ze wskaźnikami tworzenia miejsc pracy sprzed pandemii" - napisała Nela Richardson, główna ekonomistka ADP, dodając: "Po dwóch latach nadzwyczajnych wzrostów związanych z ożywieniem gospodarczym, zmierzamy teraz w kierunku bardziej zrównoważonego wzrostu płac i zatrudnienia w miarę zanikania skutków pandemii".

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych zostały dziś zgłoszone i okazały się lepsze niż oczekiwano 235 tys. wniosków, a konkretnie 228 tys. wniosków.

Raport Challengera

Według raportu Challengera, amerykańscy pracodawcy zwolnili w sierpniu 75 151 pracowników, o 217% więcej niż rok temu. W lipcu, według tego raportu, zwolniono 23 697 pracowników.

"Oferty pracy spadły, a Amerykanie są teraz bardziej niechętni do opuszczania swoich miejsc pracy. Rynek pracy uspokaja się po pandemii i szaleństwie zatrudniania po pandemii" - powiedział Andrew Challenger, ekspert ds. pracy i starszy wiceprezes Challenger, Gray & Christmas, Inc. "Wzrost liczby zwolnień nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę zakłócenia technologiczne i fakt, że firmy szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy".

Krzywa Phillipsa

J. Powell wspomniał podczas konferencji prasowej w Jackson Hole w zeszłym tygodniu, że krzywa Phillipsa może być bardziej stroma: "Istnieją dowody na to, że inflacja stała się bardziej wrażliwa na napięcia na rynku pracy niż przez dziesięciolecia".

To powiedziawszy, nawet niewielkie osłabienie na rynku pracy może mieć duży wpływ na obniżenie inflacji. Ekonomiści z Bloomberg Economics zgadzają się z tym, ale dodają, że błąd pomiaru odgrywa dużą rolę, zauważając, że Biuro Statystyki Pracy w zeszłym tygodniu zrewidowało dane za marzec 2022 r. do marca 2023 r. o ponad 300 000 miejsc pracy.


Świetne podsumowanie, dzięki. Będę miał na to oko i mam nadzieję, że rynki będą nadal rosły, mimo że ten tydzień był dość zielony.

Też mam taką nadzieję, poza tym ten tydzień był naprawdę świetny!

Jak na razie. Mam nadzieję, że się uda :)

Fajne podsumowanie wtorku, przejrzałem je pobieżnie, żeby zobaczyć, dlaczego był to zielony dzień w przeciętnym tygodniu. Jutro znowu będą ważne dane, zobaczymy. Ogólnie rzecz biorąc, wrzesień nie jest dobry dla rynków, więc zobaczymy, co z tego wyjdzie. Podwyżki stóp procentowych powinny jednak teraz zostać wstrzymane.

Dokładnie, sam jestem ciekaw, jak piszesz stawki nie powinny wzrosnąć.

We wrześniu przeważa pogląd, że raczej nie, i myślę, że zawsze tak było, przynajmniej w tym roku, który postrzegam, że te prognozy zawsze się sprawdzały. Ale do końca roku spodziewam się, że będzie tak przynajmniej jeszcze raz.